کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
برق
1396/09/28 12:12
گزارش//

برگزاري چهارمين كنفرانس ملي كاربرد سامانه اطلاعات مكاني GIS در صنعت آب و برق در اراك

چهارمین کنفرانس ملی کاربرد سامانه اطلاعات مکانی GIS در صنعت آب و برق با هدف توسعه کاربری سامانه GIS و گسترش SDI با حضور جمع کثیری از مدیران و متخصصان در اراک برگزار شد.

 
 
چهارمین کنفرانس ملی کاربرد سامانه اطلاعات مکانی GIS در صنعت آب و برق با هدف توسعه کاربری سامانه GIS و گسترش SDI با حضور جمع کثیری از مدیران و متخصصان در اراک برگزار شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، در این کنفرانس فرهاد شبیهی مدیر عامل برق منطقه ای باختر و رییس این دوره از کنفرانس GIS بر لزوم پرهیز از عملکرد جزیره ای سازمان‌های مسئول و حرکت فرآیندی در مسیر یکپارچه سازی از جمله تولید و عرضه داده‌ها با عزمی راسخ تاکید نمود و افزود: تدوین برنامه استراتژیک صنعت آب و برق در GIS با توجه به ابلاغ نظامنامه SDI و GIS به عنوان یک اصل ضروری بوده و لازم است تدوین سند راهبردی کشور در این خصوص مورد توجه ویژه قرار گیرد.
وی توجه به تحقیقات کاربردی و توسعه آموزش هدفمند برای ارتقاء سطح مهارت‌ها در این حوزه به عنوان یک اصل را خواستار شد و افزود: تدوین ساز و کار مناسب برای استفاده از ظرفیت‌های قانونی و الزامات اجرایی آن از مهم‌ترین موضوعات مورد نظر در تحقق اهداف تلقی می‌شود و تدوین شاخص‌های کلان و شخص‌های محوری در حوزه GIS از نکات دیگری است که در این خصوص انتظار می‌رود.
شبیهی اظهار کرد: باید تشخیص فرصت‌ها را به یک مهارت کلیدی و تأثیر گذار در صنعت آب و برق و روشی نظام‌اند توسعه ای در کشور تبدیل کنیم.
وی ادامه داد: این کنفرانس می‌تواند با ایجاد بستر مناسب برای ارائه نتایج کارها و یافته‌های علمی توسط نخبگان کشور با استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان و بخش خصوص و تجارب موفق فرصتی فرهام شود و در تعاملی دو سویه صنعت و دانشگاه در عرصه فعالیت‌های علمی و کاربردی توسط سازمان‌های مسئول حول محورهای کنفرانس گام‌های مهمی بردارد.
شبیهی افزود: اما روند پرشتاب رشد فناوری‌ها در زمینه‌های مختلف مهندسی و لزوم بکارگیری آن در صنعت آب و برق، تغییرات مداوم اقلیمی و وجود لاینقطع اختلالات زیست محیطی ناشی از عملکرد ناصحیح و بهره برداری نامناسب، وقوع بلایای طبیعی، اهمیت مدیریت حجم عظیم داده‌ها در زمینه‌های مختلف و لزوم ایجاد ارتباط بین آن‌ها در بازه‌های زمانی معین، اهمیت تجزیه و تحلیل وضعیت سنجی اطلاعات و تبدیل آن‌ها به دانسته‌های مؤثر در تصمیم گیری‌ها، همچنین ضرورت استفاده از داده‌های مدیریتی به روز در حوزه‌های برنامه ریزی و تصمیم گیری در شرایط عادی و بحرانی، کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت با تدوین فرایندهای مؤثر، هوشمندسازی و ضرورت‌های توجه به ایجاد شبکه‌های هوشمند با رویکرد برنامه ریزی برای ایجاد شهرهای هوشمند و ضرورت ایجاد یک نگاه جامع و فرانگر ایجاب می‌کند که تمامی بازیگران این عرصه مستقل از نوع و محل حضور به صورت یکپارچه به منظور توسعه علمی و استفاده از دستاوردهای این حوزه الگوها و پروتکل‌های جدیدی را معرفی کنند.
شبیهی در پایان اظهار نمود: کنفرانس ملی سامانه اطلاعات مکانی با برگزاری 3 دوره موفق در حوزه برق بر ضرورت تدوین سند راهبردی GIS و SDI وزارت نیرو و توسعه استانداردهای مربوطه، یکپارچه سازی و گسترش برنامه‌های آموزشی ودریافت تجربیات موفق از سازمان‌های داخلی وسایر کشورها تاکید شده بود و اکنون در چهارمین دوره خود، در حوزه آب و برق برگزار می‌شود و یکی از محوری‌ترین رویدادهای علمی وزارت نیرو بوده و می‌تواند نقش موثری در توسعه زیرساختی کشور در تمامی بخش‌ها ایفا کند.
 
* جایگاه مطلوب استان مرکزی در حوزه صنعت برق
در این کنفرانس، سید علی آقازاده استاندار مرکزی بیان نمود: استان مرکزی در صنایع آب و برق نسبت به سایر استان‌ها پیشرو بوده و بیشترین مصرف سرانه برق کشور در این استان نشان دهنده ویژه بودن استان مرکزی در این زمینه است.
وی با اشاره به جایگاه مطلوب استان مرکزی در حوزه صنعت برق عنوان کرد: منابع آبی استان مرکزی محدود بوده و از این لحاظ در شرایط بحرانی قرار داریم. اما به واسطه تلاش‌ها و همکاری‌های وزارت نیرو و متخصصان آرامش نسبی در حوزه آب و برق استان مرکزی حاکم است.
استاندار مرکزی تصریح کرد: در حال حاضر 67 درصد استان از شبکه فاضلاب بهره مند است و بیش از 99 درصد مردم شهر و روستا در این استان از آب آشامیدنی سالم و بیش از 99 درصد از نعمت برق و همچنین 96 درصد از نعمت گاز بهره مند هستند.
وی با تأکید بر توجه به استفاده از رهنمودهای مقام معظم رهبری و دولت تدبیر و امید بیان کرد: مردم حضور خود را در زلزله کرمانشاه نشان دادند و باید خدمتی صادقانه و بی منت برای مردم ارائه گردد و امید است با استمرار تلاش‌ها، روزهای خوبی پیش روی ملت و کشور باشد.
 
* لزوم استفاده از آخرین دستاوردهای مربوط به فناوری
در ادامه چهارمین کنفرانس ملی سامانه اطلاعات مکانی GIS در صنعت آب و برق دکتر محسن بختیار معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو نیز طی سخنانی تدوین و استقرار نظام یکپارچه اطلاعات مکانی و آمار صنعت آب و برق را راهبرد اصلی فناوری اطلاعات وزارت نیرو دانست و افزود: صنعت آب و برق به عنوان زیر بنایی ترین صنعت کشور در سالیان اخیر و بویژه در دولت یازدهم شاهد موفقیت‌های خوبی بوده و نقش اساسی در توسعه و رفاه کشور داشته است.
وی با بیان اینکه حفظ این نقش کلیدی مستلزم استفاده از آخرین دستاوردهای مربوط به فناوری است بیان داشت: سامانه اطلاعات مکانی از مهم‌ترین فناوری‌ها بوده و داده‌های مکانی از ارکان اساسی تصمیم گیری درست و رسیدن به توسعه پایدار قلمداد می‌شود و سهم داده‌های مکانی تأثیرگذار بر امر تصمیم گیری در این صنعت بزرگ حدود 90 درصد کل داده‌هاست. به همین دلیل این داده‌ها باید با استفاده از سیستم‌های اطلاعات مکانی تبدیل به اطلاعات شوند تا قابلیت کاربرد در نظام تصمیم گیری و برنامه ریزی را داشته باشند.
دکتر بختیار تصریح کرد: این گونه اطلاعات در تمامی حوزه‌های آب و برق مانند امور مشترکین، حوزه بهره برداری، امور مهندسی و توسعه، شبکه‌های آب و برق، سدها و نیروگاه‌ها و حوادث و اتفاقات کاربردی گسترده دارند.
وی بیان کرد: چهارمین کنفرانس GIS با پشتوانه دستاوردهای سه کنفرانس قبلی، از توان و وضعیت مناسب تری نسبت به گذشته برخوردار است و امیدواریم به نتایج قابل قبولی دست یابیم.
وی با اشاره به اینکه امروزه در بیشتر کشورهای پیشرفته مدیریت شبکه‌های آب و برق با استفاد ه از امکانات فناوری اطلاعات مکانی در دولت یازدهم اهمیت ویژه ای برای تولید، پردازش و انتشار داده‌ها و اطلاعات مکانی قائل است به طوری که توسعه شبکه تولید،‌ جمع آوری و پردازش آمار و اطلاعات پایه به عنوان پیش نیاز برنامه‌های وزیر نیرو در دولت دوازدهم است.
معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو گفت: سیستم اطلاعات جغرافیایی GIS در وزارت نیرو بستر بسیار مهمی برای ذخیره سازی، نگهداری، مدیریت و تجزیه تحلیلا اطلاعات جغرافیایی است و جهت کار همزمان با داده‌هایی که وابسنگی مکانی و توصیفی دارند طراحی شده است و امروزه در اختیار داشتن داده‌های به هگام و استخراج اطلاعات مورد یاز از این داده آ دارای اهمیت بالایی است.
معاون برنامه ریزی و امو راقتصادی وزیر نیرو افزود: سیستم‌های اطلاعاتمکانی ابزار قدرمندی برای جمع آوری و تحلیل دادهای مختلف است و در نهایت امکان برنامه ریزی‌های پیچیده و استفاده از منابع کمیاب را فراهم می‌کند. به همین دلیل ما باید تلاش کنیم که از این حجم داده‌ها و اطلاعات که سرمایه‌های مهم هر سازمانی است در برنامه ریزی و تصمیم گیری استفاد کنیم.
معاون وزیر نیرو بر تقویت سطح آگاهی و تخصص مدیران و کارشناسان در این حوزه تأکید کرد و گفت: برگزاری این همایش‌ها می‌تواند باعث ارتقای سطح دانش کارشناسان شود، همچنین باید با جذب و به کار گیری نیروی جوان و متخصص در این حوزه، توان تخصصی شرکت‌ها را ارتقاء داده تا در نهایت بتوان این اطلاعات را کاربردی تر نمود.
 
* ایجاد باور به اهمیت این اطلاعات
دکتر مسعود شفیعی رییس سازمان نقشه برداری کشور در چهارمین کنفرانس ملی کاربرد GIS در صنعت آب و برق، هدف توسعه سامانه GIS را توسعه کشور دانست و با تاکید بر اهمیت اطلاعات مکانی در وزراتخانه ها اظهار داشت: این کنفرانس می‌تواند در ارتقای دانش و تحرک متخصصان این حوزه و حرکت در راستای اهداف و برنامه‌های ملی تأثیر گذار باشد و وزارت نیرو در زمینه GIS به عنوان یک وزارتخانه پیشرو فعالیت بسیار خوبی را داشته است.
وی با بیان اینکه GIS فعالیت‌های سامانه‌های اطلاعات مکانی کشور را راهبری می‌کند افزود: در استفاده از این سامانه از ابتدای کار در مسیر ایجاد باور به اهمیت این اطلاعات تلاش شد و امروز شاهد هستیم در سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها این سامانه فعال است و برگزاری این چهار دوره کنفرانس نشان از اهمیت این سامانه و فراگیری آن دارد.
وی اظهار کرد: وزارت نیرو در این زمینه جزء دستگاه‌های پیشرو و تاثیرگذار بوده که در زمینه فراهم سازی زیر ساخت SDI بایستی از تجربیات وزارت نیرو استفاده و آن را در اختیار سازمان‌های دیگر قرار دهیم.
بر اساس این گزارش دکتر عسگری ابیانه معاون وزیر علوم و تحقیقات و فناوری ضمن بیان این نکته که دولت از آمایش آموزش عالی حمایت می‌کند افزود: در آموزش عالی چهار برنامه بزرگ اقتصاد مقاومتی داریم که یکی از آن‌ها آمایش آموزش عالی وسرزمین است یعنی نزدیک به 240 موسسه آموزش عالی دولتی در کشور وجود دارد.
وی افزود: آمایش سرزمین در آموزش عالی به شدت مورد حمایت دولت است و ضروری است نسبت به اقدامات لازم در این زمینه همفکری‌های لازم در سطح استان و کشور به عمل آید.
 
* اثر بخشی خدمات انجمن‌های علمی و نهادهای دولتی و غیر دولتی
در ادامه دکتر حسن غفوری فرد رئیس انجمن مهندسین برق و الکترونیک ایران در این کنفرانس بر اثر بخشی خدمات انجمن‌های علمی و نهادهای دولتی و غیر دولتی تاکید کرد و بیان داشت: در گذشته کار پژوهش در ایران کاری لوکس و زینتی به شمار می‌رفت و در اولویت بعد از تأمین نیازهای جامعه جای داشت: در صورتی که کشورهای اروپایی نسبت به پژوهش رویکردی عکس ایران داشتند و بودجه بالایی را به امر پژوهش اختصاص می‌دادند و این امر مسیر توسعه و پیشرفت کشور را هموار می‌کرد.
دکتر غفوری فرد در اثر بخشی خدمات انجمن‌های علمی و نهادهای دولتی و غیر دولتی تأکید کرد و گفت: ایران در حوزه فعالیت انجمن‌های علمی حدود سه قرن از اروپایی‌ها عقب است، اما با این وجود انجمن‌های پرکاری در کشور فعال هستند که انجمن مهندسان برق و الکترونیک ایران از جمله انجمن‌های فعال و دارای مجله علمی و پژوهشی است.
غفوری فرد بر توجه ویژه به پژوهش تأکید کرد و گفت: NGO ها و انجمن‌های علمی باید در بعد پژوهش تلاش بیشتری داشته باشند و از طرفی وظیفه خود در آگاه سازی مسئولان و عمل به وظایف و تکالیف پژوهشی را به انجام برسانند.
 
*ارسال574 مقاله به دبیرخانه کنفرانس
رییس کمیته اجرایی چهارمین کنفرانس ملی کاربرد GIS در صنعت آب و برق هم در این کنفرانس گفت: این کنفرانس با حمایت استانداری مرکزی و حامیان مالی برگزار شده و نوآوری‌های موثری برای این برنامه در نظر گرفته شده است.
محمداله داد افزود: 574 مقاله به دبیرخانه کنفرانس ارسال شده که از این تعداد 104 مقاله در بخش آب و 356 مقاله در بخش برق است و هیات داوران از این تعداد 188 مقاله را برای ارائه و چاپ پوستر انتخاب کرده‌اند.
وی با اشاره به حمایت 33 اسپانسر از این کنفرانس بیان کرد: نقش GIS در مقابله با آسیب‌های زلزله اخیر کرمانشاه، طراحی اپلکیشن موبایل و رونمایی از سه جلد کتاب در مورد GIS از جمله نوآوری‌های این کنفرانس است.
در آیین اختتامیه این کنفرانس علی بختیار عضو هیات رییسه کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی بیان داشت: میزبانی استان مرکزی در چهارمین کنفرانس GIS بسیار مطلوب بود و دستگاه‌های مربوطه تعامل مثبتی با مجموعه استانداری داشتند.
علی بختیار افزود: فعالان صنعتی و شرکت‌های دانش بنیان و فعالان شرکت‌های آب و برق در زمینه اسقرار سامانه اطلاعات مکانی فعالیت‌های خوبی داشته و با جدیت و هم اندیشی به این مهم پرداخته‌اند.
 
*تولید داده لازمه ارتقای کیفیت و استاندارد
معاون مدیر کل دفتر آمار و اطلاعات وزارت نیرو در آیین اختتامیه این کنفرانس ضمن تاکید بر این نکته که مستندسازی تجارب، گامی برای توسعه GIS در صنعت آب و برق می‌باشد اظهار داشت: برای بهره گیری از ظرفیت GIS در صنعت آب و برق باید زیرساخت‌هایی فراهم شود که تولید داده و جمع آوری نکاتی که لازمه ارتقای کیفیت و استاندارد از جمله این زیرساخت‌ها است.
علیرضا حسین آبادی ادامه داد: برای کاربردی شدن نقش GIS در صنعت آب و برق نیاز است سرویس‌های دسترسی متعدد، طراحی و ایجاد شود و به این نحو اطلاعات در اختیار کارشناسان و سازمان‌ها قرار بگیرد.
شایان ذکر است در ادامه آیین اختتامیه خلیلی رییس کمیته برگزاری چهارمین کنفرانس ملی GIS بیان داشت: توسعه فن آوری GIS به کاهش هزینه و خسارت در بخش آب کمک شایانی می‌کند و استان مرکزی به زودی در استفاده از این فن آوری بخش آب از متوسط کشوری پیشی می‌گیرد.
وی افزود: امروز شاهد پیشرفت‌های مهمی در این عرصه هستیم و اقداماتی مانند برگزاری کنفرانس که نتایج موثری در پی دارد روند پیشرفت را تسریع می‌بخشد.
گفتنی است در حاشیه این کنفرانس نمایشگاهی با مشارکت شرکت‌های آب و برق و شرکت‌های دانش بنیان برگزار که با حضور نماینده معزز ولی فقیه در استان مرکزی و امام جمعه اراک افتتاح گردید.
این گزارش در خاتمه می‌افزاید: در این کنفرانس از فاز اول طرح SDI صنعت برق، کتاب اطلس 60 کارتوگرافی دکتر سحاب و سه جلد کتاب در حوزه GIS و سردیس استاد سحاب پدر علم کارتو گرافی ایران در شهرستان اراک نیز رونمایی شد. همچنین شرکت‌های زیمنس و نپلن تجارب و دستاوردهای خود در حوزه GIS را در اختیار شرکت کنندگان قرار دادند و در پایان از مقالات برگزیده، طرح‌های برتر، حامیان برتر، دبیران کارگروه‌های کنفرانس و دو کارگاه آموزشی خارجی و غرفه‌های برتر شرکت کننده در این کنفرانس با اهدای جایزه دکتر سحاب تقدیر شد.
 
 
  • خبرنگار:مژگان اسماعيلي
  • منتشر کننده:علی هریسچیان