بخش برق
1398/08/27 11:47:00
وزیر نیرو در سفر به استان سمنان:
۹ نیروگاه حرارتی و ۱۰ سد تا پایان امسال در کشور افتتاح می‌شود/ اجرای ۱۱۱ طرح صنعت آب و برق در استان سمنان
وزیر نیرو گفت: تا پایان امسال ۹ نیروگاه حرارتی و ۱۰ سد در استان‌های مختلف با هدف بهره‌مندی تمام کشور از انرژی آب و برق افتتاح می‌شود.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "رضا اردکانیان" روز دوشنبه در آیین افتتاح طرح پست و خطوط ۴۰۰ کیلوولت ایوانکی در شهرستان گرمسار استان سمنان، افزود: ۱۰ سد بزرگ در استان‌های تهران، ایلام، قم، یزد، کرمان، آذربایجان غربی و سمنان احداث و به تبع آن ۷۴۵ میلیون متر مکعب آب به ظرفیت آب‌های تنظیم شده کشور اضافه می‌‌شود.
بر اساس گزارش ایرنا، وی بیان کرد: ۲۶ هزار هکتار شبکه آبیاری و زهکشی در چهار استان، جمعیت 1.5 میلیون نفری را تحت پوشش قرار می‌دهد.
اردکانیان با اشاره به پویش #هرهفته_الف_ب_ایران، تصریح کرد: این پویش حرکتی برای گردش سریع و منظم چرخ‌های توسعه و رونق تولید کشور در زمان تحمیل تحریم‌های ضد اقتصادی استکبار علیه ملت ایران اسلامی است. این پویش محدود به امسال نیست و در آینده برنامه‌های سال ۹۹ اطلاع‌رسانی می‌شود.
وزیر نیرو به نقش آب و انرژی برای استمرار توسعه پایدار در مناطق کشور اشاره کرد و گفت: نقش اساسی آب و برق به‌عنوان اصلی‌ترین زیرساخت‌های کشور برای حرکت در مسیر توسعه غیرقابل‌انکار است و ۲۲۷ طرح بزرگ هر هفته در این حوزه با سرمایه‌گذاری ۳۳۰ هزار میلیارد ریال تا پایان امسال افتتاح می‌شود.
وی با اشاره به اقدام‌های دولت تدبیر و امید در برخورداری از آب آشامیدنی سالم، اضافه کرد: ۶ میلیون و ۸۵۰ هزار نفر جمعیت روستایی در یک‌هزار و ۱۲۴ روستا به آب بهداشتی و سالم در این فرصت ۶ ماه دسترسی پیدا می‌کنند.
اردکانیان تصریح کرد: ۱۰ هزار و ۳۴۰ روستا نیز در دولت تدبیر و امید از شبکه آب سالم و بهداشتی بهره‌مند شدند و ۱۰ میلیون نفر نیز تا پایان ۱۴۰۰ به این مجموعه اضافه می‌شود.
 
اجرای ۱۱۱ طرح صنعت آب و برق در استان سمنان
وزیر نیرو اظهارداشت: ۱۱۱ طرح برای استان سمنان با سرمایه‌گذاری ۱۶ هزار میلیارد ریال در بخش آب، برق و فاضلاب در دست اجراست که به‌طور متوسط ۵۵ درصد پیشرفت اجرایی دارند.
اردکانیان با اشاره به مطالبه حقابه کشاورزان غرب استان سمنان، اضافه کرد: به همه حقابه‌داران کشاورزی اطمینان می‌دهیم سهم آنان تامین شود، تأمین حقابه کشاورزان ایوانکی از محل پساب تهران انجام می‌شود و به تمام کشاورزهای این شهرستان اطمینان داده می‌شود که حق‌شان تامین می‌شود.
وزیر نیرو با بیان اینکه سمنان یکی از استان‌های درگیر با مشکلات خشکسالی است، یادآور شد: طرح‌های مقابله با خشکسالی و تامین آب، اولویت دولت تدبیر و امید است و تاکیدهای متعدد از سوی رئیس جمهور و سران قوا برای حل مشکلات ناشی از خشکسالی سال‌های اخیر وجود دارد.
وزیر نیرو برای افتتاح طرح‌های آب و برق به شهرستان‌های گرمسار و آرادان در غرب استان سمنان سفر کرده است.
وزارت نیرو در قالب پویش «پویش #هرهفته_الف_ب_ایران» ۲۲۷ طرح آب و برق کشور را با اعتباری بالغ بر ۳۳۰ هزار میلیارد ریال در ۳۱ استان تا پایان امسال افتتاح می‌کند.
  • خبرنگار: محمدمهدی وحدتی
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر