کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب و فاضلاب
1398/06/13 09:07
مدیرعامل آبفای خراسان رضوی:

دوري منابع زيرزميني هزينه توليد آب در خراسان رضوي را افزايش داده است

مديرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوي هزار و 643 کيلومتر خطوط انتقال و 59 ايستگاه پمپاژ آب در اين استان را نشان‌دهنده فاصله زياد منابع تامين آب از شهرها و در نتيجه افزايش قيمت تمام شده توليد آب دانست.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون)، "سيد ابراهيم علوي" افزود: توليد هر مترمکعب آب در برخي از شهرها از جمله گناباد با 120 کيلومتر خط انتقال هزينه بالايي دارد، در حالي‌که مبلغ دريافتي از مشترکان به مراتب کمتر از اين رقم است.
وي علاوه بر کمبود منابع مالي، چالش تامين آب در استان را یادآور شد و گفت: طي 10 سال گذشته با وجود افزايش توان توليد آب به ميزان 5 هزار و 870 ليتر بر ثانيه تنها هزار و 87 ليتر به ظرفيت تامين آب استان اضافه شده و مابقي يعني چهار هزار و 783 ليتر صرف جبران کاهش آبدهي چاه‌ها به‌دليل ادامه پديده خشکسالي شده است.
به گفته وي تداوم 15 سال خشکسالي و برداشت‌هاي بي‌رويه از منابع زيرزميني 32 شهر استان را در معرض تنش آبي در سال 98 قرار داد .
وي از شهرهاي نيشابور، قوچان، گلبهار، رضويه و شانديز به‌عنوان شهرهاي فوق بحراني نام برد و افزود: خليل‌آباد، بردسکن، چناران، خواف، سبزوار، طرقبه، باخرز، تربت‌جام، کاريز، ملک‌آباد، قلندرآباد، ششتمد، سلطان‌آباد، تربت‌حيدريه، قاسم‌آباد و جغتاي در شرايط بحراني قرار دارند.
مديرعامل آبفاي استان خراسان رضوي سپس به تشريح وضعيت پروژه‌هاي تامين آب شهرهاي استان پرداخت و خواستار تخصيص 100 درصدي اعتبارات مصوب استاني بخش آب و طرح‌هاي ملي - استاني شد.
علوي در ادامه با اشاره به سياست‌هاي راهبردي اين شرکت در حوزه فاضلاب افزود: 30 درصد جمعيت استان از خدمات جمع‌آوري و دفع بهداشتي فاضلاب در هفت شهر استان برخوردار هستند .
به گفته وي بر اساس برنامه و اهداف اين شرکت هر ماه يک شهر به جمع شهرهاي داراي پروژه فاضلاب در استان افزوده خواهد شد.
  • خبرنگار:علیرضا صنعت‌نگار
  • منتشر کننده:Public Anonymous User