کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب
1398/12/24 14:24
در مقایسه با متوسط بلندمدت به ثبت رسید؛

افزایش 29 درصدی میزان بارندگی‌ها در استان زنجان

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای زنجان با اشاره به اینکه مجموع بارندگی تا 20 اسفند سال جاری حدود 220 میلی‌متر بوده است، گفت: این میزان بارندگی در سال آبی گذشته 234 میلی‌متر بوده که نسبت به سال گذشته حدود 6 درصد کاهش و نسبت به متوسط بلندمدت حدود 29 درصد افزایش نشان می‌دهد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "یوسف رضاپور" با اشاره به اینکه خوشبختانه تاکنون مشکلی ناشی از بارش‌های بالاتر از نرمال در استان زنجان پیش نیامده است، افزود: آب ذخیره شده در پشت سد تالوار تا روز گذشته بالغ بر 139 میلیون متر مکعب، سد تهم 50 میلیون متر مکعب و سد گلابر 73 میلیون مترمکعب برآورد شده است.
وی تصریح کرد: سد کینه ورس نیز ۹۹ درصد پرشدگی داشته و از محل تخلیه کننده تحتانی حدود ۱۵ متر مکعب در ثانیه به‌صورت کنترل شده به پایین‌دست سد رهاسازی می‌شود.
رضاپور در ادامه اظهار داشت: هم اکنون حدود 240 متر مکعب در ثانیه آب از استان کردستان وارد استان زنجان می‌شود که این حجم آب با احتساب سرشاخه‌های قزل اوزن در محدوده استان تا ماهنشان به حدود 340 متر مکعب در ثانیه(در بدترین حالت) خواهد رسید و با چنین دبی ورودی، مشکل جدی وجود نخواهد داشت.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای زنجان ابراز امیدواری کرد: در محدوده طارم هم در شرایط بدبینانه دبی قزل اوزن به حدود 600 متر مکعب در ثانیه رسیده و با احتساب رهاسازی آب از سدهای آیدوغموش و سهند از آذربایجان شرقی به میزان 58 متر مکعب در ثانیه، امیدواریم مشکل خاصی ایجاد نشود.
  • خبرنگار:احمدعلی غلام آزاد
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ دبیر خبر