کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب
1398/03/01 08:08
مديرعامل آبفاي خراسان رضوي اعلام کرد:

گذر از تنش آبی تابستان خراسان رضوی با همکاری شهروندان

مديرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوي با اشاره به اقدامات اين شرکت براي تامين آب شرب شهرهاي استان اطمينان داد با همکاري شهروندان همچون سال‌هاي گذشته تابستان 98 نيز بدون کمترين مشکل سپري خواهد شد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "سيد ابراهيم علوي" سياست راهبردي آبفاي استان را تامين آب کمي و کيفي اعلام کرد و افزود: اين شرکت براي رفع نگراني مصرف کنندگان و در راستاي وظيفه سقايي خود از هيچ کوششي دريغ نمي‌کند و اين مهم را در اولويت کاري خود قرار داده است؛ به‌گونه اي که از ابتداي مهرماه هر سال نسبت به برنامه‌ريزي در قالب برگزاري هفته‌اي نشست کميته تامين آب اقدام مي‌کند.
به گفته وي، شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوي با توجه به مسئوليت آبرساني به 723 هزار مشترک با یک میلیون و 800 هزار نفر، تمام امکانات، تجهيزات و نيروي انساني خود را براي تامين آب شرب موردنياز اين جمعيت به‌کارگرفته است و هر ساله با صرف هزينه سنگين و انجام عمليات کف‌شکني، جابجايي و حفر گالري تلاش مي‌کند توان آبدهي موجود چاه‌ها را به‌عنوان مهم‌ترين منبع تامين آب شرب استان حفظ کند .
وي از حفر 19 حلقه چاه با اعتبار 253 ميليارد ريال(بدون احتساب هزينه اجراي خطوط انتقال و ساخت مخازن ذخيره) در سال گذشته در 16شهر استان خبر داد و گفت: این اقدام منجر به افزايش توان توليد آب به ميزان 323 ليتر برثانيه و عبور از پیک مصرف تابستان شد.
مديرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوي افزود: در سال جاري هم عمليات حفر 22 حلقه و تجهيز 28حلقه چاه با اعتبار 240 ميليارد ريال در شهرهاي استان آغاز شده است که با بهره‌برداري از اين تعداد چاه، مشکل تامين آب شهرهاي دارای تنش آبي رفع خواهد شد.
علوي از کاهش بارندگي سالانه  از 224 ميلي‌متر به 200 ميلي‌متر در دو دهه گذشته و ادامه پديده خشکسالي در خراسان رضوي به‌عنوان عوامل افت سفره‌هاي زيرزميني نام برد و خاطرنشان کرد: نزولات جوي به شکل برف تاثير فراواني در تغذيه سفره‌‌هاي آب زير زميني دارد، ولي متاسفانه در چند سال گذشته به‌دليل تغييرات اقليمي در جهان و منطقه که ايران و خراسان رضوي هم از اين امر مستثني نيست عمده بارش‌ها به شکل باران بوده که همين موضوع تاثيرگذاري بر سفره‌هاي آب زيرزميني را کاهش داده است.
وي ميزان مصرف ماهانه هر مشترک در استان را 14مترمکعب اعلام کرد و گفت: اين ميزان مصرف براي استان خراسان رضوي با اقليم خشک و نيمه خشک رقم بالايي است و بايستي با مديريت مصرف و استفاده از وسايل کاهنده کاهش يابد.
  • خبرنگار:علیرضا صنعت‌نگار
  • منتشر کننده:Public Anonymous User