کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب و فاضلاب
1396/04/26 14:16
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی آذربایجان شرقی:

60 درصد شبکه‌های آبرسانی روستایی استان آذربایجان شرقی بازسازی شد/ آبرسانی سیار به 137 روستا

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی آذربایجان شرقی گفت: تاکنون 60 درصد شبکه‌های آبرسانی توسط شرکت آب و فاضلاب روستایی بازسازی شده و 40 درصد مابقی نیز در صورت تخصیص اعتبار بازسازی خواهد شد.

 
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی آذربایجان شرقی گفت: تاکنون 60 درصد شبکه‌های آبرسانی توسط شرکت آب و فاضلاب روستایی بازسازی شده و 40 درصد مابقی نیز در صورت تخصیص اعتبار بازسازی خواهد شد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، "علی صمدنژاد" در جمع خبرنگاران از وجود 2700 روستای دارای سکنه در استان خبر داد و گفت: یک میلیون و 137 هزار نفر از جمعیت استان در روستاهای استان ساکن هستند که از این مجموع 97 درصد جمعیت روستایی در 1945 روستای بالای 20 خانوار و 3 درصد جمعیت روستایی در 756 روستای زیر 20 خانوار ساکن می‌باشند.
 وی با اعلام اینکه 2210 روستا یعنی 5/96 درصد جمعیت روستایی دارای آب لوله کشی هستند ابراز داشت: طبق ارزیابی‌های صورت گرفته در حال حاضر 81 درصد جمعیت روستایی تحت پوشش شرکت آب و فاضلاب روستایی استان می‌باشد.
صمدنژاد شاخص بهره‌مندی از آب پایدار و همیشگی در استان را 5/84 درصد و 5 درصد بیشتر از میانگین کشوری دانست و یادآور شد: متاسفانه با توجه به بروز خشکسالی های متوالی در سال‌های اخیر حدود 90 درصد قنات‌ها و چشمه‌های موجود خشک شده و یا با حداقل آب دهی موجود هستند.
این مقام مسئول ادامه داد: با توجه به اینکه چشمه‌ها و قنات‌های مذکور از منابع تأمین آبرسانی برخی از روستاها محسوب می‌شدند، به منظور آبرسانی به روستاهای یاد شده اقدام به لوله گذاری با فاصله بیش از 100 کیلومتری به برخی از آن‌ها نمودیم.
وی با بیان اینکه تمامی آب‌های زیرزمینی قابل شرب نیست، افزود: در حال حاضر 32 مجتمع در استان در حال احداث بوده و فاز اول 9 مجتمع در قالب 67 روستا با اعتباری بالغ بر 22 میلیارد تومان در هفته دولت سال جاری و همچنین عملیات ارتقای کیفی آب 9 روستا به بهره برداری خواهد رسید.
صمدنژاد تاکید کرد: ناگفته نماند که 67 روستای مذکور همگی فاقد آب نیستند، بلکه به دلیل خشک شدن قنات و چشمه‌ها و به منظور تأمین آب شرب اقدام به آبرسانی مجدد به آن‌ها می‌نماییم.
وی در بخش دیگری از این گفتگو با اشاره به روزهای گرم سال، خواستار مصرف بهینه آب از سوی روستاییان برای بهره‌مندی از آب پایدار شد و خاطر نشان ساخت: صرفه‌جویی در مصرف آب و استفاده بهینه از آن امری ضروری بوده و متاسفانه به‌رغم تولید 2 برابری آب در فصل تابستان نسبت به دیگر فصول سال، بازهم شاهد مشکل کمبود آب در برخی روستاها به دلیل مصرف نادرست آن می‌باشیم.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان در ادامه اظهار داشت: با توجه به استقرار اکثر روستاها در دامنه کوه‌ها، افراد ساکن در پایین دست روستا آب زیاد مصرف کرده و این امر موجب می‌شود به نقاط بالادستی روستا آب کم رسیده و در برخی موارد نیز شاهد قطعی آب در بالادست روستاها باشیم.
وی با اشاره به دشواری تأمین آب در کشور ابراز داشت: بدون تردید، تولید 2 برابری آب در فصل تابستان موجب فشار به تاسیسات آبرسانی و چاه‌های موجود می‌شود که تبعات این امر نیز متوجه خود روستاییان می‌شود.
صمدنژاد الگوی مصرف مشترکین را 18 متر مکعب در ماه اعلام کرد و با اشاره به کشف 495 مشترک غیرمجاز روستایی در سال گذشته اظهار داشت: ذکر این نکته خالی از لطف نیست که روستاییانی که در مناطق روستایی اقدام به استفاده از شبکه‌های غیرمجاز می‌نمایند با برخورد جدی و قاطع مراجع قضایی و نظامی روبرو شده‌‌اند.
وی در ادامه کنترل کیفیت آب را خط قرمز شرکت آب و فاضلاب روستایی استان عنوان کرد و گفت: با توجه به وجود 16 هزار کیلومتر شبکه و خط انتقال آب در اقصی نقاط استان و باعنایت به وجود احشام، فضولات حیوانی و دیگر موارد غیربهداشتی در محیط روستایی، کنترل کیفیت آب از طرق کلرزنی، نمونه برداری روزانه و ماهانه و نمونه برداری شیمیایی امری ضروری و اجتناب ناپذیر است.
این مقام مسئول، کیفیت آب شرب روستایی را طبق اعلام مرکز بهداشت 97 درصد دانست و ابراز امیدواری نمود در سال آتی این عدد را به 99 درصد افزایش دهند.
وی همچنین از آبرسانی سیار به 137 روستای استان خبر داد و تاکید کرد: از این تعداد حدود 47 روستا اصلاً آب نداشته و به مابقی روستاها به منظور جبران کمبود آب، آبرسانی سیار انجام می‌گردد.
طبق تاکید مدیر عامل آب و فاضلاب روستایی استان، نباید از آب شرب در مصارف غیر شرب استفاده کرد چرا که در حال حاضر، آب واقعاً کم است به طوری که در استان در مواردی در عمق 380 متری زمین در نقاطی چاه زدند که تنها 2 لیتر در ثانیه آب داده و شرکت در 4 مرحله مجبور به پمپاژ آب جهت آبرسانی به روستاها شده است.
وی تصریح کرد: طبق گفته وزیر محترم نیرو به تدریج بایستی جهت تأمین آب، به سراغ آب‌های فسیلی در لایه‌های بعدی زمین در عمق هزار و 500 متری زمین برویم.
صمدنژاد در ادامه خواستار اصلاح فرهنگ مصرف آب از سوی روستاییان گردید و اضافه کرد: متاسفانه برخی‌ها آب را بی نهایت دانسته و بر این باورند چون آب ارزان به دستشان می‌رسد بایستی بیشاز حد مصرف نمایند که این فکر، باوری اشتباه و امری جبران ناپذیر است.
وی تاکید کرد: بیش از یک هزار تومان هزینه بهره برداری آب است در حالیکه همین آب در مناطق روستایی با قیمت حدود 200 تومانی و در مناطق شهری با قیمت 450 تومانی عرضه می‌گردد. وی یادآور شد: به منظور تشویق روستاییان به امر استفاده بهینه از آب در نظر داریم از کسانی که زیرالگوی مصرف، آب مصرف کرده‌اند تجلیل و قدردانی نماییم.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی همچنین با اشاره به بهره برداری از فاضلاب روستای کندوان، از بهره برداری از فاضلاب روستای لیقوان در هفته دولت سالجاری خبر داد و گفت: در حال حاضر 80 درصد شبکه کار شده و 95 درصد پیشرفت فیزیکی تصفیه خانه است که امیدواریم تا هفته دولت به بهره برداری برسد.
وی با اعلام اینکه فاضلاب 2 روستای دیگر در دست اجراست اضافه کرد: همچنین از محل اعتبارات بانک توسعه اسلامی فاضلاب 6 روستا در سطح استان انتخاب پیمانکار شده که امیدواریم حداکثر تا 2 ماه دیگر عملیات اجرایی این 6 روستا نیز آغاز گردد.
وی اظهار داشت: فاضلاب 52 روستا نیز مطالعه شده که در صورت تخصیص اعتبار عملیات اجرایی آن‌ها نیز شروع خواهد شد. به گفتهٔ مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی با توجه به راه اندازی سامانه 1523 مشترکین می‌توانند اطلاعاتی همچون هدر رفت آب در گوشه کنار استان را به شرکت گزارش داده و از خدمات این سامانه همچون پرداخت غیرحضوری قبوض بهره مند شوند.
صمدنژاد همچنین در پاسخ به سئوالی در خصوص هدر رفت آب و فرسودگی شبکه‌های روستایی خاطر نشان ساخت: در طول سنوات گذشته متولیان متعددی از جمله مردم، خیرین، سازمان عمران، مرکز بهداشت، جهاد سازندگی سابق و ...بدون اعمال افکار مهندسی اقدام به لوله کشی‌های روستایی نمودند که این امر باعث بروز یکسری مشکلات در سنوات اخیر شده است.
وی اضافه کرد: تاکنون 60 درصد شبکه‌های آبرسانی توسط شرکت آب و فاضلاب روستایی بازسازی شده و 40 درصد مابقی نیز در صورت تخصیص اعتبار بازسازی خواهد شد.
وی در خاتمه متوسط پرت آب در استان را 30 درصد اعلام کرد و ابراز امیدواری نمود این میزان را طی سال‌های آتی به 20 درصد کاهش دهند.
 
  • خبرنگار:علی هادی
  • منتشر کننده:علی هریسچیان