بخش آب
1398/08/21 11:39:00
معاون وزیر نیرو در همایش ملی "سیلاب 98-97: اگر تکرار شود!":
نیاز است تا همزیستی با سیل را بیاموزیم/ از آموزه‌های جهانی سیل باید درس بگیریم
معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا در همایش ملی سیلاب 98-97 اگر تکرار شود، گفت: به عقیده من "اگر" در این ماجرا وجود ندارد و سیلاب قطعا تکرار می‌شود، زیرا خوزستان با طبیعت گرم و خشک دچار تغییر اقلیم شده است، بنابراین باید بپذیریم، نیاز است تا همزیستی با سیل را بیاموزیم و از آموزه‌های جهانی درس بگیریم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، "قاسم تقی‌زاده خامسی"، صبح امروز با حضور در همایش ملی "سیلاب 98-97: اگر تکرار شود!" که به میزبانی سازمان آب و برق خوزستان در اهواز برگزار شد، افزود: خوشبختانه در خوزستان به دليل مديريت صحيح و وجود سدهاي متعدد كمترين تلفات استاني را شاهد بوديم.
معاون وزير نيرو در امور آب و آبفا در خصوص تكرار سيلاب و راه‌هاي مقابله با آن افزود: سيل در كشوري كه داراي آب و هواي خشك و نيمه خشك است، نقطه پاياني ندارد، لذا همزيستي با سيل يك اجبار است و اختیاری نیست و از آنجا كه پيش‌بيني سيل امكان‌پذير نيست، ما تنها مي‌توانيم سيلاب را در حد مقدورات مديريت كنيم.
تقي‌زاده خامسي در ادامه گفت: در سيل اخير خوزستان دو بار ظرفيت ٢٣ ميليون مترمكعبي سدها پر و خالي شد و اگر مديريت صحیح اعمال نمي‌شد و اين سدها نبودند، مثل چند دهه قبل كه ٣٠٠٠ نفر در سيلي بسيار كوچك‌تر از اين سيل كشته شدند، مي‌توانست خسارات انساني غيرقابل جبراني رقم بزند؛ در صورتي كه در اين سيل كه پيك آن ٨٤٠٠ متر بود يك‌نفر جان باخته نداشت.
وي با تاکید بر اینکه ما نيز مثل همه دنيا بايد از بحران‌ها درس بگيريم، ادامه داد: اولين درس آموخته سيل سال ١٩٢٧ مي‌سي‌سي‌پي آمريكا كه ٥٠٠ نفر كشته و يك ميليارد دلار خسارت داشت "هماهنگي در حوضه آبريز" بود؛ موضوعی كه ما در دهه اخير آن را به‌هم ريختيم و تاكنون هم نتوانستيم اين هماهنگي را به نتيجه برسانيم.
معاون وزير نيرو در ادامه با اشاره به مديريت ريسك مديران در زمان وقوع بحران گفت: مديريت ريسك در تراز آبگيري سدكرخه در سيل اخير بايد به عنوان يك پروژه مطالعاتی مورد مطالعه قرار گيرد، چرا كه اصولا مديريت ريسك در بحران يك اصل است در صورتي كه متاسفانه مشاهده کردیم در ميانه بحران سيل كه بايد به مدير شجاعت ريسك داده شود او را تهديد هم کردند.
وی نقش رسانه‌ها در اطلاع رسانی و هم افزایی ذینفعان را تاثیرگذار دانست و افزود: سيل مانند زلزله در افكار عمومي شناخته شده نيست در حالي كه خسارت‌بارتر از زلزله است و اگر مديريت نشود ممكن است خسارت آن غيرقابل جبران باشد.
وی اظهار کرد: بايد از تجارب جهاني كه كم هم نيست براي مديريت بحران استفاده كنيم و هيچ وقت يك بحران خوب را هدر ندهيم. درس آموخته‌هاي بسياري وجود دارد كه ما هنوز از آنها بهره‌برداري نكرده‌ايم.
تقي‌زاده خامسي در پايان با اشاره به اینکه مديريت تطبيقي در مقابله با تهديدها بر این نکته تاکید دارد كه چگونه مي‌توان در جهت بهبود شرايط زيست محيطي، اجتماعي و اقتصادي و همچنين افزايش علم و كاهش تنش در ميان ذينفعان اقدام کرد، افزود: اگر در نيم قرن گذشته براي مديريت سيلاب فقط به سازه و مكمل غيرسازه‌اي اكتفا مي‌شد، امروز مديريت تطبيقي در مقابله با تهديدها و چالش‌هاي غير قابل پيش‌بيني مورد توجه قرار گرفته است؛ چرا كه اين نوع مديريت، انعطاف پذيري در تصميم‌گيري‌ها را افزايش مي‌دهد و بيشتر بر مسئله آموزش و يادگيري حين اجرا تاكيد دارد.
  • خبرنگار: حمیدرضا علیپور
  • منتشر کننده: حمید ثریانی/ دبیر خبر