کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب
1396/08/03 00:32
جایگاه خدمات‌رسانی روستایی در برنامه وزير پيشنهادي نيرو به مجلس؛

حرکت جهادي آبرساني روستايي در دولت دوازدهم ادامه می‌یابد/ آبرساني به 6 ميليون نفر در 13 هزار روستاي کشور

تأمين آب شرب پايدار مورد نياز آحاد جامعه در شهرها، روستاها و جوامع عشايري به ميزان 1200 ميليون مترمکعب با اولويت ساخت و تکميل 550 مجتمع آبرساني روستايي شامل 13 هزار روستا و 6 ميليون نفر جمعيت از جمله اولويت هاي وزير نيروي پيشنهادي در دولت دوازدهم خواهد بود.


تأمين آب شرب پايدار مورد نياز آحاد جامعه در شهرها، روستاها و جوامع عشايري به ميزان 1200 ميليون مترمکعب با اولويت ساخت و تکميل 550 مجتمع آبرساني روستايي شامل 13 هزار روستا و 6 ميليون نفر جمعيت از جمله اولويت هاي وزير نيروي پيشنهادي در دولت دوازدهم خواهد بود.
به‌گزارش پايگاه اطلاع‌رساني وزارت نيرو (پاون)، به گواه بسياري از مسئولان کشور، اين انقلاب بر روي شانه‌هاي طبقات مستضعف و روستايي کشور بنا شده است و می‌توان گفت که روستاييان، ولي نعمتان اين انقلاب هستند.
 در همين راستا جمهوري اسلامي ايران از زمان پيروزي انقلاب بر آن بوده تا خدمت به روستاييان را در زمره سياست هاي استراتژيک خود قرار دهد، از جمله اين خدمات مي‌توان به بحث آبرساني روستايي اشاره کرد.
براساس آمارهاي موجود تا پايان سال 95 کليه روستاهاي بالاي 20 خانوار با دبه و گالن خداحافظي کردند و از آب لوله کشي سالم برخوردار شدند.
 به طور مثال آمارهاي 4 سال گذشته در حوزه آبرساني به روستاهاي کشور نشان مي‌دهد که در طول اين سال‌ها به بيش از 5200 روستاي کشور با جمعيتي بالغ بر 4 ميليون و 100 هزار نفر آبرساني شده است.
جالب اينکه براساس آمارهاي موجود از 13 سال گذشته، تا قبل از روي کار آمدن دولت يازدهم سالانه به کمتر از 200 روستاي کشور به طور متوسط آبرساني شده است، اين در حالي است که در 4 سال دولت تدبير و اميد به طور متوسط سالانه به بيش از 1300 روستاي کشور آبرساني شد.
به نظر مي رسد اين حرکت جهادي در دولت دوازدهم نيز تداوم خواهد داشت، چرا که بر اساس برنامه پيشنهادي وزير نيروِ دولت جديد (البته در صورت اخذ رأي اعتماد از مجلس) برنامه هاي بسيار خوبي براي آبرساني روستايي و ساخت مجتمع هاي آب روستايي در نظر گرفته شده است.
براساس اين برنامه تأمين آب شرب پايدار مورد نياز آحاد جامعه در شهرها، روستاها و جوامع عشايري به ميزان 1200 ميليون مترمکعب با اولويت ساخت و تکميل 550 مجتمع آبرساني روستايي شامل 13 هزار روستا و جمعيت 6 ميليون نفر از جمله اولويت هاي وزير نيروي پيشنهادي در دولت دوازدهم خواهد بود.
بنابراين به نظر مي‌رسد حرکت جهادي توسعه و عمران روستاها در بخش آب، همچنان در سياست‌هاي وزارت نيرو باقي خواهد ماند، برنامه‌هايي که اميد است بتواند بحران آب در برخي از روستاهاي کشور را ريشه کن کند. 
  • خبرنگار:عبدالصمد محمودی
  • منتشر کننده:علی هریسچیان