کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب
1398/06/12 16:42

20 کیلومتر از نقاط آسیب‌پذیر رودخانه‌های شرق مازندران لایروبی شد

مدیر منابع آب شهرهای بهشهر، نکا و گلوگاه از لایروبی 20 کیلومتر از نقاط آسیب‌پذیر رودخانه‌های شرق استان مازندران خبر داد و گفت: در تلاش هستیم تا پایان سال این رقم را به 40 کیلومتر برسانیم.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون)، "سینا هاشمی" گفت: در سال جاری 40 کیلومتر از رودخانه‌های شرق استان که از آسیب پذیری بیشتری برخوردار بوده‌اند، در اولویت لایروبی و ساماندهی شرکت آب منطقه‌ای مازندران قرار گرفته‌اند.
وی با اشاره به ضرورت لایروبی و ساماندهی رودخانه‌ها در شرق استان به‌ویژه ایمن‌سازی اراضی کشاورزی و مناطق مسکونی، از رودخانه نکارود به‌عنوان یکی از رودخانه‌های مهم و سیل‌خیز کشور یاد کرد و گفت: هرساله شاهد وقوع سیل در این رودخانه و خسارت ناشی از آن در منطقه هستیم که با انجام لایروبی و ساماندهی رودخانه می‌توان سیلاب را مدیریت و از خسارت ناشی از آن جلوگیری کرد.
مدیر منابع آب بهشهر، نکا و گلوگاه هزینه انجام عملیات لایروبی این بخش از رودخانه‌ها را 50 میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: هم اکنون تعداد 10 پیمانکار در بخش لایروبی و ساماندهی رودخانه‌ها و مجاری آبی در شرق مازندران به‌کارگیری شده و با نظارت این شرکت فعال هستند.
هاشمی با اشاره به شناسایی مناطق آسیب‌پذیر رودخانه‌های شرق استان گفت: علاوه بر اقدامات و برنامه‌های سال جاری نیازمند لایروبی 50 کیلومتر دیگر از رودخانه‌های شرق استان به‌ویژه رودخانه نکارود در پایین‌دست شهر نکا تا دریا به‌طول 35 کیلومتر هستیم که امیدواریم با تأمین منابع اعتباری مورد نیاز به مقدار 25 میلیارد تومان، خسارات ناشی از سیل را در شرق استان به حداقل رسانده و نگرانی‌های مردم منطقه را کاهش دهیم.
وی با قدردانی از همکاری مردم در آزادسازی حریم و بستر رودخانه‌ها گفت: در بازه‌هایی که حریم و بستر رودخانه آزاد و عملیات لایروبی و ساماندهی رودخانه انجام شده، شاهد رضایت‌مندی مردم به‌ویژه مجاوران رودخانه‌ها هستیم.
شایان ذکر است در شرق استان حدود 15 رودخانه کوچک و بزرگ با سطح حوضه آبریز 360 کیلومتر و طول مسیر 290 کیلومتر وجود دارد که مهم‌ترین آن نکارود به طول 192 کیلومتر است.
  • خبرنگار:امرالله براري
  • منتشر کننده:Public Anonymous User
<