کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب
1399/03/24 09:12

آغاز عقد قرارداد آب‌بهای محصولات زراعی تابستانه در شمال خوزستان/پیش‌بینی افزایش قابل توجه سطح زیر کشت

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری از شبکه‌های آبیاری شمال خوزستان از آغاز عقد قرارداد محصولات تابستانه در شبکه‌های آبیاری دز و کرخه شمالی از 25 خردادماه سال جاری خبر داد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "محسن سعادت‌فر" گفت: با هماهنگی معاونت شبکه‌های آبیاری و زهکشی سازمان آب و برق خوزستان تمهیدات لازم برای تامین آب کشت‌های تابستانه و سالانه از جمله برنامه‌ریزی تامین آب، لایروبی کانال‌ها و زهکش‌ها و تعمیرات ضروری تاسیسات شبکه‌ها انجام شده و پیش‌بینی می‌شود، امسال جهش تولید قابل توجهی در تولید محصولات زراعی تابستانه و سالانه منطقه شمال خوزستان صورت پذیرد.
وی اظهار امیدواری کرد: امسال بیش از 65 هزار هکتار از زمین‌های زیر پوشش شبکه‌های آبیاری شمال خوزستان شامل اراضی زراعی کشاورزان، باغات، کشت‌های سالانه و شرکت‌های کشت و صنعت نیشکری و غیر نیشکری به زیر کشت انواع محصولات تابستانه و سالانه برود.
معاون بهره‌برداری شرکت بهره‌برداری از شبکه‌های آبیاری شمال خوزستان نیز از صدور مجوز تامین آب کشت شلتوک در شبکه‌های آبیاری دز و کرخه شمالی خبر داد و گفت: تامین آب محصول شلتوک با توجه به ظرفیت کانال آبیاری و رعایت الزامات فنی صورت می‌پذیرد؛ لذا کشاورزان شلتوک کار لازم است پیش از نشاکاری برنج ضمن عقد قرارداد، حداکثر سطح قرارداد مجاز کشت شلتوک دریچه خود را از امور مشترکان شرکت استعلام کنند.
"ناصر بهمنش‌فر" افزود: برای هر شهرستان یک سهمیه مشخص آب برای کشت برنج تخصیص یافته و شرکت نیز بر اساس همین سهمیه، اقدام به عقد قرارداد با مشترکان خواهد کرد.
وی تاکید کرد: کشت برنج در کانال‌های فرعی 105، 83، 79، 78 و 107 در شبکه آبیاری کرخه شمالی(کانال پای پل) با توجه به ظرفیت این کانال‌ها با محدودیت مواجه بوده و لازم است کشاورزان این مناطق قبل از کشت برنج حتما با امور مشترکان شبکه آبیاری کرخه شمالی هماهنگی نمایند. 
در فصل زراعی تابستانه حدود 30 نوع کشت مختلف از قبيل ذرت، ماش، شلتوک، هندوانه، خربزه، بادمجان و خیار در اراضی زیر پوشش شبکه‌های آبیاری شمال خوزستان به بار می‌نشیند.
قرارداد آب برخی محصولات زراعی و باغی و شرکت‌های کشت و صنعت‌ها به‌صورت سالانه با این شرکت منعقد می‌شود.
شرکت بهره‌برداری از شبکه‌های آبیاری شمال خوزستان مدیریت شبکه‌های آبیاری دز و کرخه شمالی را در وسعتی حدود 180 هزار هکتار برعهده داشته و بیش از 18 هزار مشترک دارد.
  • خبرنگار:مسعود پرموز
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ دبیر خبر