کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
برق
1394/06/22 17:16
برنامه‌ هوشمندسازی شبکه برق در برق منطقه‌ای خراسان؛

تجربه اتوماسیون کردن پست‌های فشارقوی در برق خراسان

تاکنون اتوماسیون کردن بیش از 51 پست فشارقوی انجام شده است که 35 پست در شهر مشهد و حومه و بقیه در استان‌های خراسان رضوی-شمالی و جنوبی است.

مدیر امور اتوماسیون پست‌های شرکت برق منطقه‌ای خراسان از اتوماسیون کردن بیش از 51 پست فشارقوی در استان‌های خراسان رضوی-شمالی و جنوبی خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "حسن سویزی" اظهار داشت: کار اتوماسیون نمودن پست‌های فشارقوی برق با تشکیل امور اتوماسیون پست‌ها در سال 1391 در شرکت برق منطقه‌ای خراسان آغاز شد و در حال حاضر صددرصد پست‌های 63 کیلوولت و بیش از 87 درصد پست‌های 132 کیلو ولت در حوزه شهرستان مشهد با قابلیت اتوماسیون به صورت هوشمند و از راه دور نظارت و کنترل می‌شوند، به منظور آشنایی بیشتر با فعالیت‌ها و اقدام‌های صورت گرفته در این زمینه گفتگویی با مدیر امور اتوماسیون پست‌های شرکت برق منطقه‌ای خراسان انجام شده است.
وی ادامه داد: امور اتوماسیون پست‌ها برای اولین بار در کشور تنها در شرکت برق منطقه ای خراسان تشکیل شده است و هدف از آن علاوه بر اتوماسیون کردن پست‌های فشار قوی؛ نصب و راه‌اندازی سامانه هوشمند نظارت تصویری پست‌های اتوماسیون (بدون اپراتور)، نظارت بر اجرای عملیات رلیاژ و تعمیرات پست‌ها و همچنین نظارت خطوط شبکه انتقال و بهره‌برداری از این پست‌ها است.
سویزی خاطرنشان ساخت: تاکنون اتوماسیون کردن بیش از 51 پست فشارقوی انجام شده است که 35 پست در شهر مشهد و حومه و بقیه در استان‌های خراسان رضوی-شمالی و جنوبی است.
سویزی درخصوص پست‌های اتوماسیون اظهار داشت: از 35 پست فشارقوی اتوماسیون شده در سطح شهر مشهد، 30 پست بصورت بدون اپراتوربهره برداری می شودکه وظیفه بهره برداری از این پست‌ها بر عهده گروه‌های واکنش سریع است.
مدیر امور اتوماسیون پست‌ها در ادامه در خصوص تشکیل گروه‌های واکنش سریع، بیان داشت: به پیشنهاد این امور و برای اولین بار در سطح کشور، گروه‌های واکنش سریع در شرکت برق منطقه‌ای خراسان تشکیل شدند و در حال حاضر 6 گروه واکنش سریع، در قالب گروه 2 نفره در هرشیفت، مشغول به فعالیت هستند که هر گروه 6 پست اتوماسیون را تحت پوشش دارد.
با هدف تسریع در انجام امور، نظام بخشی، هماهنگی و نظارت مستمر بر فعالیت گروه‌های واکنش سریع، مرکزهماهنگی گروه‌های واکنش سریع تشکیل شد که با اعلام درخواست از سوی دیسپاچینگ، این مرکز گروه مربوطه را به پست‌های اتوماسیون اعزام می‌نماید.
وی با اشاره به اینکه وظیفه بهره‌برداری از پست‌های اتوماسیون (بدون اپراتور) بر عهده گروه‌های واکنش سریع است، خاطرنشان ساخت: حضور سریع و به‌موقع در پست‌های اتوماسیون، بازدید از کلیه تجهیزات، تکمیل فرم‌ها و مستندات، انجام عملیات بی‌برق کردن بخشی از تجهیزاتی که قرار است کار PM (سرویس نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه) روی آن‌ها انجام شود، تهیه گزارش نواقص در پست‌ها و ارسال آن به مرکز هماهنگی از جمله وظایف گروهای واکنش سریع است.

*مزایای اتوماسیون کردن پست‌های برق
سویزی با اشاره به مزایای اتوماسیون کردن پست‌ها، اظهار داشت: نظارت، کنترل و اعمال کلیه فرامین در پست‌های اتوماسیون توسط مرکز دیسپاچینگ انجام می‌شود و عملیات بازیابی پست‌های اتوماسیون در هنگام وقوع حوادث نیز بدون نیاز به حضور فیزیکی اپراتور، با سرعت و دقت بیشتری انجام می‌گیرد.
وی از دیگر مزیت‌های اتوماسیون نمودن پست‌ها را کاهش خطای نیروی انسانی برشمرد و افزود: در طول یک شیفت کاری در پست‌های فشارقوی معمولی، اپراتورهایی با سطوح مختلف مهارتی مشغول به انجام وظیفه هستند که امکان اشتباه و خطای انسانی نیز بالاست و این درحالی است که کنترل پست‌های فشارقوی به صورت متمرکز و به‌صورت اتوماسیون، امکان خطای انسانی را کاهش می‌دهد و همچنین دسترسی به اطلاعات پست‌های اتوماسیون سریع‌تر امکان‌پذیر است و اطلاعات توسط سیستم‌های اتوماسیون جمع آوری می‌شود که از دقت و سرعت بالاتری برخوردار است.
وی از دیگر مزایای اتوماسیون نمودن پست‌ها را کاهش چشمگیر هزینه نیروی انسانی عنوان کرد و گفت: بهره‌برداری از پست‌های فشار قوی به صورت اتوماسیون، بیش از 60 درصد در بکارگیری نیروی انسانی صرفه جویی به همراه دارد.
سویزی افزایش بهره‌وری وکیفیت انجام امور توسط نیروی انسانی، افزایش سرعت مانور شبکه، کاهش زمان خاموشی و افزایش قابلیت اطمینان شبکه را از دیگر مزایای اتوماسیون کردن پست‌های فشارقوی عنوان کرد.


  • خبرنگار:بهنام دهرآزما
  • منتشر کننده:علی هریسچیان