کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب و فاضلاب
1396/02/20 14:59
گزارش/ صنعت آب و برق و ۴ سال تلاش و خدمت رسانی (25)

گام بلند دولت تدبیر و امید در تأمین آب شرب یاسوج/ رفع تنش آبی در شهر یاسوج با احداث تصفیه خانه اضطراری آب

 گزارش از قاسم خشت زر
-----------------------
 
شهر یاسوج با میانگین ارتفاع 1800 متر از سطح دریا در دامنه کوه دنا قرار گرفته است شهری زیبا و سردسیری که وجود رودخانه‌های خروشانی چون بشار و مهریان باعث زیبایی و طراوت این شهر را دوچندان کرده است.
شهر نوپای یاسوج که در بدو تأسیس روستایی زیبا در قلب جنگل‌های بلوط بود پس از تبدیل شدن به مرکز استان شاهد سیل مهاجرت‌های روزافزون و به دنبال آن توسعه فضای شهری و جمعیتی بود.
رشد جمعیت و توسعه فضاهای شهری یاسوج و معرفی این شهر به عنوان شهری گردشگرپذیر و در کنار آن عدم پیش بینی‌های لازم برای زیرساخت‌ها و امکانات این شهر باعث شد که برخی مشکلات برای شهروندان و گردشگران یاسوجی بوججود آید.
یکی از نیازهای اصلی شهروندان یاسوجی آب شرب بود نیازی که در سال‌های اولیه شکل گیری این شهر به دلیل وفور آب و چشمه‌های فراوان کمبود و کاهش آن معنایی نداشت ولی با افزایش جمعیت و شکل گیری شهرک‌های کوچک و بزرگ اطراف این شهر، چشمه‌های ثقلی دیگر جوابگوی نیاز آب شرب شهروندان این شهر نبود و ناگزیر چاه‌های عمیق یکی پس از دیگری برای رفع نیاز آب شرب شهروندان این شهر در گوشه و کنار این شهر حفر و تجهیز شدند.
شهر یاسوج هر روز بزرگ‌تر و حاشیه نشینی در کنار این شهر رو به فزونی است به گونه ای که شهری کوچک 9 هزار نفری طی دوره 20 ساله به شهری 150 هزار نفری تبدیل و همین موضوع مقدمه ای برای ایجاد مشکلات در زمنیه توزیع آب شرب برای شهروندان یاسوجی شد.
ارتفاع بالای شهر یاسوج به لحاظ توپوگرافی، فقر سفره‌های زیرزمینی و کاهش نزولات آسمانی از یک سو و مصرف بی رویه آب و عدم توازن بین تولید و مصرف آب باعث شد که ایستگاه‌های تأمین آب یاسوج با بیش از 25 حلقه چاه عمیق دیگر جوابگوی نیاز شهروندان نباشد و شهروندان پرمصرف شهر یاسوج در فصول گرم سال با قطعی آب و تنش آبی درگیر باشند.
همه این مسائل باعث شد شرکت آب و فاضلاب شهری کهگیلویه و بویراحمد به دنبال چاره ای برای کاهش تنش آبی و بهره‌برداری از رودخانه‌های خروشان بشار و مهریان برای تأمین آب شرب شهروندان یاسوجی و روستاهای اقماری برآید.
استفاده از آب رودخانه برای تأمین آب شرب شاید در نگاه عامه مردم کار سهل و آسان می‌نمود و همین مطالبه عمومی باعث می‌شد که در مواقع بی آبی و کمبود آب شرب شهروندان و رسانه‌ها به عدم استفاده و بهره برداری از این دو رودخانه زبان اعتراض بگشایند بی آنکه بدانند استفاده از از آب رودخانه بشار آن هم با وجود آلاینده‌های صنعتی و غیر صنعتی که به آن وارد می‌شود چندان آسان نیست و نیازمند احداث تصفیه خانه‌های آب شرب پیشرفته و مجهز است.
"سیدعلی لدنی‌نژاد" در این باره می‌گوید: با توجه به شرایط به وجود آمده و کمبودهایی که در زمینه تأمین آب شرب شهر یاسوج به وجود می‌آمد مطالعه احداث تصفیه خانه اضطراری آب شهر یاسوج از سال گذشته در دستور کار واحد مهندسی و توسعه شرکت آبفای کهگیلویه و بویراحمد قرار گرفت.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کهگیلویه و بویراحمد افزود: رودخانه بشار به عنوان اصلی‌ترین سرشاخه رود کارون و با دبی 10 مترمکعب در ثانیه از ظرفیت بالایی برای تأمین آب شرب شهروندان یاسوجی برخورد بود.
لدنی نژاد تصریح کرد: کار مطالعات احداث این تصفیه خانه آب در طی یک سال و رعایت ضوابط دقیق فنی انجام و پایان یافت.
وی یادآور شد: اجرای طرح احداث تصفیه خانه اضطراری شهر یاسوج به عنوان یکی از سه طرح پیشنهادی به هیئت دولت در سفر رئیس جمهور به استان کهگیلویه و بویراحمد ارائه شد و خوشبختانه مورد تائید قرار گرفت.
مدیرعامل شرکت آبفای کهگیلویه و بویراحمد اعتبار مورد نیاز برای احداث این پروژه را 150 میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: ظرفیت تولید فاز اول ایتن تصفیه خانه 200 لیتر بر ثانیه خواهد و بود و ظرفیت تولید نهایی به 300 لیتر بر ثاینه افزایش خواهد یافت.
وی با اشاره به اینکه کلنگ احداث تصفیه‌خانه اضطراری آب شرب یاسوج با حضور وزیر نیرو و در اردیبهشت ماه جاری به زمین زده شد بیان کرد: در بر اساس ارزیابی‌های به عمل آمده این پروژه طی 12 ماه به مرحله بهره برداری خواهد رسید.
عنوان کرد و تصریح کرد: با انتقال آب تولیدی این تصفیه خانه به مخازن فرامرزی، معصوم آباد و کشاورزی یاسوج آب شرب بیش از 60 هزار نفر از جمعیت این شهر تأمین خواهد شد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه فرایند تصفیه خانه ضطراری آب شهر یاسوج به روش تصفیه اضطراری میکرو استرینر و فیلتر تحت فشار خواهد بود، اظهار کرد: این روش تصفیه از بروزترین روش‌های تصفیه آب شرب است.
سیدمحمد کاظم نظری نیز با تقدیر از تلاش‌های شرکت آب و فاضلاب در ارائه پیشنهاد احداث تصفیه‌خانه اضطراری آب شهر یاسوج، بیان کرد: با تکمیل این طرح بخش زیادی از مشکلات مربوط به کمبودآب شرب شهروندان یاسوجی بر طرف خواهد شد.
فرماندار بویراحمد افزود: بهره‌برداری از رودخانه بشار و تأمین آب شرب شهروندان یاسوجی از مطالبات جدی شهروندان بود که با اهتمام دولت تدبیر و امید محقق گردید و امیدواریم با تکمیل هرچه سریع تر این طرح، مردم از مزایای آنم بهره مند شوند.
نظری افزود: با توجه به افزایش جمعیت آب شهر یاسوج و روستاهای اقماری آن بهره برداری از آب رودخانه بشار برای مصرف شرب ضروری بود.
طرح احداث تصفیه خانه اضطراری آب شهر یاسوج با همت وزارت نیرو و به یمن سفر دولت یازدهم محقق شدتا یکی از زیرساخت‌های اصلی و ضروری شهر یاسوج پس از سال‌ها برای این شهر احداث شود، طرحی ماندگار که باعث خواهد شد شهروندان یاسوجی بتوانند از زلال این رود خروشان بهره مند شوند و قطعاً احداث و بهره مندی شهروندان از آب شرب پایدار و رفع مشکلات آب شرب برای همیشه با نام دولت تدبیر و امید گره خواهد خورد.
 
 
 
 
 
 
  • خبرنگار:قاسم خشت‌زر
  • منتشر کننده:علی هریسچیان