بخش آب
1398/08/27 10:52:23
32 درصد از چاه‌های استان همدان فاقد پروانه بهره‌برداری است
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان با اشاره به وجود ۴۳۵۵ چاه آب غیرمجاز در استان گفت: از 7300 چاهی که به عنوان غیرمجاز شناسایی شده، 32 درصد معادل 2345 حلقه چاه بر اساس قانون، غیرمجاز محسوب نمی‌شود و به‌عنوان چاه فاقد پروانه بایستی ساماندهی شود.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "منصور ستوده"، با تأکید بر اینکه بر اساس آخرین اطلاعات 7300 چاه غیرمجاز و فاقد پروانه در استان شناسایی شده است، اظهار کرد: از سال ۹۳ طرح انسداد این چاه‌ها در استان آغاز شد که خوشبختانه همکاری خوبی از سوی دستگاه قضایی استان صورت گرفت و در نهایت توانستیم 3850 حلقه چاه غیرمجاز را مسدود کنیم.
وی گفت: بر اساس قانون 2345 حلقه چاه که به‌عنوان غیرمجاز شناسایی شده‌اند، غیرمجاز نبوده بلکه فاقد پروانه هستند و قرار است به این چاه‌ها پروانه بهره‌برداری برای مصارف گلخانه‌ای، دامداری و صنایع کوچک تا سقف 25 مترمکعب در شبانه‌روز داده شود.
ستوده خاطرنشان کرد: نکته مهم و قابل توجه در بحث چاه‌های غیرمجاز و فاقد پروانه این است که ۵۰ درصد از چاه‌های موجود دارای عمق کم و آبدهی بسیار پایینی هستند، به‌طوری‌که ۳۷3۰ حلقه چاه غیرمجاز استان دارای عمق صفر تا ۲۰ متر بوده که این چاه‌ها عمدتا در باغات و اطراف شهرها بوده و در آبخوان تأثیرگذاری چندانی ندارند.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان تعداد چاه‌های غیرمجاز دارای عمق بالاتر از ۵۰ متر را ۲۰۰۰ حلقه دانست و ادامه داد: 5050 حلقه از چاه‌های غیرمجاز از نظر آبدهی بین صفر تا پنج لیتر قرار دارند، یعنی آبدهی ناچیزی دارند؛ بنابراین هم به لحاظ عمق و هم آبدهی بیش از ۷۰ درصد چاه‌های غیرمجاز استان همدان دارای عمق و آبدهی بسیار پایینی هستند.
وی با بیان اینکه تلاش ما بیشتر روی انسداد چاه‌های عمیق است، گفت: از سال ۹۳ تا کنون 3850 حلقه چاه غیرمجاز در استان مسدود شده که از برداشت بی‌رویه ۲۶۸ میلیون مترمکعب آب از منابع آب‌های زیرزمینی جلوگیری شده است.
ستوده یادآور شد: همچنین چاه‌های پیزومتری موجود در استان نشان داده از سال 93 که تعداد 3850 حلقه چاه غیرمجاز مسدود شده، در بیشتر دشت‌های استان همدان سطح آب‌های زیرزمینی که سالیانه به‌طور متوسط یک متر درحال پایین رفتن بوده ثابت مانده و حتی در برخی از دشت‌ها سطح آب بالا آمده است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان با اشاره به اینکه در سال‌جاری ۵۹ میلی‌متر بارندگی در استان به ثبت رسیده است، خاطرنشان کرد: میزان بارش‌ها نسبت به سال گذشته که ۶۲.۵ میلی‌متر بوده، ۵.۵ درصد کاهش دارد.
وی با بیان اینکه در میانگین بلندمدت ۴۴.۵ میلی‌متر بارش در استان ثبت شده است، افزود: بر اساس آمار بلندمدت نیز میزان بارش‌ها نسبت به میانگین بلندمدت افزایش ۳۲ درصدی دارد.
  • خبرنگار: همایون گل‌محمدی
  • منتشر کننده: حمید ثریانی/ دبیر خبر