کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب و فاضلاب
1396/03/31 11:37
مدیرعامل شرکت آبفای استان کرمان عنوان کرد:

12 شهر استان کرمان وضعیت زرد به لحاظ تأمین آب شرب

مدیرعامل شرکت آبفای استان کرمان گفت: 41 شهر کرمان دارای وضعیت سبز و 12 شهر دارای وضعیت زرد به لحاظ تأمین آب هستند.


مدیرعامل شرکت آبفای استان کرمان گفت: 41 شهر کرمان دارای وضعیت سبز و 12 شهر دارای وضعیت زرد به لحاظ تأمین آب هستند.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "محمد طاهری" در نشست خبری که با حضور اصحاب رسانه‌های جمعی برگزار شد، گفت: عمده منابع آبی ما از 342 حلقه چاه تأمین می‌شود و شهرستان سیرجان با توجه به بارندگی‌ها خوبی که امسال داشته، عمده آب خود را از سد تأمین می‌کند و 70 درصد آب بافت نیز از سد این شهرستان تأمین می‌شود.
مدیرعامل آبفای استان کرمان گفت: آب مابقی استان کرمان از منابع زیرزمینی و چاه‌ها تأمین می‌شود که این مسئله از نقاط ضعف ما به ویژه در شهر کرمان به شمار می‌رود.
وی افزود: آب شهر کرمان به طور کامل از طریق 96 حلقه چاه در دشت حسین‌آباد، قریه‌العرب و جوپار تأمین می‌شود.
طاهری با اشاره به یک هزار و 900 کیلومتر خط انتقال آب در استان کرمان بیان کرد: منابع آبی ما روز به روز در حال فاصله گرفتن از نقاط جمعیتی هستند، آب کرمان از فاصله 100 کیلومتر و قلعه‌گنج از فاصله 70 کیلومتری تأمین می‌شود.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان گفت: آب استحصالی از چاه‌ها در محیطی کاملاً ایزوله و بسته وارد مخازن ذخیره می‌شود و کوچک‌ترین نفوذپذیری به مخزن وجود ندارد.
وی اظهار کرد: آب شرب کرمان در هیچ مکانی روباز نیست و محلی برای آلودگی ندارد، تنها منشأ تماس با آب در زمان شکستگی شبکه است که آن هم بلافاصله ترمیم و گندزدایی می‌شود.
طاهری افزود: آب کرمان به صورت روزانه کنترل کیفی می‌شود و شهرستان‌های سیرجان، کرمان، بم، رفسنجان و جیرفت قطب‌های آزمایشگاهی ما هستند.
وی تصریح کرد: سال گذشته 2 میلیارد تومان تجهیزات آزمایشگاهی فلزات سنگین برای آزمایشگاه مرجع کرمان خریداری شده تا آخرین آزمایش‌های روز را انجام دهیم.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان ادامه داد: علاوه بر آزمایش‌ها و گندزدایی که روزانه در مورد آب کرمان صورت می‌گیرد، از نقاط مختلف شهر نیز نمونه‌برداری داریم تا از آلودگی ثانویه احتمالی جلوگیری شود.
طاهری تصریح کرد: در استان کرمان 8 هزار لیتر در ثانیه ظرفیت تأمین آب داریم، اما سرانه مصرف ما بسیار بالاست و این مسئله در جنوب کرمان بیشتر دیده می‌شود.
وی با بیان اینکه با وضعیت مصرفی کنونی با کمبود یک هزار و 600 لیتر بر ثانیه آب مواجه هستیم، اظهار کرد: 41 شهر کرمان دارای وضعیت سبز و 12 شهر دارای وضعیت زرد به لحاظ تأمین آب هستند.
وی وضعیت آبی در 15 شهر کرمان را قرمز عنوان کرد و افزود: بیشترین چالش مربوط به کرمان، رفسنجان و زرند است که در این میان کرمان وضعیت بدتری نسبت به بقیه شهرها دارد.
طاهری تصریح کرد: شهر کرمان در حال حاضر با یک هزار و 925 لیتر در ثانیه تأمین آب می‌شود، اما اگر قرار باشد 24 ساعته بتوانیم با فشار آب را تأمین کنیم، 760 لیتر بر ثانیه کمبود داریم.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان بیان کرد: برای تابستان امسال در صورتی که گرمای هوا طاقت‌فرسا نشود و مصرف را مدیریت کنیم، جیره‌بندی آب نخواهیم داشت و می‌توانیم با کنترل فشار، شهر را اداره کنیم.
طاهری با بیان اینکه هر شهروند کرمانی در شبانه‌روز 170 لیتر آب استحصال می‌شود، افزود: این میزان مصرف در حالی است که سرانه مصرف آب در شهری مانند پاریس با بارندگی بالا به ازای هر نفر در شبانه‌روز 70 لیتر است.
وی افزود: باید یاد بگیریم آب را به اندازه نیاز و در جای خودش مصرف کنیم، آبی که با زحمت و هزینه فراوان به دست می‌آید، برای نظافت حیاط، شستن ماشین و وسیله بازی و سرگرمی نیست.
طاهری ادامه داد: اگر مردم ما تنها 20 درصد از مصرف روزانه خود را صرفه‌جویی کنند، کوچک‌ترین افت فشار و کمبود آبی نخواهیم داشت.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان در ادامه از برخورد جدی و محکم با مشترکان پرمصرف آب خبر داد و گفت: جرائم سنگینی برای این عده از مشترکان آب در نظر گرفته شده و همچنین مشترکان کم‌مصرف نیز مورد تشویق قرار می‌گیرند.
طاهری اظهار کرد: به شهرداری‌ها نیز توصیه کرده‌ایم که برای آبیاری فضای سبز از آب شرب استفاده نکنند.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان از وجود تعداد بالای انشعاب‌های غیرمجاز گلایه کرد و گفت: تنها 5 هزار و 500 انشعاب آب غیرمجاز در شهر کرمان وجود دارد که متاسفانه هیچ‌گونه حقی را در این زمینه پرداخت نمی‌کنند و برداشت‌های بی‌رویه هم دارند.
طاهری افزود: انشعاب‌های غیرمجاز بعضاً سلامت جامعه را به خطر می‌اندازند، اما روا نیست که ملکی مسکونی که برق و گاز دارد و مطئمنا تخریب نمی‌شود، از آب غیرمجاز استفاده کند.
وی بخشی از کمبود آب را مربوط به انشعاب‌های غیرمجاز دانست و عنوان کرد: ما به تنهایی نمی‌توانیم کاری کنیم، تنها مجموعه خدمت‌رسان هستیم.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان تصریح کرد: در چهار شهر کرمان، ماهان، سیرجان و کهنوج فاضلاب شهری در حال اجرا است.
وی افزود: 30 درصد از شبکه فاضلاب شهری کرمان با 435 کیلومتر شبکه اجرا و 26 هزار سیفون به شبکه فاضلاب کرمان وصل شده که 58 هزار واحد مسکونی و تجاری را شامل می‌شود.
طاهری بیان کرد: تصفیه‌خانه اول کرمان با 200 لیتر در ثانیه کاملاً وارد مدار شده و تصفیه‌خانه دوم با وجود مشکلات مالی 85 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و سه ماه آینده وارد مدار بهره‌برداری می‌شود.
وی ادامه داد: شبکه فاضلاب کهنوج با 84 کیلومتر شبکه، 80 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و 6 هزار انشعاب به آن وصل شده و تصفیه‌خانه آن هم آماده بهره‌برداری است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان تصریح کرد: 80 میلیارد پروژه آب و فاضلاب کرمان شامل آبرسانی به رودبار، تصفیه‌خانه کهنوج، آبرسانی قلعه‌گنج و چاه و مخزن سیرجان شش ماه است که در مدار بهره‌برداری است، اما به طور رسمی هنوز افتتاح نشده‌اند.
طاهری عنوان کرد: در بخش اجرای شبکه فاضلاب سال گذشته سه قرارداد منعقد کردیم که شامل 800 میلیارد تومان فاضلاب کرمان، 217 میلیارد تومان فاضلاب زرند و 270 میلیارد تومان فاضلاب سیرجان است.
وی افزود: شبکه فاضلاب سیرجان آغاز شده و کرمان نیز در حال کارهای مطالعاتی است و به زودی اجرایی می‌شود.
  • خبرنگار:مریم محسنی
  • منتشر کننده:علی هریسچیان