کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
1398/11/01 14:40

500 حلقه چاه غیرمجاز آب در استان مرکزی مسدود شد

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مرکزی با تاکید بر اینکه در حال حاضر حدود 2600حلقه چاه غیر مجاز در استان مرکزی وجود دارد، اظهار کرد: از این تعداد یک‌هزار و ۶۰۰ حلقه چاه مربوط به قبل از سال ۸۵ و یک هزار حلقه مربوط به بعد از سال ۸۵ است که از این تعداد 500 حلقه چاه مسدود شده است.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "عزت اله آمره‌ای" با بیان اینکه در استان مرکزی حدود 13 هزار حلقه چاه مجاز و غیرمجاز داریم که 2600 حلقه از این چاه‌ها فاقد پروانه و بدون مجوز هستند، گفت: از این تعداد 1600 حلقه مربوط به قبل از سال 85 هستند که با تصویب قانون تعیین تکلیف چاه‌های فاقد پروانه مقرر شد وزارت نیرو به چاه‌هایی که قبل از سال 85 حفاری شدند مجوز دهد تا به‌صورت محدود بتوانند از این چاه‌ها استفاده کنند.
وی ادامه داد: یک‌هزار حلقه از این چاه‌ها بعد از 85 حفاری شدند که قانونگذار تعیین تکلیف کرده این چاه‌ها باید مسدود شوند، در حال حاضر حدود 500 حلقه چاه مسدود شده و مابقی هم درحال طی مراحل قانونی و قضایی برای پر شدن هستند.
آمره‌ای اظهار کرد: استان مرکزی اکنون در زمینه تخلفات حفاری چاه‌های غیرمجاز امن بوده و حفاری غیرمجاز به ندرت اتفاق می‌افتد، در سال‌های اخیر نیز هیچ چاه غیرمجازی به تعداد چاه‌های غیرمجاز اضافه نشده است.
وی خاطرنشان کرد: این بدان معناست که هم دستگاه‌های نظارتی، هم مجموعه آب منطقه‌ای، هم دستگاه‌ قضایی و هم دستگاه انتظامی و همچنین مردم روی این موضوع حساس هستند و نتیجه آن به حداقل رسیدن این حفاری‌ها است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مرکزی همچنین در تشریح وضعیت دشت‌های استان گفت: بارندگی‌های مطلوب سال گذشته نقش مهمی در بهبود وضعیت سفره‌های آب زیرزمینی استان داشت به‌طوری‌که باعث شد کسری مخزن سالیانه بسیاری از دشت‌های استان گرچه ممنوعه هستند به‌جز دو دشت بحرانی استان یعنی ساوه و زرندیه کاهش یافته و یا عموماً متوقف شود.
آمره‌ای ادامه داد: البته این کاهش کسری مخزن به معنای جبران کسری مخزن طولانی این دشت‌ها نبوده، چرا که با توجه به آسیبی که به آبخوان این دشت‌ها وارد شده با یک سال بارندگی جبران نخواهد شد و تنها بخشی از کسری مخزن که قرار بوده سالیانه از این دشت‌ها کم شود امسال متوقف شده است.
وی با بیان اینکه اگر این روند ادامه داشته باشد و دشت‌ها کسری مخزن نداشته باشند، می‌توان در یک بازه زمانی وضعیت دشت‌ها را بهبود بخشید، گفت: همچنین مشارکت کشاورزان در خاموش کردن چاه‌های کشاورزی در فصول غیرزراعی و استفاده از جریان آب‌های سطحی و رودخانه‌ها، نقش بسزایی در کاهش افت سالیانه مخازن دشت‌های استان داشته است.
  • خبرنگار:سمانه کمال‌آبادی
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر