کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب
1398/10/30 09:26

2 واحد تصفیه‌خانه فاضلاب داران اصفهان در آستانه بهره‌برداری است

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان گفت: واحد دوم و سوم تصفیه‌خانه فاضلاب داران با پیشرفت 95 درصدی اجرای تاسیسات فاضلاب در آستانه بهره‌برداری قرار دارد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "هاشم امینی" افزود: فاز اول تصفیه‌خانه فاضلاب داران با ظرفیت 1700 متر مکعب در شبانه‌روز در سال 92 به بهره‌برداری رسید و توسعه آن از سال 94 در دستور کار قرار گرفت که پیش‌بینی می‌شود در روزهای آینده واحدهای دوم و سوم این تصفیه‌خانه در مدار بهره‌برداری قرار گیرد.
وی با بیان اینکه در حال‌حاضر بیش از 10 هزار نفر در شهرستان داران زیر پوشش شبکه فاضلاب قرار دارند، خاطرنشان ساخت: با بهره‌برداری از واحد دوم و سوم تصفیه‌خانه فاضلاب داران بیش از 20 هزار نفر زیر پوشش خدمات شبکه فاضلاب قرار می‌گیرند و در افق طرح در سال 1407 بیش از 42 هزار نفر در این شهرستان از خدمات شبکه فاضلاب بهره‌مند خواهند شد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان با اشاره به روش تصفیه در تصفیه‌خانه فاضلاب داران اظهار کرد: در این تصفیه‌خانه با توجه به اقلیم آب و هوایی و شرایط زیست محیطی این منطقه از روش تصفیه لاگون هوادهی با برگشت لجن فعال lass استفاده شده است.
امینی به اجرای 77 کیلومتر شبکه فاضلاب در شهر داران پرداخت و افزود: از سال 94 تاکنون از  94 کیلومتر شبکه فاضلاب در شهرستان داران بیش از 77 کیلومتر و از خطوط انتقال فاضلاب سه کیلومتر اجرا شده است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر 4200 فقره انشعاب فاضلاب در شهرستان داران نصب شده است، عنوان کرد: با راه‌اندازی واحد دوم و سوم تصفیه‌خانه فاضلاب داران 3 هزار و 344 متر مکعب در روز پساب در این تصفیه‌خانه تولید  می‌شود.
وی اعلام کرد: اجرای تاسیسات فاضلاب در شهرستان داران بیش از 23 میلیارد تومان هزینه در برداشته که از محل اعتبارات عمرانی و جاری تامین شده است.
امینی با اشاره به اهمیت بازچرخانی آب خاطرنشان کرد: هم‌اکنون از مجموع آبی که در منازل استفاده می‌کنیم، به‌طور میانگین ۷۰ درصد آن تبدیل به فاضلاب می‌شود که با تصفیه‌ آن می‌توان از حفر چاه‌های بیشتر برای جبران کمبود آب مصرفی جلوگیری کرد؛ چرا که بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته به‌‌رغم آمار بارندگی بالا، توجه ویژه‌ای به سیستم بازچرخانی آب به‌عنوان راهی برای گریز از شرایط کم‌آبی و خشکسالی دارند.
وی تصفیه فاضلاب را  به‌دلیل مشکلاتی که رهاسازی و دفع غیربهداشتی فاضلاب در محیط زیست ایجاد می‌کند، ضروری خواند و گفت: با تصفیه فاضلاب می‌توان از پساب به‌عنوان یک منبع جایگزین برای مصارف صنعتی و کشاورزی غیر مثمر بهره‌مند شد، علاوه‌بر اینکه فرآیند تصفیه فاضلاب مانع بسیاری از مشکلات زیست‌محیطی می‌شود.
  • خبرنگار:سميرا خدري
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ دبیر خبر