کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب و فاضلاب
1394/10/23 11:09
گزارش/ طرحی از ایران در میان نامزدهای جایزه جهانی انرژی؛

طرح فاضلاب تهران در جمع 3 طرح برتر آب دنیا

مراسم اهدای جایزه جهانی انرژی سال 2015 ، برای نخستین بار در ایران در تاریخ 29 دی‌ماه بمنظور معرفی و تقدیر از پروژهای سبز پذیرفته شده در محل همایش‌های برج میلاد تهران برگزار خواهد شد.

طرح فاضلاب تهران به عنوان يكي از 3 طرح برتر آب در سال 2015  نامزد دريافت جايزه جهاني شده است، به‌همین منظور نگاهی بر تاریخچه این طرح و روند اجرایی ان خواهیم داشت.
طرح فاضلاب تهران از سال 1374 در گستره‌اي به مساحت 70 هزار هكتار در مناطق 22 گانه تهران و براي پوشش 11 ميليون نفر از جمعيت اين شهر آغاز به كار كرد. اين طرح براساس اولويت‌هاي كارشناسي‌ شده تهران (همچون وضعيت بستر زمين‌شناسي يا وضعيت توپوگرافي مناطق) به 5 فاز عملياتي تقسيم شده و طبق برنامه بيش از 9 هزار كيلومتر احداث شبكه جمع‌آوري، خط اصلي و تونل فاضلابرو در پروژه اجرا خواهد شد.
اين طرح براساس برآورد سال 1394  با اعتباری بالغ بر 200 هزار میلیارد ریال در دست اجرا است و پيش‌بيني مي‌شود با اتمام آن حدود 900 هزار انشعاب به مشتركين واگذار شود.
در راستاي اين برنامه‌ريزي، طرح جمع‌آوري، انتقال و تصفيه‌ فاضلاب تهران، در سايه همت و تخصص تلاشگران صنعت آب و فاضلاب، تا به امروز بهره‌برداري از 6 واحد  از 8 واحد تصفیه خانه جنوب تهران  که جمعیتی معادل 3 میلیون و 150 هزار نفر را در شهرتهران تحت پوشش خدمات فاضلاب قرار می دهد و  تولید بیش از 246 میلیون متر مکعب فاضلاب در سال، بهره برداری از تونل فاضلابروي شرق تهران  به طول 25.6 كيلومتر در 6 قطعه اجرايي به عنوان اولين تونل فاضلاب شهري در ايران با 1400 كيلومتر شبكه فاضلاب پيراموني براي پوشش جمعيتي 2.4 ميليون نفر از ساكنان نيمه شرقي پايتخت در ساخت این تونل با ایجاد لایه محافظتی ضد آب و پوشش ورق HDPE) و اجرای همزمان عملیات لاینینگ و بتن اصلی و اجرای پوشش داخلی با استفاده از ورق های پلی اتیلن لحاظ شده که این امر  علاوه بر افزایش طول عمر تونل این طرح را در ردیف کم نظیر ترین تونل های فاضلابرو قرار داده، بهره برداری از  از خط انتقال غرب تهران با 362 كيلومتر شبكه به طول  40 كيلومتر  برای پوشش 2 ميليون نفر از جمعيت نيمه غربي پايتخت، در حال حاضر اجرای بیش از 5 هزار و 800 كيلومتر از شبكه طراحی شده، اجرای 152 کیلومتر در بخش خطوط انتقال و تونل ، نصب 564 هزار فقره انشعاب در شهر تهران و پوشش بیش از 55 درصد جمعیت تهران محقق شده است.
هم اكنون طرح فاضلاب تهران در سیر کسب دستاوردهای ملی خود در آستانه دریافت جایزه جهانی انرژی قرا ر گرفته است.این طرح به عنوان  یکی از 15 پروژه برتر جهان در سال 2016 (در میان طرح های برتر کلیه کشور های جهان از جمله آمریکا، انگلیس، کانادا ، چین، استرالیا و ... ) انتخاب و نامزد دریافت جایزه جهانی انرژی (World Award) شده است. کاندید شدن یک طرح از ایران بعنوان یکی از 15 طرح برتر جهان  (یکی از  3 طرح برتر جهان در بخش آب) به منظور دریافت جایزه جهانی انرژی (World Award) برای نخستین بار اشت.
طرح فاضلاب تهران به دلیل دارا بودن شاخص های  توسعۀ پايدار و حفاظت از محيط زيست  کاندید دریافت جایزه جهانی انرژی از سوی بنیاد جهانی انرژی (Energy Globe Foundation)  به عنوان بزرگترین مرجع ارزیابی و حمایت‏کننده از طرح‏های محیط زیستی به ویژه انرژی است.
از جمله  اقدامات شرکت فاضلاب تهران در راستای  توسعۀ پايدار و حفاظت از محيط زيست بدین شرح است:
الف:  ارتقاء سطح بهداشت عمومي  و توسعه کشاورزی و بهبود آبیاری اراضی زراعی ؛ شرکت فاضلاب تهران با احداث و بهره برداری از بزرگترین تصفیه خانه فاضلاب خاورمیانه در جنوب تهران جمعیتی معادل 4 میلیون و 200 هزار نفر از مردم شهر تهران را تحت پوشش قرار داده که پساب خروجی آن با هدف استفاده در زمین‌های کشاورزي، در آبیاری فضای سبز شهری و تغذیه آبخوان‌ها تأثير بسزايي خواهد گذاشت. پساب تولیدی تصفیه‌خانۀ جنوب تهران که نزدیک به 50 درصد آب استحصالی از سدهای منتهی به تهران را تشکیل می دهد برای آبیاری حدود 90 هزار هکتار زمین کشاورزی در سال مورد استفاده قرار می گیرد. از دیگر اثرات مفيدي اجرای این پروژه بر محصولات کشاورزي تولید کود طبيعي به‌صورت کود آلي (لجن) تصفيه شده و استفاده از آن به جای کود شیمیایی است که می تواند در 9 هزار هکتار زمین کشاورزی مورد استفاده قرار گیرد.
آبخوان ها پشتوانۀ ملی تأمین آب در سال های خشک خصوصا در مناطق کم آب به حساب می آیند اجرای طرح فاضلاب تهران معادل 80 درصد آب مصرفی، منبع آب جدید ایجاد می کند که قسمت چشمگیری ازآن می تواند به مصرف تغذیۀ مجدد آبخوان های تهران برسد و بدین ترتیب از وقوع پدیدۀ فرونشست زمین جلوگیری کند.
ب: فعالیت های نوآورانه؛ احداث و بهره برداری از بزرگترین تصفیه خانه فاضلاب خاور میانه، احداث بزرگترین نیروگاه تولید همزمان برق و حرارت از انرژی زیست توده (از استحصال و جمع آوری بیوگاز حاصل از تصفیه فاضلاب)، اجرای بزرگترین پروژه  مکانیسم توسعه پاک (CDM) در بخش  فاضلاب جهان، احداث بزرگ ترين تونل خط انتقال فاضلاب كشور به طول 27 كيلومتر و اجرای سازه ورتکس فاضلاب به عمق حدود 37 متر برای نخستین بار در کشور و به عنوان بزرگترین ورتکس فاضلاب خاورمیانه
شركت فاضلاب تهران با شناسایی و جلب تکنولوژهای جدید در زمینه تصفیه فاضلاب کمک به توسعه پایدار و همچنین جذب در آمدهای حاصل از فروش گواهی کاهش انتشار(CER ) در راستاي  توسعۀ  فعالیت های نو آورانه و حفاظت از محيط زيست و با بهره گیری از مزایای اجراي بزرگترین پروژه مكانيسم توسعۀ پاك( CDM ) در بخش فاضلاب جهان را در واحد های مختلف تصفیه خانه های فاضلاب در دستور کار خود قرارداده است.
در گام نخست اقدامات لازم بمنظور اجرای پروژه های مکانیسم توسعه پاک در واحد های 5 و 6 تصفیه خانه فاضلاب جنوب و واحد های 1و 2 تصفیه خانه فاضلاب غرب تهران(فیروزبهرام) صورت پذیرفته که منجر به ثبت سند طراحی پروژه ها (PDD) در وب سایت سازمان ملل (پس از تأیید سازمان محیط زیست) گردیده است.
با اجرای پروژه های مذکور از انتشار 150,000 تن دی اکسید کربن (برای هر پروژه 75000 تن) در فضا جلوگیری می شود که با توجه به پروژه های اجرا شده در صنعت فاضلاب دنیا، پروژه ای در حجم پروژه CDM فاضلاب تهران در دبیرخانه کنوانسیون تغییرات اقلیمی سازمان ملل ثبت نشده و این پروژه بزرگترین پروژه CDM بخش فاضلاب شهری جهان است.
با اجرای کل تصفیه خانه های فاضلاب شهر تهران  از انتشار در حدود 750 هزار  تن دی اکسید کربن ( معادل 11 هزار هکتار فضای سبز برای جذب دی اکسید کربن ) در فضا جلوگیری می شود.
ج: تامین برق؛ با توجه به اینکه بیوگاز حاصل از فرآیند تصفیه بیهوازی فاضلاب حاوی گاز متان است، بعنوان منبعی برای تولید انرژی مفید مورد استفاده قرار می گیرد . یکی از بزرگترین نیروگاه های بیوگاز حاصل از تصفیه فاضلاب در جهان در محل تصفیه خانه فاضلاب جنوب تهران واقع است که در صورت تکمیل تصفیه خانه سالیانه در حدود 80 گیگاوات انرژی الکتریکی و 270 تراژول انرژی حرارتی تولید می گردد که این مقدار معادل تأمین برق مصرفی یک شهرک مسکونی 100000 نفری است. در حال حاضر با نصب واحد هاي توليد همزمان برق و حرارت (CHP ) در 6 واحد تصفیه خانه فاضلاب جنوب تهران ، سالیانه در حدود 60 گیگاوات انرژی الکتریکی و 200 تراژول انرژی حرارتی تولید می‌شود که این مقدار معادل تأمین برق مصرفی یک شهرک مسکونی 80000 نفری است. این نیروگاه 80 درصد برق مصرفی و 100 درصد حرارت مورد نیاز بهره برداری از تأسیسات تصفیه خانه را تأمین و صرفه جویی انرژی فسیلی در حدود 150 هزار بشکه نفت خام  (400 هزار متر مکعب گاز) را به دنبال دارد.
بی‌تردید، این افتخار ملی در سایه‌ تدبير و اميد دولتمردان ایران اسلامی،  همت کارگران پر تلاش و مهندسان سخت‌کوش و متعهد در صنعت آب و فاضلاب  محقق شده و به یاری خدای متعال استمرار خواهد داشت.
مراسم اهدای جایزه جهانی انرژی سال 2015 ، برای نخستین بار در ایران در تاریخ  29 دی‌ماه بمنظور معرفی و تقدیر از پروژهای سبز پذیرفته شده در محل همایش های برج میلاد تهران برگزار خواهد شد. 
  • خبرنگار:امیر جعفری آزاد/ سردبیر
  • منتشر کننده:علی هریسچیان