کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب
1394/03/11 14:25
بررسی وضعیت کارون در سفر وزیر نیرو به خوزستان؛

زه‌آب نیشکر به‌شدت شوری کارون را بالا می‌برد

وزیر نیرو در سفر اخیر خود به خوزستان عوامل شور شدن رودخانه کارون را تشریح کرد و گفت: زه‌آب مجتمع‌های نیشکر به شدت میزان شوری کارون را بالا می‌برد.

وزیر نیرو چهارشنبه هفته گذشته در سفری سه‌روزه به استان خوزستان رفت. در این سفر 8 پروژه در صنعت آب و برق با حضور وزیر نیرو به بهره‌برداری رسید.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، در خلال مهندس "حمید چیت‌چیان" به شهرهای مختلف استان به‌منظور بهره‌برداری از این پروژه‌ها، نشست‌ها و مراسم متعددی با حضور وی در استانداری، فرمانداری و در فضای کارگاه‌ها برگزار شد.
یکی از مواردی که در نشست‌های مختلف و همچنین در حاشیه مراسم بهره‌برداری از طرح‌ها مورد پرسش قرار داشت، وضعیت کیفیت آب رودخانه کارون بود.
وزیر نیرو در نخستین روز سفر خود، در استانداری خوزستان با تشریح راهکارهای اندیشیده شده برای انتقال نمک لایه‌های پایینی آب در مخزن سد گتوند، از EC مدیریت‌شده و مطلوب آب در خروجی سد گتوند خبر داد و افزایش EC آب را در پایین‌دست این سد، ناشی از ورود پساب‌های کشاورزی و فاضلاب شهری دانست.
وی همچنین در دومین روز سفر، در جمع خبرنگاران این مسئله را با جزئیات بیشتری عنوان کرد و اظهار داشت: در خصوص کیفیت آب رودخانه کارون، سازمان حفاظت محیط‌زیست مسئولیت دارد که مطالعاتی در این زمینه داشته و شورای حفاظت کیفی رودخانه کارون در خوزستان تشکیل شده است که امیدواریم در نتیجه این مطالعات بتوان وضعیت رودخانه کارون را به وضعیت مطلوب برگردانیم.
چیت‌چیان در خصوص سیاست‌های وزارت نیرو برای سد گتوند و شوری آب آن اظهار داشت: مطالعات سد گتوند توسط شرکت‌های مشاور خارجی و داخلی انجام‌شده و آن را بررسی کرده‌اند و اجرای این سد از زمان دولت آقای هاشمی رفسنجانی شروع شد و در تمام دولت‌های دیگر پیگیری و در اواخر دولت دهم این سد به بهره‌برداری رسید.
وی افزود: تصمیم‌گیری درباره این سد فارغ از هرگونه مسائل سیاسی بوده است و این موضوع را در تمام دولت‌ها به‌صورت جدی دنبال کرده‌اند.
چیت‌چیان گفت: از ابتدا پیدا بود که مشکلاتی در مخزن سد وجود دارد، اما درمجموع به دلیل مزایا و فوایدی که احداث آن داشت برای این کار تصمیم لازم گرفته شد.
وزیر نیرو ادامه داد: با توجه به مطالعاتی که در وزارت نیرو در سال‌های گذشته انجام‌شده مشکل تجمع آب‌های فوق‌العاده شور در لایه‌های تحتانی آن قابل‌حل شدن است، با روش‌های خاصی تأسیسات ذی‌ربط در بدنه سد پیش‌بینی‌شده که بر اساس آن آب شور از طریق لوله‌ای واقع در کف دریاچه سد خارج و از نمک آن برای مصارف صنعتی و یا تولید نمک و نیز دفع برای محیط‌های بیرونی استفاده می‌شود.
چیت‌چیان گفت: برخی از کارشناسان نظرات متفاوتی را ارائه کردند و دولت یازدهم به این نتیجه رسید که این موضوع به‌صورت فنی در کارگروهی متشکل از وزارت‌خانه‌های نیرو و جهاد کشاورزی و نیز سازمان حفاظت محیط زیست و مدیریت و برنامه‌ریزی با مشارکت علمی دانشگاه تهران و دانشگاه شهید چمران اهواز مورد بررسی قرار گیرد.
وزیر نیرو ادامه داد: این کارگروه بررسی‌های خود را انجام داده و به‌زودی نتایج آن اعلام می‌شود، شرکت آب و نیرو تلاش کرده به نحوی مسئله را با مانیتورینگ و با استفاده از خروجی‌های متعدد در سطوح مختلف دریچه سد بررسی و آب خروجی را به‌صورتی مدیریت کند که به‌صورت شور نباشد که این کار هم انجام‌شده است.
وی اظهار کرد: در روزهای اول تا سوم فروردین امسال یک سیلاب مهیب در شهرستان لالی در شمال شرقی خوزستان اتفاق افتاد و حداکثر دبی جریان سیلابی به شش هزار و یک‌صد مترمکعب رسید و کارشناسان معتقدند اگر سیلابی در کارون با دبی بالای شش هزار مترمکعب به وجود آید تمام شهر اهواز زیر جریان سیلاب قرار می‌گیرد.
وی گفت: اولین نفع بزرگی که از سد گتوند عاید خوزستان و کشور شد این بود که سیلاب لالی را توانست کنترل کند و جلوی جریان سیلاب به‌سوی اهواز و شهرهای واقع در حاشیه رودخانه کارون را گرفت.
چیت‌چیان افزود: مسئله شوری رودخانه کارون یک مسئول واحد ندارد و تمام زهاب‌های کشاورزی که وارد کارون می‌شود، به‌ویژه زهاب مجتمع‌های نیشکر به‌شدت میزان شوری آن را بالا می‌برد.
چیت‌چیان ادامه داد: میزان شوری آب (EC) کارون در خروجی سد گتوند کمتر از یک هزار و 200 میکروموس است و وقتی به خرمشهر و آبادان می‌رسد به سه هزار و 700 می‌رسد.
وی تاکید کرد: فاضلاب‌های شهری و قسمت عمده زهاب‌های کشاورزی وارد رودخانه کارون و باعث شوری آن می‌شود و وزارت نیرو موظف نیست به افرادی که در منطقه دچار خسارت ناشی از شوری آب می‌شوند پول پرداخت کند.

  • خبرنگار:غلامحسين مقيمي
  • منتشر کننده:علی هریسچیان