کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب
1398/11/02 09:08
معاون تحقیقات و منابع انسانی وزیر نیرو خبر داد:

برنامه وزارت نیرو برای کاهش مصرف انرژی با مشارکت استارت‌آپ‌ها

معاون تحقیقات و منابع انسانی وزیر نیرو از برنامه این وزارتخانه برای کاهش میزان مصرف با بهره‌گیری از شرکت‌های استارت‌آپی خبر داد و گفت: در راستای پیک‌سایی و کاهش مصرف از طریق مشارکت استارت‌آپ‌ها برنامه‌هایی داریم که فراخوان آن تا پایان امسال اعلام خواهد شد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "محمدصالح اوليا" در شانزدهمین کنفرانس بین‌المللی مهندسی صنایع در دانشگاه الزهرا با اشاره به اینکه روند مصرف به‌صورت فزاینده در حال افزایش بوده و رویکرد وزارت نیرو به سمت مدیریت مصرف است، اظهار کرد: وزارت نیرو در این زمینه یک برنامه جدی دارد تا بخشی از کاهش مصرف را از طریق تحول دیجیتال دنبال کند؛ به این مفهوم که درصدد ایجاد یک زیست بوم پلتفرمی برای شرکت‌های استارت‌آپی است تا داده‌های مربوط به مصرف در اختیار آنها قرار گیرد و با استفاده از اپلیکیشن‌هایی که این شرکت‌ها طراحی کرده و در اختیار مردم قرار می‌دهند کمک کنند تا مصرف کاهش یابد.
وی افزود: در قبال این کاهش مصرف منافعی هم برای مردم ایجاد می‌شود که اگر بتوانند بخشی از میزان مصرف را به ساعات خارج از پیک منتقل کنند، علاوه بر کاهش بار شبکه، هزینه‌های مردم نیز کاهش می‌یابد.
اولیا ادامه داد: در وزارت نیرو مجموعه‌ای از عناصر مرتبط با این موضوع از جمله پژوهشگاه نیرو، مرکز رشد، پارک فناوری و صندوق پژوهش فناوری در نظر گرفته شده که می‌توانند شرکت‌های استارت‌آپی را تقویت کرده و بسته به اینکه این شرکت‌ها در کدام حوزه بخواهد فعالیت کنند امکان مشارکت وجود دارد.
معاون تحقیقات و منابع انسانی وزیر نیرو همچنین از ایجاد مرکز پایش نیروگاهی با همکاری شرکت برق حرارتی، پژوهشگاه نیرو و یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان خبر داد و گفت: در این مرکز، اطلاعات و داده‌های ارزشمند از نیروگاه‌های کشور جمع‌آوری شده و این بستر را فراهم می‌کند تا بتوانیم با تحلیل داده‌های انبوه، دسترس‌پذیری این نیروگاه‌ها را افزایش و هزینه‌های آنها را کاهش دهیم.
وی با بیان اینکه اگر بتوانیم از طریق بهینه‌سازی طول عمر قطعات گران‌قیمت نیروگاه‌ها را افزایش دهیم، صرفه‌جویی بالایی عاید خواهد شد، افزود: طبق برآورد انجام شده، اگر ۱۰۰ واحد نیروگاهی به این مرکز متصل شوند، سالیانه حدود ۱۷۰ میلیارد تومان صرفه‌جویی صورت خواهد گرفت.
اولیا، همسو شدن با تحول دیجیتال را یک الزام برای همگان دانست و عنوان کرد: با توجه به کمبود منابع و بودجه و بالابودن توقعات، همگام شدن با تحول دیجیتال می‌تواند این دو موضوع ظاهراً متضاد را همسو کرده تا علاوه بر اینکه مردم به سطح رفاه بیشتری رسیده و هزینه‌ها کاهش یابد، از منابع موجود استفاده بهتر شود.
معاون تحقیقات و منابع انسانی وزیر نیرو در پایان یادآور شد: وزارت نیرو در اجرای طرح حذف قبوض کاغذی برق با عنوان طرح قبوض سبز، ظرف چهار ماه توانست حدود ۶۷ میلیارد تومان صرفه‌جویی کند که این موضوع می‌تواند در بخش‌های دیگر نیز قابل توسعه باشد.
  • خبرنگار:حمید ثریانی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ دبیر خبر