کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
عمومی
1394/03/17 13:49
روایت یکی از شاهدان سقوط اتوبوس عراقی در جاده چالوس؛

نقش موثر کارکنان سد "سیاه‌بیشه" در نجات حادثه‌دیدگان

کارکنان سد "سیاه‌بیشه" با از خودگذشتگی، نقش موثری در کمک به مصدومان حادثه دیده سقوط اتوبوس مسافران عراقی در جاده چالوس داشتند.

کارکنان سد "سیاه‌بیشه" با از خودگذشتگی، نقش موثری در کمک به مصدومان حادثه دیده سقوط اتوبوس مسافران عراقی در جاده چالوس داشتند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، روز سه‌شنبه هفته گذشته، حوالی ساعت 16:45 کارکنان طرح سد سیاه‌بیشه وقتی در پایان کار روزانه و حین برگشت به محل اقامت خود متوجه شدند اتوبوسی از مسیر جاده منحرف و به عمق دره سرازیر شد؛ با دیدن این صحنه کارگران بدون درنگ به طرف دره رفتند تا در صورت امکان، به نجات جان مسافران بشتابند.
کارکنان سد سیاه‌بیشه در ابتدای دره مشاهده کردند که برخی از مسافران از اتوبوس به بیرون پرتاب شده بودند، هنوز چند متری بیشتر پایین نرفته بودند که متوجه 7 کودک شدند که در ابتدای مسیر سقوط به دره از اتوبوس به بیرون پرتاب شده بودند و آنها را از دره بالا آوردند. تعدادی از مسافران نیز در مسیر دره افتاده و بسیاری از آنها جان خود را از دست داده بودند.
این کارگران به عنوان نخستین نفراتی که بر سر صحنه حادثه حاضر شدند، ابتدا اجساد و زخمی‌ها را از یکدیگر جدا کرده و با امکانات محدود، مصدومان را تا رسیدن نیروی‌های اورژانس و هلال احمر به بالای دره انتقال دادند.
روایت فوق، گفته‌های یکی از مسئولان طرح سد سیاه‌بیشه از حادثه دلخراش سقوط اتوبوس حامل 40 مسافر عراقی است که در مسیر مسافرت آنها به شمال کشور به دلیل نقص فنی به درون دره سیاه‌بیشه چالوس اتفاق افتاده بود.
"آرش فرشیدفر"، معاون اجرایی و مدیر امور بهره‌برداری سد سیاه‌بیشه که به همراه کارکنان این طرح بلافاصله پس از وقوع حادثه به امدادرسانی به مسافران این حادثه اقدام و با انتقال مجروحان حادثه به بالای کوه پیش از رسیدن نیروهای امدادی هلال احمر و اورژانس که در ترافیک مانده بودند، نقش عمده‌ای در نجات جان مجروحان داشتند.
وی در ارتباط با مشاهده‌های خود از این حادثه دلخراش که 25 کشته و 15 زخمی بر جای گذاشت، اظهار داشت: در زمان وقوع این حادثه ما در دفتر شرکت جلسه داشتیم و نیروهای خدماتی و کارگران نیز در حال سوار شدن به اتوبوس برای رفتن به محل اقامت خود بودند که متوجه انحراف اتوبوس موردنظر و سقوط آن به درون دره شدند. همگی به سرعت به طرف محل حادثه که 400 متر با ما فاصله داشت دویدند و ما نیز پس از اطلاع از موضوع به دنبال کارگران برای امدادرسانی به مجروحان رفتیم.
فرشیدفر در ارتباط با نحوه کمک‌رسانی به مجروحان حادثه و مشاهدات خود در این زمینه افزود: وقتی ما به محل حادثه رسیدیم هیچ کسی برای امدادرسانی به مجروحان نبود و ما بدون امکانات و با آوردن 50 تا 60 پتو به طرف عمق دره سرازیر شدیم؛ در حال پایین رفتن از کوه بودیم که متوجه 6 تا 7 کودک شدیم که در مسیر سقوط اتوبوس به پایین پرتاب شده بودند که 5 نفر از آنها زنده و 2 نفر نیز بیهوش بودند و بلافاصله آنها را بالا آوردیم، اما برای انتقال دو نفر از آنها که بیهوش بودند. به دلیل صعب‌العبور بودن محل مجبور شدیم ابتدا تا پایین دره را طی کرده و از مسیر دیگری آنها را به بالای کوه انتقال دهیم.
معاون اجرایی و مدیر امور بهره‌برداری سد سیاه بیشه عنوان کرد: به محض رسیدن به پایین دره بلافاصله اقدام به جداسازی اجساد و مجروحان کردیم و به کمک کارگران شرکت و تعدادی از کارگران رستوران‌های اطراف، مجروحان در پتو قرار داده و سریع به بالای کوه منتقل کردیم؛ خوشبختانه مسئول حراست پروژه سد سیاه بیشه به نام "آقانسب" که به کمک‌های اولیه آشنایی داشت و اقدامات پزشکی و امدادی اولیه را برای مجروحان این حادثه انجام داد.
وی در ارتباط با انتقال مجروحان به بیمارستان می گوید: همان لحظه حادثه به نیروهای امدادی همچون اورژانس، پلیس و هلال احمر خبر دادیم، اما به دلیل شدت ترافیک و اینکه نمی‌توانستند خود را سریع به محل حادثه برسانند منتظر آنها نشده و با کمک مردم محلی و کارگران پروژه اقدامات لازم امداد و نجات را تا رسیدن این نیروها انجام دادیم و پس از رسیدن نیروهای امدادی نیز با توجه به ترافیک، مسیری ویژه و اختصاصی از سمت سد سیاه بیشه برای انتقال مجروحان اختصاص داده شد.
این مسئول در پایان گفت‌وگوی خود یادآور شد: در این حادثه، 2 نفر از همکاران سد سیاه‌بیشه در حین کمک‌رسانی به مصدومان عراقی از ناحیه پا دچار شکستگی شدند.
در این حادثه هلی کوپتر امدادی هم اعزام شده بود؛ اما به دلیل خطر ریزش سنگ به داخل جاده هنگام نزدیک شدن به زمین نتوانست فرود بیاید و به دلایل ذکر شده اقدام به موقع مردم محلی و مسئولان و کارگران طرح ساخت سد سیاه بیشه در نجات جان مجروحان بسیار موثر بود.


  • خبرنگار:غلامحسين مقيمي
  • منتشر کننده:علی هریسچیان