کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب
1399/02/31 15:06

حوضچه‌های شبکه اراضی پایاب سد "قره تیکان" خراسان رضوی به کشاورزان تحویل شد

مدیر امور منابع آب شهرستان کلات از واگذاری و تحویل حوضچه‌های شبکه اراضی پایاب سد قره تیکان به کشاورزان منطقه خبر داد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "مصطفی فرزانه" گفت: در نشستی، تحویل حوضچه‌های قابل بهره برداری شبکه اراضی پایاب سد قره تیکان با حضور نمایندگان سازمان جهاد کشاورزی استان و کشاورزان منطقه انجام شد.
وی آمار کل حوضچه‌ها را 56 باب ابنیه ذکر کرد و گفت: تعداد کل حوضچه‌ها اعم از تخلیه رسوب و تخلیه هوا و آبگیر جمعا 56 باب ابنیه فنی به انضمام 2 عدد فشار شکن است.
مدیر امور منابع آب شهرستان کلات با اشاره به این که مساحت شبکه آبیاری و زهکشی پایاب سد قره تیکان 842 هکتار است، درخصوص هدف از اجرای این پروژه گفت: بهبود شبکه آبیاری و زهکشی 688 هکتار، توسعه شبکه آبیاری و زهکشی 134 هکتار، از مهمترین اهداف بهره برداری از این پروژه است.
وی در خصوص تحویل طول خطوط انتقال آب اصلی شبکه خاطرنشان کرد: خطوط انتقال آب اصلی شبکه 22 هزار و 532 متر طول دارد و خط انتقال به طول 7250 متر با 7 حوضچه تخلیه رسوب و 8 حوضچه تخلیه هوا آماده تحویل است.
مدیر امور منابع آب شهرستان کلات همچنین در باره طول جناحین این پروژه نیز گفت: ساحل راست به طول 5766 متر با 9 حوضچه آبگیر احداث شده است که 3265 متر آن با 8 حوضچه آبگیر آماده تحویل است و ساحل چپ به طول 7011 متر با 9 حوچه آبگیر احداث شده که 1484 متر آن با 3 حوضچه آبگیر آماده تحویل است.
وی یادآور شد: ساحل چپ دوم به طول 2505 متر با 6 حوضچه آبگیر احداث شده که در بخش توسعه است و در برنامه تست قرار دارد.
فرزانه درباره تقسیم بندی اراضی و زمین های مزروعی برای آبیاری اظهار داشت: بر اساس حوضچه های آبگیر شبکه اصلی(فقط بخش بهبود) زمین‌های کشاورزی به 18 مزرعه تقسیم شده است که در حال حاضر 10 مزرعه(332 هکتار) آبدار شده و آماده تحویل به جهاد کشاورزی است و همچنین 8مزرعه(356 هکتار) در حال تست و ترمیم شبکه آبیاری است.
  • خبرنگار:سمانه کفاش زاده
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر