بخش عمومي
1392/09/13 15:26:00
ریيس جمهوری سابق كرواسي خبر داد:
وجود ظرفيت بالاي همكاري آب و برق بین کرواسی و ايران
شركت هاي فعال در كرواسي براي ايراني ها بسيار شناخته شده هستند و اين شركت ها پيش از اين نيز با طرف هاي ايراني همكاري داشته اند.
ریيس جمهوری سابق كرواسي از وجود ظرفيت بالاي همكاري در بخش آب و برق بین این کشور و ايران خبر داد.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت نيرو (پاون)، "استپان مسيج" روز چهارشنبه (امروز) در نشستي با حضور قائم مقام وزير نيرو در امور بين الملل که در حوزه ستادي وزارت نيرو برگزار شد، با اشاره به ظرفيت بالاي همكاري در بخش آب و برق بین كرواسي و ايران، گفت: اگرچه مشكل تحريم ها و سخت گيري دست اندركاران تجاري هر دو طرف، اندكي روند همكاري هاي دو كشور را كند كرده بود اما بايد هرچه سريع تر مشكلات حل شود و نتيجه آن به همكاري هاي مستمر دو طرف منتهي شود.
وي تصريح كرد: در اين سفر براي تبادل هيات هاي ايراني و كرواسي توافق هایی صورت گرفته است و اين سفرها بايد هدفمند انجام شود.
وي با بيان اينكه شركت هاي فعال در كرواسي براي ايراني ها بسيار شناخته شده هستند و اين شركت ها پيش از اين نيز با طرف هاي ايراني همكاري داشته اند، گفت: اكنون مي توان اين همكاري ها را توسعه داد.
مسيج درخصوص توسعه انرژي هاي بادي و خورشيدي اين كشور ابراز علاقه مندي كرد و گفت: كرواسی وارد اتحاديه اروپا شده است اما اين كشور نمي خواهد خود را فقط به مبادله با اتحاديه اروپا محدود كند بلكه ما قصد داريم با كشورهاي خارج از اروپا نيز تبادل داشته باشيم.
وي با بيان اينكه ايران حتي در بدترين شرايط جنگ نيز به كرواسي و بوسني كمك كرده است، گفت: اكنون كه شرايط آرامي حكم فرما است، مي توانيم همكاري هاي بيشتري نيز با يكديگر داشته باشيم.
وي افزود: اكنون كرواسي با چين در زمينه ترانسفورماتورها همكاري خوبي دارد و ژنراتورهاي كرواسي در تمام جهان مشهور است و اميدواريم ايران به زودي هياتي را به كرواسي بفرستد.
وي مشكل در سامانه پرداخت و نقل و انتقال مالي را يكي از موانع بر سر مبادله‌های تجاري دو كشور عنوان كرد و گفت: براي مشكل پرداخت ها، راه حل هايي پيش رو است و مطمئنم تحريم ها به زودي برداشته مي شود.
  • خبرنگار: غزاله نایینیان
  • منتشر کننده: fallah