کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
انرژی های نو
1397/07/17 12:47
معاون وزیر نیرو:

اقلیم ایران سازگار با تولید انرژی‌های تجدیدپذیر است

معاون وزیر نیرو با تاکید بر اینکه الگوی تولید نیروگاه‌های تجدیدپذیر با اقلیم ما سازگار است، گفت: تابش خورشید ایران ثبات خوبی دارد و با کشوری مانند آلمان قابل مقایسه نیست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، سیدمحمد صادق‌زاده در مراسم افتتاحیه سومین نمایشگاه و کنفرانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر ایران طی سخنانی با تاکید بر اینکه الگوی تولید نیروگاه‌های تجدیدپذیر با اقلیم ما سازگار است، عنوان کرد: تابش خورشید ایران ثبات خوبی دارد و با کشوری مانند آلمان قابل مقایسه نیست. آلمان طی تحقیقاتی که انجام داده برای 100 درصد شدن مصرف برق خود از انرژی‌های تجدیدپذیر تا سال 2050 برنامه‌ریزی کرده است اما اقلیم کشور ما بسیار سازگارتر است.
وی افزود: در ماده 21 اصلاح الگوی مصرف، خرید تضمینی برق الزام شده بود اما پنج سال راکد ماند و سه سال پیش توسط وزارت نیرو راه‌اندازی شد که در سال 96 رشد 40 درصدی را داشت که با نرخ بالایی بود و امیدواریم این نرخ در سال 97 هم حفظ شود.
معاون وزیر نیرو در ادامه تصریح کرد: وزارت نیرو دو ابتکار جدید را ابلاغ کرده که یکی از آنها الگوی مناسب و برنامه‌ریزی شرکت‌های فعال در حوزه خرید تضمینی است و دیگری اجازه برای صادرات برق است ما جزء کشورهای غنی دنیا برای منابع تجدیدپذیر هستیم. ما به راحتی می‌توانیم به جز تامین برق خود به اروپا هم برق صادر کنیم و مستعد جهش در این زمینه هستیم.
رئیس سازمان انرژی‌های تجدید پذیر و بهره‌وری انرژی برق با اشاره به صادرات برق توسط بخش خصوصی اذعان داشت: ما خود را محدود به خرید تضمینی نکردیم. فروش برق توسط شرکت‌های تولیدکننده به صورت خصوصی با طرف خارجی انجام می‌شود و دولت هیچ دخالتی در این زمینه نخواهد داشت.
وی گفت: ما بدون قید و شرط پروانه احداث، صادر خواهیم کرد که این کار به صورت الکترونیکی انجام می‌شود و کمتر از یک هفته قراردادها را تامین می‌کنیم و شبکه برق را در اختیار آنها قرار می‌دهیم.
معاون وزیر نیرو با اشاره به حق ترانزیت دریافت شده توسط وزارت نیرو اظهار کرد: دریافت حق ترانزیت 15 درصد سبد صادراتی برق در سال ماقبل تنها نقطه اتصال ما با بخش خصوصی است. هزینه تولید برای ما کمتر است و صادرات با نرخ بالا انجام خواهد شد و حاشیه سود بالایی برای بخش خصوصی خواهد داشت.
صادق‌زاده در پایان گفت: خطوط اتصال را تا مرزهای کشور خواهیم برد اما خطوط انتقال در خارج از مرزها بر عهده شرکت خارجی است. تسهیلات تا سقف 30 درصد هم تا ماه‌های آینده انجام خواهد شد که امیدواریم از این طریق کارها شتاب گیرد.

  • خبرنگار:رسول صادقی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده:علی هریسچیان