کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب و فاضلاب
1398/05/30 15:08

تامین آب شرب روستاهای لرستان در تابستان 98

آبرسانی مداوم و پایدار به روستاهای استان لرستان که امسال برخی از آنها تجربه بزرگ سیل را از سر گذراندند، موجب شده تا زندگی در این روستاها همچنان جاری باشد.

تامین پایدار آب شرب در روستاها به عنوان عامل اصلی سکونت مردم در منطقه محسوب می شود تا جایی‌که با افت فشار آب یا بهره مندی روستاها از آب شرب، جمعیت روستا نیز تغییر پیدا می کند.
به‌رغم گرمای شدید در لرستان و بخصوص جنوب این استان، اوضاع آب شرب در روستاها خوب است و مردم از وضعیت موجود رضایت دارند.
در گذشته بسیاری از روستاهای استان با مشکل تامین آب همراه بودند تا جایی‌که از مجموع یک هزار و 896 روستا، بسیاری از روستاها بدون آب شرب بوده یا اینکه با تانکر آبرسانی می شدند.
اما با گذشت زمان و تلاش های شبانه روزی مدیران شرکت آب و فاضلاب روستایی، امروزه استان لرستان در رتبه برتر آبرسانی به روستاها قرار گرفته و ضریب آبرسانی به روستاهای استان از میانگین کشوری بالاتر است.
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی لرستان با اشاره به اوضاع مناسب آبرسانی به روستاهای استان گفت: با وجود گرمای بی‌سابقه اما روستاهای استان از لحاظ تامین آب شرب مشکلی ندارند.
علیرضا کاکاوند افزود: در حال حاضر تنها 7 روستا با تانکر آبرسانی می شوند و در برخی مواقع به دلیل افت فشار برق و یا قطع برق، قطعی آب را داشته ایم.
وی تصریح کرد: در برخی روستاهای پایین دست نیز به دلیل استفاده غیرمجاز از آب شرب برای آبرسانی به باغات و زمین های کشاورزی بالا دست، مشکلاتی ایجاد می شود که نیروهای این شرکت به صورت روزانه با این مشکل مقابله می کنند.
کاکاوند یکی از مشکلات اصلی این شرکت را برداشت آب شرب برای مصارف غیر شرب و آبیاری باغات و مزارع عنوان کرد و اظهار داشت: در حال حاضر بیش از 5 هزار انشعاب غیرمجاز در استان شناسایی شده که حدود 400 مورد برای آبیاری باغات از آب شرب استفاده کرده اند.
وی اضافه کرد: نیروهای آب و فاضلاب روستایی لرستان به مقابله با این مشکل پرداخته و در بسیاری از مواقع پس از قطع آب غیرمجاز این باغات، کشاورزان متخلف اقدام به وصل مجدد آن می پردازند.
مدیر عامل شرکت آبفار لرستان افزود: در حال حاضر 92 پرونده در خصوص آب شرب غیر مجاز برای آبیاری باغات تشکیل شده که با اقدامات انجام شده مشکل آب شرب غیرمجاز در این مناطق رفع شده است.
وی در ادامه با اشاره به اقدامات این شرکت برای تامین آب شرب سالم برای روستاهای استان اظهار داشت: در مجموع در سال جاری آبرسانی به 190 روستا را در دستور کار داریم.
کاکاوند گفت: این تعداد روستای، علاوه بر روستاهایی است که در جریان سیل فروردین با مشکل مواجه شده اند.
وی اضافه کرد: علاوه بر روستاهای یاد شده، این شرکت برای تامین آب شرب پایدار روستاهای سیل زده در تلاش بوده و تا به امروز اقدامات گسترده ای را در این راستا انجام داده است.
وی خاطر نشان کرد: 37 روستا در مناطق سیل زده بایستی جابجا شوند که با همکاری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی این روستاها جابجا خواهند شد و شرکت آبفار لرستان قبل از شروع بارندگی ها اقدام به مطالعه و نصب مخازن جدید برای روستاها خواهد کرد.
وی تصریح کرد: شرکت آبفار لرستان با برنامه ریزی دقیق و با استفاده از تمام امکانات برای تامین آب شرب پایدار برای روستاها اقدام کرده و در این راستا از هیچ کوششی فروگذار نخواهد کرد.
  • خبرنگار:کیومرث حسن نژاد
  • منتشر کننده:Public Anonymous User