کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
عمومی
1398/10/09 21:58
وزیر نیرو در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان کرمان:

اصلی‌ترین چالش ما در عرصه توسعه نگاه بخشی است/ لزوم تفویض اختیارات همراه با مسئولیت

وزیر نیرو گفت: اصلی‌ترین چالش و نقطه ضعف ما در عرصه توسعه و پیشبرد کارها، سازمان حکمرانی و اداری ما و همپنین نگاه بخشی در عرصه‌های بین بخشی است.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "رضا اردکانیان" شامگاه دوشنبه نهم دیماه در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان کرمان با اشاره به اینکه مشکلات و مسائلی که مطرح شد مربوط به همکاری های بین بخشی است، اظهار کرد: به راحتی می توان اثبات کرد هدف های اشتغال، معیشت، صادرات و... هدف های بین بخشی است و بخش های مختلف باید با هم همکاری داشته و توفیقشان در گرو کار همساز با یکدیگر باشد.
اردکانیان تصریح کرد: ابزارهای ما عموما، ابزارهای بخشی است و مشکل از همینجا خود را نشان می دهد؛ با یک سری ابزار شدیدا بخشی می خواهیم کار بین بخشی انجام بدهیم و این موضوع در گستره سازمان حکمرانی ما در کشور است.
وی با اشاره به اینکه حتی ساز و کار نظارت‌های ما نیز بخشی است، بیان کرد: تصمیم گیری‌ها نیز بخشی است و دولت تصمیم گیری بخشی دارد؛ دولت آنجایی است که تصمیمات من و وزیر جهاد کشاورزی، رییس سازمان محیط زیست، وزیر صمت و ... به هم تنیده باشد و به قدری به این مشکل دامن زده ایم که حتی دستگاه های معدودی که ماهیتا بین بخشی هستند، گرایش‌ آنها نیز بخشی شده است.
جانشین رییس ستاد اقتصاد مقاومتی کشور در استان کرمان با تاکید بر اینکه تا جایی که به سمت رفع این مشکل نرویم، گرفتاری‌ها وجود دارد و وقت زیادی از ما می گیرد، با اشاره به اهمیت وقت و زمان افزود: احساس می کنم کرمان از استان‌هایی است که به دلیل توجه بهتر به این موضوع، عرصه های بین بخشی در آن قوی تر است.
اردکانیان اظهار کرد: باید بعد از چهار دهه جمع بندی داشته باشیم که چرا در این عرصه نسبت به سایر عرصه ها دستاوردهای چشمگیری نداشتیم. جنگ ما را از پا درنیاورد و تحریم نیز در نمی آورد و آنچه که می تواند نقطه آسیب جدی ما باشد سیستم حکمرانی ما است و برای آن چاره بکنیم.
لزوم تفویض اختیارات همراه با مسئولیت
وی تصریح کرد: بنده معتقدم با به رسمیت شناختن این مسئله، سعی کنیم مجموعه های میان بخشی خود از جمله استانداری ها را تقویت کرده و اجازه ندهیم استانداران ما و همکاران آن به سمت یک بخش بودن گرایش پیدا کرده که در این راستا یک راه آن تفویض اختیار همراه با مسئولیت است.
وزیر نیرو بیان کرد: آمادگی کامل داریم و از وزارت نیرو آغاز می کنیم و توان تفویض اختیار را دارم. تفویض اختیار سطح توسعه یافته تری از مدیریت است و ما درصدد این هستیم تا جایی که توان داریم، همکاران را در دولت متقاعد کنیم، برای چارچوب طرح ها و برنامه های استان اختیارات بیشتری به استان منتقل کنیم.
وی با اشاره به مسائل مطرح شده و درخواست های ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان کرمان افزود: باید یک یا دو جلسه در تهران با حضور استاندار کرمان، رییس کل بانک مرکزی و رییس سازمان برنامه و بودجه برگزار کنیم و در زمینه نحوه برگشت ارز حاصل از صادرات و تهاتر کالا با کالا به شکل محدود و در مقیاس استان عمل کنیم.
اردکانیان با بیان اینکه تصمیمات مربوط به تسهیلات بانکی نیاز به مصوبه شورای پول و اعتبار دارد که از طریق رییس کل بانک مرکزی پیگیری می کنیم، درباره تسهیلات تبصره ۱۸ نیز گفت: اولویت با پروژه هایی است که برای دریافت این تسهیلات آماده تر هستند و باید از طریق سازمان برنامه و بودجه هماهنگی بکنیم.
جانشین رییس ستاد اقتصاد مقاومتی کشور در استان کرمان با اشاره به الحاق ایران به موافقتنامه اقتصادی اوراسیا گفت: این اولین بار است ایران به یک موافقتنامه چندجانبه فعال اقتصادی ملحق شده که یک بازار و جمعیت حدود ۲۰۰ میلیونی دارد و باید از این بازار نهایت استفاده را کرد.
وی افزود: در سال ۲۰۱۸ این چند کشور بیش از ۸۵۰ میلیارد دلار مبادلات تجاری داشته اند و باید به این عدد دقت کنیم که در بازار ۱۸۰ میلیونی اوراسیای فعلی ۲۶۳ میلیارد دلار واردات بوده، ما چه سهمی از واردات آنها را می توانیم داشته باشیم؟
اردکانیان تصریح کرد: استان کرمان فرصت بی نظیری دارد و جا دارد فعالان اقتصادی استان در این زمینه تحرک داشته و برای استفاده از این ظرفیت تلاش کنند.
۹۰۰۰ میلیارد تومان؛ جمع اعتبارات در لایحه بودجه ۹۹
وزیر نیرو در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد: بخش قابل توجهی از انرژی تولیدی برق در بخش صنعت و معدن استفاده می شود اما در لایحه بودجه ۹۹ جمع اعتبارات برای آب، برق، عوارض و ... ۹۰۰۰ میلیارد تومان است و گردش مالی در صنعت آب و برق حدود ۳۶ هزار میلیارد تومان است یعنی چرخ های خیلی از بخش های صنایع که متکی به برق است، باید به اتکای ظرفیت ها و امکانات این صنعت باشد و همه چیز شفاف و روشن است.
وی افزود: اگر به نوعی دچار کاهش منابع بشویم، طبیعتا در سرویس دادن دچار سختی و مشکل خواهیم شد و به دلیل شرایط خاص اقتصادی کشور و فشارهایی که به همه است، بیش از پیش نیازمند حراست و صیانت از منابع درآمدی آب و برق و به ویژه صنعت برق هستیم.
اردکانیان بیان کرد: چهار پروژه اقتصاد مقاومتی مصوبات قبلی ستاد با صرف ۴۳۰ میلیارد تومان امسال در استان کرمان به بهره برداری می‌رسد و علامت تعهد بخش برق به مصوبات است و پروژه هایی مثل ساردوئیه، اسفندقه و سولی که امروز مطرح شد تا دو سال آینده به بهره برداری می‌رسد به شرط اینکه استان همکاری کند.
وزیر نیرو گفت: درخصوص تعرفه گرمسیری در نقاط مختلف استان کرمان، تصمیم گیری نهایی به عهده هیئت دولت است و ما آمادگی داریم برای رفع یا کاهش هرنوع تبعیض در این زمینه اطلاعات جدید را با دریافت اطلاعات از هواشناسی، از دولت تصمیم جدید بگیریم.
وی اظهار کرد: برای جلوگیری از تسریع در روند برق‌رسانی روستایی بایستی استان نسبت به تعیین کد برای روستاهای فاقد کد اقدام کند تا بتوانیم برق موردنیاز را تامین کنیم.
اردکانیان با اشاره به اینکه آمادگی داریم با مشارکت ۵۰ درصدی برای روشنایی ورودی روستاها اقدام کنیم، عنوان کرد: با سرمایه گذاری بخش خصوصی در احداث خطوط و پست های صنعتی موافق هستیم و حمایت میکنیم.
وی بیان کرد: اختصاص ۱۰۰ درصد آب خریداری شده از چاه کشاورزی برای فعالیت های صنعتی از طریق جابه جایی چاه انجام شده و اجازه انتقال آب یا جابه جایی چاه خارج از محدوده مطالعاتی برای صنعت با تصویب شورای برنامه ریزی استان فراهم شده است.
وزیر نیرو گفت: به دلیل ضرورت تثبیت جمعیت و امکان پاسخگویی به سرمایه گذاری در صنعت و صنایع وابسته به کشاورزی، همکاران ما موفق شدند ۷ میلیون مترمکعب آب جدید را تخصیص بدهند و اختیارات به استان محول شده و در این زمینه تصمیم گیری خواهد شد.
 

  • خبرنگار:امیر جعفری آزاد/ سردبیر
  • منتشر کننده:امیر جعفری آزاد/ سردبیر