کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب و فاضلاب
1398/02/31 15:12

اجرای 30 کیلومتر شبکه فاضلاب در پردیسان قم

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم از اجرای 30 کیلومتر شبکه فاضلاب در پردیسان قم به‌منظور رفع مشکل این منطقه خبر داد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، احمد امیرآبادی عضو هیئت‌رئیسه و نماینده قم در مجلس شورای اسلامی به‌همراه علی جان صادق‌پور مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان و عبدالله جلالی و حسن بختیاری رئیس و نائب رئیس شورای اسلامی شهر از برخی از تأسیسات شرکت آب و فاضلاب بازدید و در نشستی به بررسی مشکلات و چالش‌های پیش روی آبفای استان پرداختند.
احمد امیرآبادی فراهانی در سخنانی در این نشست اظهار داشت: آنچه از مجموعه شرکت آب و فاضلاب در طول سال‌های گذشته مشاهده کردیم یک برنامه‌ریزی منسجم بوده، به گونه‌ای که حتی در مواقع بحرانی نیز ما مشکل آب نداشتیم و این موضوع قابل تقدیر است.
وی در ادامه با بیان اینکه رفع مشکل فاضلاب پردیسان جزو اولویت‌های نخست ما است، گفت: باید هر چه زودتر بحث زمین و اعتبارات تصفیه‌خانه فاضلاب پردیسان برطرف شود و اجرای این پروژه توسط شرکت آب و فاضلاب آغاز و در مدار بهره‌برداری قرار بگیرد.
نماینده قم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اجرای شبکه‌های فاضلاب در مناطق یک، دو، سه، چهار و شش قم خاطرنشان کرد: اقدامات خوبی شده و بخشی زیادی از کار انجام شده است و امسال نیز باید به نوعی برنامه‌ریزی شود تا نقاطی که باقی مانده و دارای اولویت هستند نیز به پایان برسد.
امیرآبادی با بیان اینکه در بودجه سال 98 مبلغی را در حد توان برای این امر اختصاص دادیم، اظهار داشت: به نظر می‌رسد یکی از بحث‌هایی که باید ورود کنیم زیرساخت‌های مسکن مهر است که هزار و 500 میلیارد تومان در مجلس به این امر اختصاص دادیم که باید بحث پردیسان را از این بودجه پوشش بدهیم.

استفاده درست از آب فرهنگ‌سازی شود
وی اقدامات فرهنگی شرکت آب و فاضلاب را خوب توصیف کرد و گفت: باید در این زمینه هر چه بیشتر کار کنیم و با تشویق و ایجاد انگیزه، مردم را به سمت صرفه‌جویی در مصرف سوق دهیم.
عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در این زمینه نیازمند کارهای فرهنگی گسترده هستیم، یادآور شد: باید با برنامه‌ریزی بلندمدت فعالیت‌های فرهنگی در خصوص استفاده بهینه از آب در دستور کار قرار بگیرد و در این زمینه همکاری سایر نهادها از جمله صدا و سیما و رسانه‌ها می‌تواند موثر باشد.
وی با اشاره به بارندگی‌های ابتدای سال جاری و افزایش ذخایر آبی کشور ابراز داشت: باید از این نعمتی که خدا در اختیار ما قرار داده است به بهترین نحو ممکن استفاده کنیم و اینگونه نباشد چون وضعیت آب بهتر شده، مصارف بی‌رویه شود.
امیرآبادی با اشاره به اقدامات شهرداری در زمینه کاهش استفاده از آب شرب در فضای سبز اظهار داشت: تغییر نوع پوشش گیاهی و استفاده از پساب از جمله اقداماتی است که انجام شده و امیدواریم با همکاری‌های دوجانبه شهرداری و شرکت آب و فاضلاب هر چه زودتر به سمت جداسازی شبکه آبیاری فضای سبز از شبکه آب شرب حرکت کنیم.
وی در پایان با اشاره به وضعیت مناسب آب و فاضلاب قم نسبت به سایر استان‌های کشور گفت: با وجود اینکه قم در یک منطقه کویری قرار دارد و از نظر ذخایر آبی وضعیت مناسبی ندارد، اما در بحث آب و فاضلاب با اقدامات خوبی که در استان صورت گرفته در وضعیت نسبتاً خوبی قرار داریم.

اجرای 30 کیلومتر شبکه فاضلاب در پردیسان
در ابتدای این نشست مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم در گزارشی به تشریح اقدامات، موفقیت‌ها و برنامه‌های آبفای قم پرداخت و از احداث 30 کیلومتر شبکه اصلی و فرعی فاضلاب پردیسان خبر داد و گفت: با اقداماتی که صورت گرفته از جمله احداث یک تصفیه‌خانه فاضلاب محلی، مشکل فاضلاب این منطقه به صورت مقطعی برطرف شد، اما برای رفع کامل این مشکل نیازمند احداث یک تصفیه‌خانه فاضلاب هستیم.
علی جان صادق‌پور حمایت از تولید داخلی بر اساس رهنمودهای مقام معظم رهبری را از جمله برنامه‌های شرکت آب و فاضلاب برشمرد و گفت: استحصال برق به روش پمپ معکوس، بومی سازی اسکرو پمپ فاضلاب و حمایت تولید داخلی مواد منعقد کننده پلی کلراید آلومینیوم از جمله پروژه‌های آبفای قم در راستای اقتصاد مقاومتی با محوریت رونق تولید است.
وی همچنین واگذاری پساب به بخش صنعت و کاهش مصرف آب شرب، اجرای تأسیسات فاضلاب مسکن مهر، توسعه فناوری‌های نوین از جمله تله‌متری تأسیسات و احداث نیروگاه فتوولتائیک(خورشیدی) را از دیگر اقدامات برجسته شرکت آب و فاضلاب قم ذکر کرد.
  • خبرنگار:مهدي جعفري
  • منتشر کننده:Public Anonymous User