کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
انرژی های نو
1398/08/11 15:58
رئیس پژوهشگاه نیرو در نمایشگاه صنعت برق خبر داد:

پوشش ریسک سرمایه گذاران در پروژه‌های تحقیق و توسعه / ماموریت پژوهشگاه نیرو بررسی آینده و تدوین ره‌نگاشت در همه حوزه‌های فناوری صنعت برق است

رئیس پژوهشگاه نیرو از تضمین این پژوهشگاه به بخش خصوصی برای بازگشت سرمایه در پروژه‌های تحقیق و توسعه (R&D) برق خبر داد و گفت: اگر در این طرح‌ها سرمایه مشارکت‌کننده بخش خصوصی به هر دلیلی بازگشت نداشت، پژوهشگاه به این بخش که سرمایه وارد کرده، خسارت پرداخت می‌کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، محمدصادق قاضی‌زاده در نشست خبری که در حاشیه نوزدهمین نمایشگاه  بین‌المللی صنعت برق ایران برگزار شد، با تاکید بر اینکه ماموریت پژوهشگاه نیرو بررسی آینده و تدوین ره‌نگاشت در همه حوزه‌های فناوری است که در بازار برق و انرژی شانس خواهند داشت، اظهار کرد: در این راستا ره نگاشت‌های طرح‌های توسعه فناوری را تعریف و آغاز به حمایت کردیم.
وی با بیان این‌که هدف پژوهشگاه تسهیل کردن بخش خصوصی کشور در حوزه توسعه فناوری است، اظهار کرد: در تلاشیم که در شرکت‌های خصوصی واحدهای تحقیق و توسعه شکل بگیرند یا شرکت‌های خصوصی با شرکت‌های دانش بنیان راهبری داشته باشند.
قاضی‌زاده ادامه داد: در این راستا با سندیکای تجهیزات برق تفاهم نامه‌ای امضا کردیم تا با همکاری یکدیگر با شرکت‌های بخش خصوصی ارتباط برقرار کنیم و شرکت‌های دانش بنیان را حمایت کرده و بخش خصوصی و شرکت‌های دانش بنیان را به یکدیگر متصل کنیم.
وی تصریح کرد: نگاه ما در پژوهشگاه نیرو این است که هم نیازهای عاجل صنعت برق را پوشش دهیم و هم براساس 40 سند توسعه فناوری تدوین شده در پژوهشگاه نیرو عمل کنیم .
رئیس پژوهشگاه نیرو ادامه داد: در این خصوص در بخش‌های مختلف توسعه فناوری های مربوط به صنعت برق وارد شده ایم که از آن جمله می توان به بومی‌سازی ساخت توربین بادی، افزایش 70 درصدی بهره‌وری کولرهای آبی با حمایت از شرکت‌های فن‌آور، ایجاد 500 میلیارد تومان ارزش افزوده با افزایش ظرفیت نیروگاهی که این رقم تا پایان سال به 2000 میلیارد تومان خواهد رسید، اشاره کرد. 
مدیر پژوهشگاه نیرو در ادامه در مورد چالش های این پژوهشگاه توضیح داد: نخستین چالش پژوهشگاه مقبولیت هزینه‌کرد و دومین چالش تامین منابع است. آن چه که باعث شد رویکرد تحقیقات در وزارت نیرو اصلاح شود، این بود که قرار شد مسیری دنبال کنیم که هزینه‌کرد در تحقیقات به نتیجه برسد و مطلوب تلقی شود.
قاضی زاده ادامه داد: در این راستا فرآیندی اتخاذ می‌کنیم که ریل گذاری مناسبی صورت بگیرد و  دانشگاه‌ها و شرکت‌های خصوصی بتوانند فعالیت موثری داشته باشند. در این راستا به بخش خصوصی که سرمایه‌ای به واحدهای تحقیق و توسعه وارد کند، تضمین بازگشت سرمایه می‌دهیم و اگر سرمایه‌اش بازگشت نداشت، به آن خسارت پرداخت خواهیم کرد.
مدیر پژوهشگاه نیرو با اشاره به استفاده از منابع دولتی نیز گفت: همچنین وزارت نیرو در نظر دارد در قسمتی که می‌خواهد از سوی دولت کمک تامین مالی بگیرند، از تلاطم‌ها فاصله داشته باشند، یعنی دولت اعلام کند منابع حاصل از بخش مشخصی را به واحدهای تحقیق و توسعه اختصاص می‌دهد.
به گفته قاضی زاده یکی از دستاوردهای پژوهشگاه توضیح داد: تبدیل ضایعات به انرژی در دست کار است و پژوهشگاه در این مورد در حال انجام اقداماتی است.
 
افزودن۴۰۰ مگاوات به ظرفیت نیروگاه‌ها از محل بهینه‌سازی
در ادامه مراسم، بابک امینی - مدیر دفتر برنامه‌ریزی پژوهشگاه - با بیان این‌که سه دغدغه اصلی در حوزه پژوهش صنعت برق وجود دارد توضیح داد: حوزه نخست فناوری، حوزه دوم علوم انسانی و حوزه سوم تجهیزاتی است که در صنعت برق مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حوزه فناوری باید به یک سری نیازهای کوتاه مدت، یک سری نیازهای میان مدت و نیازهای بلند مدت پاسخ داده شود. در حوزه علوم انسانی نیز گروه‌های پژوهشی مشخصی را تعیین کرده‌ایم تا مثلا زمانی که پدیده ریزگرد و قطع برق در خوزستان رخ می‌دهد، بازخورد اجتماعی بررسی شود.
مدیر دفتر برنامه ریزی پژوهشگاه در مورد دستاوردهای پژوهشگاه نیرو تصریح کرد: مهمترین دستاورد افزایش ظرفیت نیروگاه‌ها بود و برنامه این است که تا ۴۰۰ مگاوات در سال جاری با استفاده از بهینه سازی سیستم‌های موجود به ظرفیت نیروگاه‌ها اضافه کنیم تاکنون بیش از ۱۰۰ مگاوات اضافه شده است.

  • خبرنگار:رسول صادقی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده:Public Anonymous User