کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب و فاضلاب
1398/05/02 07:33
گزارش پاون از آخرین وضعیت آب شیرین‌کن‌ها در کشور؛

افزایش 300 هزار مترمکعبی ظرفیت آب شیرین‌کن‌ها تا پایان دولت دوازدهم/ رشد سه میلیون نفری جمعیت تحت پوشش تأسيسات نمک‌زدايي

بر اساس برنامه وزارت نیرو قرار است تا سال 1400 حدود 300 هزار مترمکعب در شبانه‌روز به ظرفيت تأسيسات نمک‌زدايي (آب شيرين‌کن) استان‌هاي جنوبی کشور اضافه شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، از نيمه سال 1392 تاکنون 39 سامانه نمک‌زدايي با ظرفيت بیش از 174 هزار مترمکعب در شبانه‌روز (معادل 63.7 ميليون مترمکعب در سال) اغلب در سواحل جنوبي کشور به بهره‌برداري رسيده است و بر اساس ارزیابی صورت گرفته بیش از 60 درصد کل تاسیسات نمک‌زدایی در همین بازه زمانی احداث شده و یا در حال بهره‌برداری هستند.
در حال حاضر جمعا 60 آب شیرین‌کن با ظرفيت بیش از 242 هزار مترمکعب در شبانه‌روز (معادل 88.4 ميليون مترمکعب در سال) در حال بهره‌برداري است و 25 طرح با ظرفيت حدود 234 هزار مترمکعب در شبانه‌روز (معادل 85.3 ميليون مترمکعب در سال) در حال ساخت است.
در راستاي تأکيدات رئيس‌جمهور و اجراي سياست‌هاي کلان وزارت نيرو به منظور تأمين آب شرب مردم جنوب کشور از طريق دريا و در قالب احداث تاسيسات آب‌شيرين‌کن نیز مطالعاتي درخصوص ميزان کمبود آب استان‌هاي جنوبي کشور (حاشيه خليج فارس و درياي عمان) تا عمق 100 کيلومتر صورت گرفت و بر اين اساس برنامه وزارت نيرو جهت تأمين آب از طريق آب شيرين‌کن براي جمعيت تحت پوشش استان‌هاي یاد شده و اعتبار مورد نياز جهت احداث تأسيسات نمک‌زدايي(آب شيرين‌کن) براي افق‌هاي زماني 1400 و 1403 مشخص گرديد.
طبق برنامه قرار است تا سال 1400، به ميزان 300 هزار مترمکعب در شبانه‌روز به ظرفيت تأسيسات نمک‌زدايي(آب شيرين‌کن) استان‌هاي جنوبی کشور(فارس، سیستان‌وبلوچستان، کهگيلويه و بويراحمد، بوشهر، کرمان، خوزستان و هرمزگان) اضافه گردد.
همچنين تا سال 1403 نيز ظرفيتی معادل 300 هزار مترمکعب در شبانه‌روز به این رقم اضافه خواهد شد که کل آب توليدي حاصله، حدود سه میلیون نفر به جمعیت تحت پوشش تأسيسات نمک‌زدايي اضافه می‌کند.
در حال حاضر حدود 90 درصد مجموع تاسیسات نمک‌زدایی در استان‌های هرمزگان، سیستان‌وبلوچستان، بوشهر و خوزستان واقع شده است که در این مناطق 21 سامانه آب شیرین‌کن با ظرفیتی بالغ بر 220 هزار مترمکعب در شبانه‌روز در حال ساخت است و 49 آب شیرین‌کن با ظرفیت حدود 147 هزار مترمکعب در شبانه‌روز در حال بهره‌برداری هستند.

 
  • خبرنگار:رسول صادقی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده:Public Anonymous User