کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب
1399/01/10 09:09
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان خبر داد:

باز شدن دریچه سد‌های استان همدان به‌منظور کنترل سیلاب‌

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان از سر ریز دو سد کلان ملایر و شیرین‌سو کبودراهنگ در سال جدید خبر داد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "منصور ستوده" گفت: بارش‌های جوی و ورود آب به مخزن سد‌ها باعث سر ریز دو سد استان در روز‌های آغازین امسال شد.
وی با بیان اینکه ذخیره سد کلان ملایر ۴۲ میلیون و ۴۴۰ هزار متر مکعب است افزود: هم اکنون ۹۴ درصد این سد پر است و علاوه بر سرریز، دریچه‌های زیرین این سد برای کنترل سیلاب هم باز شده است. هم‌اکنون ورودی آب به سد کلان ملایر ۹ هزار و ۷۲۰ لیتر در ثانیه است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان با اشاره به سرریز سد شیرین سو درشهرستان کبودرآهنگ و گنجایش ۹۸ درصدی آن گفت: این سد هم ۱۱ لیتر در ثانیه ورودی آب به مخزن داشته و ۴ میلیون و ۳۱۰ هزار متر مکعب ذخیره آب دارد.
ستوده ادامه داد: ذخیره سد اکباتان همدان هم ۸۰ درصد است و هم اکنون ۵ هزار و ۶۷۰ لیتر در ثانیه ورودی به حجم مخزن دارد و روزانه ۷۷۰ لیتر در ثانیه از آن برای تامین آب آشامیدنی مردم همدان خارج می‌شود.
وی با اشاره به ذخیره ۳ میلیون و ۵۴۰ هزار متر مکعبی سد آبشینه‌ همدان گفت: ۷۱ درصد این سد پر و ۴۶۰ لیتر در ثانیه مخزن آن ورودی دارد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان از باز کردن دریچه‌های سد سرابی تویسرکان هم برای کنترل سیلاب‌ها خبر داد و گفت: این سد ۸ میلیون و ۱۰۰ هزار متر مکعب ذخیره دارد و ۸۸ درصد آن پر است.
ستوده اظهار کرد: سد شنجور رزن هم اکنون ۲۳۰ لیتر در ثانیه ورودی دارد و حجم آن به ۲ میلیون و ۱۶۰ هزار لیتر یا ۴۶ درصد ظرفیت آن رسیده است.
وی از نظارت و بازرسی مسیر رودخانه‌ها و مسیل‌های استان خبر داد و گفت: در این بررسی‌ها مسیر عبور آب در رودخانه‌ها باز شده است تا از طغیان رودخانه جلوگیری شود.
  • خبرنگار:همایون گل‌محمدی
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر