کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب
1398/10/30 15:25
معاون آب و آبفای وزارت نیرو خبر داد:

رشد بیش از ۳ هزار درصدی بارش‌ها در سیستان و بلوچستان/ کاهش بارش در حوضه آبریز دریاچه ارومیه

معاون آب و آبفای وزیر نیرو گفت: میزان بارش‌ها در استان سیستان و بلوچستان نسبت به پارسال رشد سه هزار و ۳۰۰ درصدی داشته است.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «قاسم تقی زاده خامسی» با اعلام این مطلب افزود: روند بارش‌ها در کشور بیانگر آن است که بارندگی‌های رخ داده از ابتدای سال آبی جاری (مهرماه ۹۸ تا انتهای شهریور ۹۹) تاکنون بیشتر در مناطقی بوده که با کم آبی درگیر هستند و مناطق پرآب بارندگی‌های کمی را تجربه کرده‌اند.
وی ادامه داد: بارندگی‌های رخ داده در پنج استان به این گونه است که در استان سیستان و بلوچستان میزان بارش‌ها نسبت به پارسال دارای رشد سه هزار و ۳۰۰ درصدی است و در استان هرمزگان رشد بارش‌ها ۵۲۰ درصد، در استان کرمان ۲۳۹ درصد، خراسان جنوبی ۱۳۵ درصد و در استان‌های فارس و یزدهم به ترتیب ۱۰۰ و ۱۱درصد رشد بارش دارند و این درحالی است که این استان‌ها بیشتر با کم آبی درگیر هستند.
معاون آب و آبفای وزیر نیرو روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا خاطرنشان کرد: میزان بارندگی‌ها در استان‌هایی که از وضعیت آبی به نسبت بهتری برخوردارند با رشد منفی روبرو شده است به گونه‌ای که در استان خراسان شمالی ۵۷ درصد، گلستان ۵۴ درصد، چهارمحال و بختیاری ۵۴ درصد، آذربایجان شرقی ۴۱درصد، کهگیلویه و بویراحمد ۴۶ درصد، کرمانشاه ۵۱درصد، کردستان ۴۸ درصد،  آذربایجان غربی ۴۵درصد و خوزستان ۵۱ درصد نسبت به سال گذشته کاهش بارندگی داشته‌اند.
به گفته تقی زاده خامسی وضعیت بارندگی در استان خوزستان به طور معمول در ماه‌های بعد بهتر خواهد بود البته باید منتظر ماند و دید در ماه‌های آینده وضعیت این استان چگونه خواهد شد.
 
کاهش بارش در حوضه آبریز دریاچه ارومیه
 معاون آب و آبفای وزیر نیرو از کاهش بارش‌ها در حوزه آبریز دریاچه ارومیه خبر داد و آن را یکی از پیامدهای تغییر اقلیم دانست که در کشور به وجود آمده است.
وی در باره برنامه‌ها برای نگهداری سطح مناسب آب در این دریاچه گفت: وزارت نیرو برنامه‌های خود مبنی بر رها سازی آب از مخازن سدها را همچنان در دستور کار دارد ضمن آنکه نمی‌توان قاطعانه گفت در فصل‌های بعد وضعیت بارندگی این حوضه چگونه خواهد بود.
دریاچه  ارومیه هم‌اکنون بیش از سه میلیارد و ۴۳۰ میلیون مترمکعب آب دارد، حجم آب دریاچه در مقایسه با سال گذشته یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون مترمکعب افزایش یافته‌ است.

  • خبرنگار:حمید ثریانی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده:امیر جعفری آزاد/ سردبیر