کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب
1394/06/10 15:03
با محوریت تحویل حجمی آب با نصب کنتورهای هوشمند، مشارکت مردمی و تدبیر آب؛

گردهمایی تبیین طرح احیا و تعادل‌بخشی منابع آب زیرزمینی در مشهد برگزار شد

از حدود 450 هزار حلقه چاه مجاز که در کشور وجود دارد، تنها 45 هزار حلقه چاه مجهز به کنتور هوشمند شده که البته خراسان رضوی در این زمینه نیز پیشرو است.

گردهمایی تبیین طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی با محوریت تحویل حجمی آب با نصب کنتورهای هوشمند، مشارکت مردمی و تدبیر آب در مشهد برگزار شد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، در این گردهمایی که با حضور معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت مدیریت منابع آب ایران، مدیرعامل، معاونین و مدیران شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان رضوی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی و فرمانداران شهرستان های استان برگزار شد، معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به بحران آب اظهار کرد: اگر بحران آب را جدی نگیریم تا چند سال دیگر برخی شهرهای کشور بویژه در خراسان رضوی از جمعیت خالی می‌شود.
"جهانگیر حبیبی" گفت: خراسان رضوی در بحث بحران آب متاسفانه استان پیشتاز کشور است و پس از آن کرمان و فارس قرار دارند که اگر به این وضع رسیدگی جدی نشود، پیامدهای خشکسالی گریبان مردم را خواهد گرفت و تمدن حیاتی ایران دچار چالش بزرگی می شود.
وی عنوان کرد: از حدود 450 هزار حلقه چاه مجاز که در کشور وجود دارد، تنها 45 هزار حلقه چاه مجهز به کنتور هوشمند شده که البته خراسان رضوی در این زمینه نیز پیشرو است.

* نصب کنتور هوشمند اولين گام حفظ منابع
مديرعامل شرکت آب منطقه‌اي خراسان رضوي در این گردهمایی گفت: براي رسيدن به ۷۵ درصد آب تجديدپذير بايد گام‌هاي بزرگي را برداريم که نصب کنتور هوشمند اولين گام محسوب مي‌شود.
محمدحسين جعفري افزود: در بحث مديريت مشارکتي با کمک فرمانداران و روساي جهاد کشاورزي به دنبال نظام حکمراني آب هستيم تا با يک مديريت مشارکتي سامانه‌اي ايجاد کنيم تا مديريت‌ها را همراهي کند.
وي با اشاره به ۳۷ هزار و ۷۷۸ منبع آبي زيرزميني استان با ۶ ميليارد و ۴۰۰ ميليون مترمکعب برداشت آب گفت: مشکلي که در استان وجود دارد اين است که 74 درصد از منابع آب تجديدپذير تبخير و تعريق مي‌شود. صرفاً ۲۶ درصد آب تجديد شونده است و مجموع برداشت ۷۸ درصد منابع آب زيرزميني و ۲۲ درصد منابع آب سطحي است.وي افزود: بيشترين فراواني حفر چاه در سال‌هاي ۵۶ تا ۶۷ بوده است.
جعفري گفت: تعداد ۷۹۷ حلقه چاه در استان داريم که آب آن‌ها هر ماه اندازه‌گيري مي‌شود.
وي با اشاره به اين که بيشترين اضافه برداشت از مخازن آب‌هاي زيرزميني استان از چاه‌هاي مجاز داراي پروانه کشاورزي انجام مي‌شود گفت: لذا پروژه مهم نصب کنتورهاي هوشمند در دستور کار قرار گرفت.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی اظهار داشت: به منظور پایش و نظارت جدی بر میزان بهره برداری از چاه‌های استان بویژه در بخش کشاورزی، پروژه نصب کنتورهای هوشمند از سال 87 توسط این شرکت آغاز و در مرحله نخست تعداد هزار و 309 تابلوی هوشمند در محدوده شهرهای مشهد و مه ولات نصب شد.
جعفری گفت: برابر آمار سال 1387 حجم کل آب مصرفی استان هفت هزار و 804 میلیون مترمکعب بوده که حجم آب مصرفی در بخش کشاورزی 6 هزار و 861 میلیون مترمکعب، آب مصرفی در بخش شرب شهر و روستا 734 میلیون مترمکعب و آب مصرفی در بخش صنعت و خدمات 209 میلیون مترمکعب است.
وی ادامه داد: از همین رو نیازمند اصلاح فرهنگ بهره برداری و جبران کسری مخزن آب، مدیریت تقاضا با توجه به منابع آب و کاهش بی رویه مصرف در بخش کشاورزی دیده به عنوان اهداف اصلی هوشمندسازی چاه های آب هستیم و امروز به لطف همکاری کشاورزان و فرمانداران موفق شده ایم از هشت هزار و 934 حلقه چاه مجاز موجود هشت هزار و 832 حلقه چاه یعنی حدود 93 درصد چاه های کشاورزی را به کنتورهای هوشمند مجهز نماییم.

* پیشگیری از برداشت 26 میلیون مترمکعب آب
در این گردهمایی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان رضوی اظهار داشت: دیپلماسی آب امروز مورد توجه و یکی از اولویت‌های اصلی دولت‌هاست و موفقیت اخیر بین‌المللی ایران راه را برای این دیپلماسی باز کرده است.
وی تصریح کرد: البته همه اقشار جامعه باید در زمینه صرفه‌جویی گام بردارند، اما در حوزه کشاورزی و مدیریت آب و فرهنگسازی آن خیلی اقدام نشده است.
رئیس شورای حفاظت از منابع آب خراسان رضوی عنوان کرد: در سال گذشته 272 حلقه چاه غیرمجاز با حجم 6 میلیون مترمکعب مسدود شد که در مجموع از برداشت 26 میلیون مترمکعب آب پیشگیری شده است.
صادقی، اهداف سال 94 این شورا را برشمرد و گفت: نخستین اولویت انسداد هزار و 200 حلقه چاه با تخلیه سالانه 36 میلیون مترمکعب آب است. هدف دوم بحث تکمیل و اتمام کنتورهای هوشمند چاه های مجاز در بخش کشاورزی است و سومین هدف صرفه جویی 91 میلیون مترمکعبی آب از این طریق است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی نیز با اعلام اینکه بخش کشاورزی، تأمین کننده خوراک جامعه است، تصریح کرد: در خراسان رضوی 16 هزار و 62 حلقه چاه مجاز وجود دارد که با چاه های غیرمجاز در مجموع کمی بالاتر از 25 هزار حلقه چاه در استان درحال فعالیت هستند، از این شمار چاه 4 میلیارد و 163 میلیون مترمکعب آب تخلیه می شود.
وی افزود: 10 هزار و 25 حلقه چاه در خراسان رضوی متعلق به بخش کشاورزی است که سه میلیارد و 440 میلیون مترمکعب برداشت آب دارند. این درحالی است که مخازن آب استان یک میلیارد و 149میلیون مترمکعب کسری دارد.
وی تصریح کرد: با این همه شرایط کشاورزی و تولید محصولات زراعی در خراسان رضوی وضعیت مطلوبی دارد و کسری آب در بخش کشاورزی 700 هزار مترمکعب است.
شایان ذکر است در پایان این گردهمایی از تلاشگران عرصه نصب کنتورهای هوشمند و حفاظت از منابع آب تقدیر بعمل آمد.

 
  • خبرنگار:سمانه کفاش زاده
  • منتشر کننده:علی هریسچیان