کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
برق
1396/05/22 10:16

مانور جمع‌آوری انشعاب‌های غیرمجاز برق در کرمانشاه

شرکت توزیع نیروی برق استان کرمانشاه

 
یکی از مشکلات شرکت‌های توزیع نیروی برق استفاده برخی از افراد قانون گریز از انشعابات غیر مجاز برق است که بصورت غیر قانونی از برق استفاده و این موضوع سهم بسزایی در ایجاد تلفات انرژی برق دارد. ادامه روند استفاده کنندگان از انشعابات غیرمجاز باعث شد تا قانونگذاران نیز دست به کار شوند و در دهم خرداد امسال، مجلس شورای اسلامی کلیات لایحه مجازات استفاده غیرمجاز از آب، برق، تلفن، فاضلاب و گاز را به تصویب برساند. در همین راستا شرکت توزیع نیروی برق استان کرمانشاه موفق شده است، تا از ابتدای سال جاری تا کنون 12 مانور جمع آوری غیرمجاز را در مناطق آسیب پذیر اجرا کند.
مهندس محمد مرادی معاون بهره بردای و دیسپاچینگ شرکت توزیع نیروی برق استان کرمانشاه، درخصوص فعالیت‌های صورت گرفته در این زمینه گفت: از اوایل تیرماه با همکاری دستگاه قضائی و نیروی انتظامی، 12 مانور جمع آور غیرمجاز در امورهای جنوب مرکز، شمال و همچنین برق اسلام آباد اجرا شده است که حاصل این مانورها قطع بیش از 500 مورد انشعاب غیرمجاز بوده است.
مرادی با بیان اینکه از ابتدای سال 96 تا امروز در کل استان، بیش از 1890 مورد انشعاب غیرمجاز جمع آوری شده است، اظهار داشت: بخشی از این موارد پس از طی مراحل قانونی به انشعاب مجاز تبدیل می‌شوند که بسیاری از این انشعاب‌ها در مناطق کم برخوردار و حاشیه نشین اتفاق افتاده است.
 معاون بهره برداری و دیسپاچینگ شرکت توزیع نیروی برق استان کرمانشاه ادامه داد: برگزاری این مانورها تأثیر مستقیمی در کاهش پیک و کاهش تلفات داشته و همچنین درصد وصول مطالبات شرکت نیز افزایش پیدا کرده است.
وی با بیان اینکه روند برگزاری مانورها تا پایان سال ادامه دارد، گفت: امیدواریم درصد تلفات برق را باتوجه به هدف شرکت توانیر که 14 درصد است برسانیم، هرچند که بحث انشعابات غیرمجاز فقط بحث تلفات انرژی برق نیست. بلکه باعث تاثیرات منفی در شبکه توزیع برق می‌شود که می‌توان به کاهش کیفیت برق، افزایش نارضایتی مردم، آسیب دیدن تاسیسات شبکه‌های توزیع نیروی برق، کاهش سطح ایمنی، افزایش غیر مهندسی ظرفیت تاسیسات و ... اشاره کرد.
مهندس مرادی تصریح کرد: باتوجه به اینکه فیوز یا کنتوری بر سر راه انشعابات غیرمجاز نیست، هیچ گونه ایمنی برای استفاده کنندگان وجود ندارد و این عمل باعث سوختن وسایل دیگران و گاها برق گرفتگی می‌شود. در همین راستا شرکت توزیع برق استان کرمانشاه برای پیشگیری از حوادث مذکور شبکه هوایی توزیع برق را به کابل خود نگهدار تبدیل کرده که خوشبختانه اثرگذار بوده است.
وی با غیرقانونی و غیرشرعی برشمردن استفاده از برق غیرمجاز، خطاب به این افراد گفت: باتوجه به غیر قانونی و غیر شرعی بودن انشعابات غیرمجاز این افراد می‌توانند به امورهای اجرایی شرکت توزیع برق در استان مراجعه و نسبت به اخذ انشعاب به صورت قسطی اقدام نمایند.
مرادی از مردم فهیم استان کرمانشاه نیز خواست تا با مشاهده انشعابات غیرمجاز با شماره 121 (حوادث و اتفاقات برق) تماس بگیرند تا علاوه بر کمک به خدمات رسانی شرکت توزیع برق از ضرر رساندن به مردم نیز جلوگیری شود، چرا که بسیاری از نوسانات و خاموشی‌های برق حاصل انشعایات غیرمجاز است.
معاون بهره برداری و دیسپاچینگ شرکت توزیع برق استان کرمانشاه یکی از مهم‌ترین عوامل کاهش استفاده نابجا از انشعابات برق غیرمجاز را فرهنگسازی و ارائه آگاهی لازم به جامعه دانست و اظهار داشت: از صدا و سیما، جراید و همچنین ائمه جمعه و جماعات انتظار می‌رود به این مسئله بپردازند. چون سالانه حدود دو هزار انشعاب برق غیر مجاز در استان کرمانشاه شناسایی و جمع آوری می‌شود و متاسفانه ما شاهد تکرار این پدیده شوم در سالهای بعدی نیز هستیم.
وی درپایان تاکید کرد: این مانورها به صورت هفتگی ادامه دارد و به همین منظور با همکاری قوه قضائیه و نیروی انتظامی اکیپ‌های بازرسی برق تشکیل شده‌اند تا بصورت شبانه روزی با متخلفان برخورد و به مراجع قانونی معرفی می‌شوند.
 
  • خبرنگار:محسن حیدری هزاوه
  • منتشر کننده:علی هریسچیان