کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب و فاضلاب
1398/03/05 11:48

تامین آب آشامیدنی 818 روستای گیلان در قالب طرح جامع آبرسانی به 1000 روستا

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی گیلان گفت: 151 هزار خانوارِ 818 روستا در قالب طرح جامع آبرسانی به 1000 روستای گیلان از نعمت آب شرب سالم و بهداشتی بهره‌مند شده‌اند.


به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "محب‌علی رنج‌ور" با بیان اینکه عملیات اجرایی این طرح از سال 1380 آغاز شده، گفت: تاکنون بیش از 310 میلیارد تومان برای اجرای این طرح ملی آبرسانی هزینه شده است.
وی طول خطوط انتقال و توزیع اجرا شده برای آبرسانی به این روستاها را 5 هزار و 607 کیلومتر عنوان کرد و افزود: منبع تامین آب این روستاها 45 حلقه چاه است که برای ذخیره‌سازی و تعدیل فشار آب روستاهای تحت پوشش 59 هزار و 455 مترمکعب مخزن زمینی و هوایی نیز ساخته شده است.
وی گفت: هم‌اکنون عملیات تامین آب شرب 126 روستای گیلان در قالب 12 مجتمع آبرسانی در دست اجراست که برای تکمیل آن ها به 250 میلیارد تومان اعتبار نیاز است.
رنج ور افزود: با اتمام این عملیات 22 هزار خانوار روستایی استان از نعمت آب آشامیدنی با کیفیت و کمیّت مناسب برخوردار می شوند.
وی تصریح کرد: طرح جامع آبرسانی به 1000 روستای گیلان یکی از بزرگ‌ترین طرح‌های آبرسانی روستایی کشور است که در سال‌های گذشته به‌عنوان یکی از طرح‌های نمونه ملی مورد تقدیر مسئولان کشوری قرار گرفت.
وی گفت: در این طرح به منظور تامین آب شرب با کیفیت و پایدار روستاهای گیلان، مجتمع هایی به‌صورت متمرکز در مناطقی که از سفره های آب زیرزمینی غنی برخوردارند، احداث شده و هر مجتمع به چندین روستا آبرسانی می کند.
رنج ور افزود: مجتمع‌های آبرسانی شهید خوش سیرت آستانه اشرفیه و سرداران شهید فومن به‌عنوان دو مجتمع بزرگ آبرسانی روستایی کشور مطرح‌اند که مجتمع شهید خوش‌سیرت به 200 روستای شهرستان‌های آستانه اشرفیه، لاهیجان و لنگرود و مجتمع سرداران شهید به 139 روستای شهرستان‌های فومن، صومعه سرا و بندرانزلی آبرسانی می کنند.
به گفته وی؛ مجتمع های دیگری نیز در شهرستان‌های رودسر، لنگرود، شفت، رشت، لاهیجان، صومعه سرا، رضوانشهر، تالش، آستارا، انزلی، املش و ماسال وجود دارد که از 2 تا 20 روستا را تحت پوشش دارند.
  • خبرنگار:فاطمه بهبودی
  • منتشر کننده:Public Anonymous User