کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب
1396/12/14 11:01

فقر بارش چندساله حوضه بختگان

آمارها حاکی از کاهش شدید روند بارش نزولات آسمانی طی سنوات گذشته و ایجاد شرایط نامطلوب منابع آب در استان فارس بخصوص حوزه بختگان است.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، حوضه‌ٔ آبریز دریاچهٔ طشک-بختگان و مهارلو با مساحت ۳۱ هزار و ۴۵۲ کیلومتر مربع کاهش بیش از ۹۰ درصدی میزان بارش را نسبت به میانگین بارش دوره خشکسالی و همچنین میانگین بلند مدت دورهٔ آماری، در سال آبی جاری تاکنون تجربه کرده است.
رودخانه‌های کر و سیوند از مهمترین ورودی‌های این حوضه‌ٔ وسیع آبریز بشمار می‌آیند که سدهای مخزنی درودزن و ملاصدرا با گنجایش به ترتیب ۹۹۳ و ۴۴۰ میلیون متر مکعب بر روی رودخانه کر و سد مخزنی سیوند با ظرفیت ۲۲۵ میلیون متر مکعب بر روی رودخانه سیوند احداث و بهره برداری شده است.
وقوع خشکسالی های مستمر از سال ۱۳۸۶ تاکنون، تغییر اقلیم، تغییر الگوی بارش‌ها و برداشت بی رویه آب، از جمله دلایل عمده کاهش جریانات ورودی به این سدها بوده است؛ به طوری که سد سیوند به‌رغم آبگیری اولیه در سال نخست بهره برداری، به دلیل کاهش شدید بارندگی تاکنون آبی در مخزن آن ذخیره نشده و مخزن سد خشک است.
در میان سدهای احداث شده، سد درودزن به‌دلیل تأمین بخشی از آب شرب شیراز، مرودشت، روستاهای در مسیر آبرسانی به شیراز، تأمین آب مورد نیاز صنایع منطقه، از اهمیت به سزایی برخوردار است؛ اما با توجه به کاهش شدید ورودی سد به علت کم بارشی شدید در حوضه‌ٔ آن، اکنون بیش از 10 میلیون متر مکعب از حجم پایداری سد برای شرب برداشت شده است.
با توجه به استمرار روند خشکسالی ها و ادامهٔ روند کاهشی حجم ورودی به سدها، چاره‌ای جز اتخاد سیاست‌های مدیریت بهینه مصرف و کاهش مصارف آب به خصوص در بخش کشاورزی وجود ندارد. در همین راستا از عوامل بسیار مخرب منابع آب در این حوضه‌، چاه‌های غیرمجاز را می‌توان نام برد که به‌رغم انسداد تعداد 4 هزارحلقه چاه غیر مجاز طی سال‌های ۹۳ تا ۹۶ هنوز ۱۰ هزار حلقه چاه غیر مجاز وجود دارد که در جهت انسداد این چاه‌ها، می‌طلبد دستگاه‌های محترم قضایی، انتظامی و سایر دستگاه‌های مرتبط، کماکان همکاری‌های لازم را معمول نمایند.
البته در سنوات مختلف، با وجود خشکسالی ها، هرگاه آب در مخازن سدها ذخیره شده، حقابهٔ زیست محیطی نیز ضمن رعایت مدیریت بهینه آب جهت شرب و صنعت، رهاسازی شده است.
  • خبرنگار:محمدرضا ارجمند
  • منتشر کننده:علی هریسچیان