کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب
1398/10/24 09:15

اجرای 40 درصد شبکه فاضلاب شهر سیرجان در استان کرمان

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان گفت: در حال حاضر بیش از 40 درصد شبکه فاضلاب شهر سیرجان اجرا شده و پیش‌بینی می‌شود فاز اول آن تا خرداد سال آینده به بهره‌برداری برسد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "محمد طاهری"، اجرای شبکه و تصفیه خانه فاضلاب شهر سیرجان را یکی از پروژه‌های بزرگ شرکت آب و فاضلاب در این شهر دانست و افزود: با توجه به اينكه 70 تا 85 درصد منابع آب شرب شهرستان سيرجان به فاضلاب تبديل و به وسيله چاه‌هاي جذبي به سفره‌هاي آب زيرسطحي تزريق و عملا از چرخه مصرف خارج مي‌شود، تجديد فاضلاب استفاده شده مي‌تواند راهكار مناسبي براي تامين بخشي از آب مورد نياز باشد و بازچرخانی پساب حاصل از اجرای طرح فاضلاب در توسعه صنعتی اقتصادی حوزه شهرستان نیز نقشی اساسی دارد.
وی با بیان اینکه اجراي پروژه فاضلاب و پساب حاصل از تصفيه فاضلاب مي‌تواند به حفظ منابع محدود آب كمك موثري كند، ادامه داد: ممانعت از بالا آمدن سطح آب‌هاي زيرزميني و جلوگیری از آلودگي آب‌هاي زيرزميني و منابع آب شرب و در نهايت تحقق اصل 50 قانون اساسي مبني بر حفاظت از محيط زيست از دستاوردهاي اين طرح‌ است.
طاهری در ادامه گفت: در همین راستا پروژه اجرای شبکه جمع آوری و تصفیه خانه فاضلاب شهر سیرجان در سال 1395 با سرمايه گذاری 385 میلیارد تومان، اجرای شبكه جمع‌آوري فاضلاب شهر سيرجان و ساخت تصفيه‌خانه با مشارکت سرمایه‌گذاری شرکت کیمیا آبرسان یاور زمین آغاز شده است .
وی افزود: طبق قرارداد منعقد شده بين شركت كاريز و شركت آب و فاضلاب استان كرمان، اجراي شبكه فاضلاب شهري سيرجان به متراژ 388 كيلومتر در فاز اول و در مجموع 647 كيلومتر در تمام معابر شهر و همچنين احداث تصفيه‌خانه فاضلاب با دبي خروجي 600 ليتر بر ثانيه در دستور كار اين شركت قرار گرفته است .
مدیرعامل شرکت آبفای استان کرمان در زمینه اشتغال‌زایی پروژه فاضلاب شهر سیرجان گفت: در زمان اجرای پروژه فاضلاب در سیرجان، برای بیش از 7500 نفر اشتغال‌زایی شده که از این تعداد 2150 نفر به‌صورت مستقیم و 5375 نفر به‌صورت غیرمستقیم مشغول به‌کار می‌شوند.
طاهری در ادامه پیشرفت اجرای پروژه فاضلاب در سیرجان را مناسب ارزیابی کرد و افزود: در حال حاضر بیش از 40 درصد شبکه فاضلاب در این شهر اجرا شده و پیش‌بینی می‌شود تا خرداد سال آینده فاز اول آن به بهره‌برداری برسد.
  • خبرنگار:مریم محسنی
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ دبیر خبر