کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
1399/02/18 16:13
با اجرای طرح قرائت هوشمند کنتورهای برق؛

خطا در قرائت کنتورهای برق کهگیلویه و بویراحمد به صفر می‌رسد

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: با اجرای طرح قرائت هوشمند کنتورهای برق، خطای قرائت برق مصرفی در این استان به صفر می‌رسد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "داود راهزادی" با بیان این مطلب گفت: سامانه قرائت کنتورهای برق با گوشی هوشمند هم اکنون توسط دفتر نظارت و کنترل لوازم اندازه‌گیری شرکت توزیع نیروی برق استان کهگیلویه و بویراحمد در حال اجرا بوده و با تکمیل این سامانه، خطای قرائت برق مصرفی مشترکان تمامی تعرفه‌ها به صفر می‌رسد.
 وی با تشریح چگونگی راه اندازی این سامانه برای اولین بار در شرکت توزیع نیروی برق استان کهگیلویه و بویراحمد، اظهار داشت: سامانه قرائت کنتورهای برق با گوشی هوشمند به منظور قرائت اطلاعات اندازه گیری شده توسط کنتورها اعم از میزان انرژی مصرفی، ولتاژ، جریان، اطلاعات جغرافیایی و سایر موارد مورد نیاز با استفاده از گوشی تلفن همراه مجهز به سیستم اندروید، هم اکنون در تمامی نواحی این استان راه اندازی شده است.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان کهگیلویه و بویراحمد افزود: قرائت کنتور برق مشترکان در این استان با استفاده از گوشی هوشمند و نرم افزار قرائت اندروید انجام می‌گیرد و برای سرعت بخشی و جلوگیری از خطاهای احتمالی در قرائت برق مصرفی مشترکان، 85 دستگاه "تبلت" خریداری و در اختیار همکاران واحد قرائت این شرکت قرار داده شده است.
راهزادی، کاهش وابستگی به سخت افزارهای خاص، رفع محدودیت در تهیه و تامین سخت افزارهای مربوطه و کاهش هزینه پشتیبانی نرم افزاری را از مزایای اولیه اجرای سامانه قرائت کنتورهای برق با گوشی هوشمند عنوان کرد و گفت: امکان انتقال اطلاعات قرائت شده به صورت آنلاین و یا با استفاده از بسترهای مخابراتی، افزایش دقت و سرعت عمل در ثبت اطلاعات قرائت شده کنتورها، افزایش قرائت و برداشت حجم اطلاعات موردنیاز از کنتورها از دیگر مزایای اجرای این سامانه است.
وی، ارسال اطلاعات طول و عرض جغرافیایی، پشتیبانی و ذخیره اطلاعات برداشت شده، تهیه و ارسال تصاویر برق های غیرمجاز و ایرادات کنتورهای منصوبه را از دیگر مزایای اجرای سامانه قرائت کنتورهای برق با گوشی هوشمند ذکر کرد و افزود: در این طرح با استفاده از "پروپ‌های" بی سیم و اتصال کنتور از طریق "بلوتوث" به گوشی همراه، اطلاعات کنتورها برداشت شده و امکان اشتباه در قرائت کنتورها به صفر می‌رسد.
گفتنی است، بیش از 262 هزار مشترک برق در استان کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد که حدود 60 هزار اشتراک آن روستایی و مابقی مشترکان شهری هستند.
  • خبرنگار:ضرغام علی‌بازی
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر