بخش آب
1391/05/17 12:59:00
معاون نظارت بر بهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور خبر داد:
كاهش 3 درصدي مصرف سرانه آب در كشور
میزان سرانه مصرف آب درمقايسه با زمان مشابه سال گذشته، به طور متوسط به ازاي هر نفر 12 ليتر در شبانه روز كاهش داشته است.

معاون نظارت بر بهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور از كاهش سه درصدي مصرف آب در كشور خبر داد.
دکتر "حميدرضا تشيعی" امروز (سه شنبه) در گفت و گو با پايگاه اطلاع رسانی وزارت نيرو (پاون)، درخصوص ميزان مصرف آب در كشور و مقايسه آن با زمان مشابه پارسال، گفت: میزان سرانه مصرف آب درمقايسه با زمان مشابه سال گذشته، به طور متوسط به ازاي هر نفر 12 ليتر در شبانه روز كاهش داشته است.
وي دلایل اين كاهش را همكاري مردم در صرفه جويي در مصرف آب، تاثير قانون هدفمندي يارانه ها، اقدام های فنی مديريت مصرف توسط شركت های آب و فاضلاب و اقدام های فرهنگي انجام شده اعلام كرد و گفت: در زمان كنوني حدود 12 ليتر در شبانه روز معادل حدود سه درصد كاهش در مصرف آب رخ داده است.
تشيعي سپس با اشاره به نوبت بندي آب، اظهار داشت: هم اکنون تنها در شش شهر كشور نوبت بندی اجرا می شود که اين شهرها اغلب شهرهاي كوچك هستند و در سال هاي اخير به شهر تبدیل شده اند و از نظر تاسيسات زيربنايي به ويژه مخازن تعادل، ذخيره سازي و منابع تامين آب در دسترس دچار مشكلات اساسي است كه نياز به آبرساني از فواصل دور دست دارند.
وي افزود: اغلب در فاصله كمي از اين شهرها منبع آب قابل دسترس وجود ندارد و آب بايد از فواصل طولاني تري منتقل شود كه در زمان كنوني، طرح هاي آبرساني آنها در دست اقدام است.
وي از دو شهر سيريك و روئيدر در استان هرمزگان كه 13 درصد از جمعيت اين شهرها مشمول برنامه نوبت بندي آب هستند، ياد كرد و افزود: در شهر جوزم در استان كرمان نيز تنها چهار هزار و 840 نفر داراي مشكل كمبود آب هستند.
به گفته وي، در سيستان و بلوچستان حدود 50 درصد شهر نوك آباد معادل سه هزار و 957 نفر و در گيلان در شهرهاي بره سر و جيرنده حدود پنج هزار و 324 نفر زير پوشش نوبت بندي آب قرار دارند.
وي مهمترين دليل اين اين نوبت بندي ها را نبود منبع تامين آب در نزديكي اين شهرها اعلام كرد و افزود: اگر در جايي به غير از اين شش شهر، برنامه نوبت بندي اعمال شود، به طور موقتي و در اثر وجود حوادثي مانند بروز حوادث طبیعی يا ايجاد حوادثي نظیر قطع برق یا اختلال موقتی در سامانه آبرسانی است که سعی می شود در کوتاه ترین زمان ممکن مرتفع شود.
تشيعي اظهار داشت: خوشبختانه با تلاش شرکت های آب و فاضلاب، در زمان كنوني شرايط تامين آب به ويژه در كلانشهرها و شهرهاي بالاي 100 هزار مشترك تحت كنترل است.

  • خبرنگار: غزاله نایینیان
  • منتشر کننده: fallah