کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
برق
1396/03/30 10:17

"گرما"؛ تهدید بزرگ این روزهای شبکه برق خوزستان

گزارش از: حسن دهقانی کارشناس شرکت برق منطقه‌ای استان خوزستان


 
پلان 1
"گرما"، "شرجی"، "مصرف بالا"، "اوج بار" و... واژگانی هستند که هر فرد خوزستانی به طور دائم در میان اخبار ده‌ها بار شنیده و چشمانش هزاران بار دیده‌اند. این روزها هوای استان خوزستان تفتیده و گرم است! این گرمی برای هیچکس دلپذیرنیست بلکه برای همه چه مردم و چه مسئولان آزار دهنده و نامیمون است. "گرما"؛ تهدید بزرگ این روزهای شبکه برق خوزستان است. به هیچ یک از تجهیزات رحم نمی‌کند. آمده است تا بسوزاند، ولی در این بین مردمی نیز می‌بینیم که به فکر همنوع خود نیستند؛ همزمان چندین کولر روشن می‌کنند و چندین لامپ پرمصرف و روشنایی بیهوده تولید می‌کنند؛ غافل از اینکه در منطقه ای کودکی در زیر شلاقِ گرما به خود می‌پیچد یا پیرمردی و پیرزنی از شدت گرما نفس‌هایشان به سختی در‌می‌آید.
پلان 2
 خوب می دانیم قطع شدن برق آن هم در شب که هم‌ذات تاریکی است چقدر تلخ است! کودکان استان من از تاریکی نمی‌ترسند گاهی وقت‌ها روشنایی، خود تاریکی است و دیروز و امروز همه ما خاموشی را تجربه کرده‌ایم. فردا نیز تجربه خواهیم کرد. مسئولان می‌گویند "مصرف برق زیاد است و مردم در مصرف دقت کنند"، مردم می گویند "تحمل گرما در خوزستان غیرممکن است". هر دو حق دارند اما اعتدال و صرفه‌جویی در دین ما بارها به آن اشاره و تاکید شده است. هزینه‌های صنعت برق بسیار سنگین است و برای تولید برق جهت سرمایش فقط یک کولر، باید ده‌ها میلیون تومان هزینه کرد. اگر صرفه جویی صورت بگیرد این هزینه را می‌توان صرف توسعه شبکه در مناطقی کرد که نیاز بیشتری دارند.
 پلان 3
برای حل معضل گرما مسئولان راهکارهایی ارائه کرده‌اند: " کم کردن ساعت کار ادارات"، "تعطیلی روزهایی که گرما به 49 درجه می‌رسد"، " خاموش کردن وسایل اضافی خانواده‌ها در ساعات پیک بار"، "درخواست همکاری از صنایع برای عدم تولید"و... این‌ها و چیزهایی دیگر همه برای این است که لحظه ای خاموشی به هیچ یک از مشترکان اعمال نشود و همه بتوانند از برق برای روشنایی و سرمایش جهت مقابله با دیو گرما استفاده کنند و چه بهتر اصلاح روش‌های مصرف را از خودمان شروع کنیم. در جمع خانواده‌ها و دوستان آن‌ها را نیز راهنمایی کنیم که وسایل اضافی را خاموش کنند و اینچنین می‌توانیم علاوه بر لذت بردن از زندگی بر دشمن یکه تاز تابستان‌های خوزستان غلبه کنیم.
پلان 4
فشار گرما به تجهیزات صنعت برق فشار بر مسئولان نیز هست؛ این حکایت تلاش کسانی است که دیده نمی‌شوند مگر وقتی کلیدی را برای روشنایی فشار می‌دهیم یا کنترلی برای روشن کردن کولری در دست می‌گیریم. این‌ها مردانی هستند که در صنعت برق خوزستان ماندند و مداوم برای پایداری شبکه برق خوزستان به تاسیسات برق که آنان را چون فرزندان خود می‌دانند، سرکشی می‌کنند و مرتب معاینه‌شان می‌کنند تا مبادا دچار ناراحتی و یا آسیبی شده باشند.
این حکایت مردانی است که "استرس" و "فشار ناشی از بار مسئولیت" را آنقدر در سندان غیرت و مردانگی گداخته کرده‌اند که بی هیچ چشم داشتی شبانه روز از نزدیک‌ترین تا دورترین نقاط استان کمر به خدمت مردمی بسته‌اند که لایق بهترین‌ها هستند و اینان خوب می‌دانند آنانی که در هشت سال دفاع مقدس جانانه از خوزستان دفاع و جانشان را در حفظ و پاسداری از این سرزمین مقدس فدا کرده‌اند، نظاره گره اعمال و رفتارشان هستند.
اینجا خوزستان است؛ سرزمین مردانی که گرما را در آغوش گرفتند تا آتش آن دامن هموطنانشان را نگیرد.
 
پایان
   
  • خبرنگار:حسن دهقاني
  • منتشر کننده:علی هریسچیان