کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
برق
1394/03/09 13:35
نتایج سفر وزیر نیرو به استان خوزستان؛

بهره‌برداری از سه پروژه کلیدی صنعت برق خوزستان

بخش بخار نیروگاه سیکل تركيبي آبادان، واحدهای 5 و 6 گاز نیروگاه سیکل ترکیبی خرمشهر و پست 400 کیلوولت شهید جهان آرا، هشتم خردادماه با حضور وزير نيرو و شماری از مقام‌های استان خوزستان به بهره‌برداری رسید.

سه پروژه صنعت برق خوزستان شامل بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی آبادان، واحدهای 5 و 6 گاز نیروگاه سیکل ترکیبی خرمشهر و پست 400 کیلوولت شهید جهان آرا، هشتم خرداد ماه با حضور مهندس "حمید چیت‌چیان" وزیر نیرو و شماری از مقام‌های استان خوزستان به بهره‌برداری رسید.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، با بهره‌برداری از واحدهای جدید نیروگاه‌های سیکل ترکیبی خرمشهر و آبادان 640 مگاوات به ظرفیت تولید برق استان خوزستان افزوده شد.
وزیر نیرو درباره افتتاح نیروگاه‌های سیکل ترکیبی خرمشهر و آبادان، اظهار داشت: در نیروگاه آبادان چهار واحد گازی وجود داشت و دو واحد بخار نیز امروز با ظرفیت 320 مگاوات به این سامانه افزوده شد که سیکل کامل و سیکل ترکیبی است.
چیت‌چیان افزود: حجم افزوده شده پس از این افتتاح، رقمی معادل 646 مگاوات است که امروز در مجموع دو واحد 162 و دو واحد 160 مگابایت بخار در مجموع 646 مگابایت به تولید انرژی افزوده می‌شود.
وی همچنین با اشاره به فرا رسیدن فصل گرم سال از افزایش ظرفیت نیروگاه‌ها و سرمایه‌گذاری در این راستا خبر داد و افزود: قسمت عمده فعالیت به مدیریت مصرف باز می‌گردد که در این حوزه، هماهنگی‌هایی با کشاورزان و صنایع در راستای کاهش مصرف داشت و در همین زمینه با تمام کشاورزان و صنایع بزرگ در ارتباط بودیم تا در فصل تابستان میزان مصرف خود را کاهش دهند.

* دوهزارمگاوات به ظرفیت تولید برق خوزستان افزوده می‌شود
مهندس "آرش کردی"، مدیرعامل شرکت توانیر در مراسم افتتاح فاز دوم دو واحد گازی سیکل ترکیبی نیروگاه خرمشهر اظهار داشت: دوهزارمگاوات به ظرفیت تولید برق خوزستان تا سه سال آینده اضافه می‌شود.
وی افزود: تولید هفت هزار و 500 مگاوات تولید برق در دست اجراست و با توجه به روند توسعه در استان خوزستان پیش‌بینی می‌شود تا سه سال آینده تولید برق در خوزستان از 12 هزار مگاوات به 14 هزار مگاوات از طریق توسعه نیروگاه خرمشهر، ماهشهر و بهبهان افزایش یابد.
کردی با تاکید براینکه یکی از سیاست‌هایی که بعد از برنامه سوم توسعه در دست اقدام خواهد بود، واگذاری احداث نیروگاه به بخش خصوصی است؛ تصریح کرد: در برنامه‌های سوم، چهارم و پنجم توسعه 10 هزار مگاوات برق به بهره‌برداری رسیده و این روند همچنان ادامه دارد.
مدیرعامل شرکت توانیر خاطرنشان کرد: نبض صنعت آب و برق در استان خوزستان است و اگر نبض خوزستان خوب کار کند، متوجه می‌شویم در کل کشور وضعیت مناسب است.
وی افزود: استان خوزستان به لحاظ تولید 12 درصد از ظرفیت تولید برق کشور، از جایگاه ویژه‌ای در تولید برق بوده و کل مصرف انرژی در استان خوزستان در مقایسه با کشور 15 درصد است.
مدیرعامل شرکت توانیر در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به ضرورت توجه به انرژی‌های پاک، تاکید کرد: یکی از مهم‌ترین سیاست‌ها تنوع بخشی تولید برق در کشور است و مصوب شده است تا افق 1400علاوه بر ظرفیت کل نصب شده در زمینه انرژی‌های پاک تجدیدپذیر نیز اقدام شود.
وی افزایش ظرفیت با استفاده از تکنولوژی‌های برتر را از سیاست‌های احداث نیروگاه‌های سیکل ترکیبی عنوان کرد و اظهار امیدواری کرد: با ورود کلاس‌های برتر و بالاتر بتوانیم راندمان نیروگاه‌های نصب شده را حدود 58 درصد واحدهای جدید و راندمان کل واحدهای حرارتی را از 37 درصد به 42 درصد تا افق 1400 برسانیم.
کردی تاکید کرد: با تولید پراکنده و تولید تا رنج 25 مگاوات، سالانه 5 هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی به ظرفیت برق کشور اضافه خواهد شد که شامل چهارهزار مگاوات در بخش تولید جدید و یک هزار مگاوات در بخش جایگزینی و بهسازی نیروگاهی است.
وی در پایان ابراز امیدواری کرد تولید انرژی در نیروگاه سیکل ترکیبی خرمشهر با اجرای طرح توسعه به ظرفیت یکهزار و 500 مگاوات ارتقا یابد.
همچنین "کریم مؤمنی"، مدیرعامل شرکت شرکت صنایع برق و انرژی صبا در این مراسم درباره مشخصات فنی نیروگاه سیکل ترکیبی خرمشهر و مراحل ساخت این نیروگاه اظهار داشت: توسعه بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی خرمشهر در دو دواحد گازی 162 مگاواتی به ظرفیت کل 324 با تاکید براستفاده از تولید بومی و توسعه داخل و با هزینه‌ای بالغ بر130 میلیون یورو احداث شده است.
وی هدف از احداث این نیروگاه را تأمین بخشی از تقاضای شبکه، افزایش ظرفیت تولیدی برق و ایجاد زمینه‌های اشتغال در منطقه به‌عنوان زیربنای تولید عنوان کرد و افزود: با احداث بخش بخار این نیروگاه (3 واحد 160 مگاواتی)، ظرفیت کل نیروگاه به 1452 مگاوات و راندمان آن از 33.8 درصد به 49.9 درصد افزایش خواهد یافت.


* افتتاح پست 400 کیلوولت شهید جهان‌آرا در خرمشهر

پروژه پست فشار قوی 400 کیلوولت شهید جهان آرا (خرمشهر) به ظرفیت دو دستگاه ترانس قدرت 200 مگاولت آمپر و دو دستگاه فیدر خط 400 کیلوولت نیز همزمان با افتتاح نیروگاه خرمشهر توسط مهندس چیت‌چیان، وزیر نیرو و هیأت همراه در محل نیروگاه خرمشهر به بهره‌برداری رسید.
این پست با هدف تقویت و حفظ پایداری شبکه جنوب استان خوزستان از جمله شهرهای آبادان و خرمشهر و افزایش ظرفیت منصوبه برای تأمین برق مورد نیاز استان خوزستان با هزینه‌ای بالغ بر 290 میلیارد ریال احداث شده است.
سازمان توسعه برق ایران، کارفرمای احداث پست 400 کیلوولت شهید جهان آرا و مشاور طرح شرکت قدس نیرو بوده و این پست فشار قوی درکیلومتر 5 جاده خرمشهر ـ اهواز، بعد از پلیس راه خرمشهر قرار دارد.


* افتتاح بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی آبادان

ساعتی بعد از افتتاح نیروگاه سیکل ترکیبی خرمشهر، وزیر نیرو در محل نیروگاه آبادان حضور یافت و بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی آبادان را افتتاح کرد.
مهندس "مجید صالحی"، مدیرعامل سازمان توسعه برق ایران درمراسم افتتاح نیروگاه سیکل ترکیبی آبادان گفت: با افتتاح واحدهای بخش بخار شامل دو واحد ۱۶۰ مگاواتی به ظرفیت کل ۳۲۰ مگاوات، ظرفیت تولید برق این نیروگاه به ۸۱۵ مگاوات رسیده است که این میزان انرژی با افزایش تولید در نیروگاه‌های برق آبی و سیکل ترکیبی کشور تولید و وارد مدار خواهد شد.
وی تصریح کرد: واحد بخار بخش سیکل ترکیبی نیروگاه گازی آبادان از جمله طرح‌های مهم برقی کشور بوده است که با بهره‌برداری از این پروژه بیش از ۵۰ درصد در مصرف سوخت این نیروگاه صرفه‌جویی شده است.
صالحی، پیک مصرف برق در سال گذشته در استان خوزستان را 7 هزار مگابایت اعلام کرد و اظهار داشت: با توجه به اهمیت استان خوزستان چندین پروژه احداث نیروگاه تولید برق برای این استان پیش‌بینی شده است.
مدیرعامل سازمان توسعه برق ایران افزود: مجوز احداث 14 نیروگاه جدید گازی در استان خوزستان صادر شده است و احداث این نیروگاه‌ها به پیگیری مسوولان استان و تأمین اعتبار احداث آن‌ها منوط است.
وی با اشاره به طرح‌های توسعه برق در استان خوزستان گفت: طی سال‌جاری واحد تولید برق سیکل ترکیبی ماهشهر و سیکل ترکیبی بخش خصوصی در بهبهان اجرایی خواهد شد و 2 واحد 325 مگابایتی نیروگاه رامین اهواز نیز در در دست توسعه است.
مدیرعامل شرکت توسعه برق ایران در بخش دیگری از سخنانش در جریان بهره‌برداری از نیروگاه آبادان، اظهار داشت: یکی از برنامه‌های جدی وزارت نیرو تقویت و پایداری شبکه‌های برق و در عین حال صرفه‌جویی در سوخت است.
وی با اشاره به افزایش میزان تولید برق در مناطق مرزی به ویژه خوزستان، خاطرنشان کرد: با افزایش میزان تولید برق زمینه برای صادرات آن به کشورهای هم‌جوار فراهم می‌شود.
صالحی تاکید کرد: اولویت اول وزارت نیرو، تأمین برق مورد نیاز داخل و در صورتی که در نیاز داخل مشکلی نداشته باشیم صادرات پیگیری می‌شود.
نیروگاه سیکل ترکیبی آبادان درکیلومتر 9 جاده آبادان-ماهشهر قراردارد و هزینه احداث آن در بخش ارزی 138 میلیون یورو و در بخش ریالی 964 میلیارد و 666 میلیون ریال بوده است. پیمانکار اصلی این پروژه شرکت مپنا و بیشتر تجهیزات این نیروگاه ساخت داخل است و بخش گاز این نیروگاه با ظرفیت 494 مگاوات در 4 واحد گازی طی سال‌های 81 تا 82 به شبکه سراسری برق کشور متصل شده است.

  • خبرنگار:
  • منتشر کننده:علی هریسچیان