بخش آب و فاضلاب
1398/08/13 12:31:11
اتمام فاز اول بازسازی شبکه فاضلاب شهر اصفهان تا پایان سال
مجری بازسازی شبکه فاضلاب اصفهان گفت: اصلاح و بازسازی شبکه فاضلاب شهری اصفهان با چهار روش اجرایی شده و فاز اول آن امسال به پایان می‌رسد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون)، "محسن بیشه" با اشاره به عمر ۶۰ ساله شبکه فاضلاب شهر اصفهان اظهار داشت: طول شبکه فاضلاب شهر اصفهان به بیش از سه هزار و ۶۰۰ کیلومتر می‌رسد و با توجه به قدمت بالای شبکه برای بازسازی و اصلاح در اولویت برنامه‌های استان اصفهان قرار گرفته است.
وی افزود: شبکه فاضلاب شهر اصفهان از سال ۱۳۳۷ طراحی و اجرا شد و همین فرسودگی شبکه حوادثی را در پی داشت که می‌توان به حادثه خطرآفرین خیابان مشتاق اشاره کرد.
مجری بازسازی شبکه فاضلاب اصفهان با بیان اینکه پروژه ترمیم و بازسازی شبکه فاضلاب اصفهان برای نخستین بار در کشور و همزمان با سفر ریاست جمهوری به شهر اصفهان مطرح شد، تصریح کرد: بازسازی و اصلاح شبکه فاضلاب شهری اصفهان با اولویت اول اصفهان، در چهار فاز و با فاینانسِ ۲۰۰ میلیون یورو در هیئت دولت وقت مصوب شد.
وی با اشاره به ایجاد وقفه در اثر تحریم‌ها و در نهایت تامین فاینانس ۵۰ میلیون یورو توسط یک شرکت چینی با پیمانکار ایرانی و تکنولوژی آلمانی ادامه داد: با وجود شرایط دشوار تحریم‌های بانکی، اعتبارات اسنادی به همت شرکت آب و فاضلاب اصفهان، شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور و وزارت نیرو گشایش یافت و پروژه به‌طور رسمی در سال ۱۳۹۴ فعال شد.
بیشه، با بیان اینکه در چهار سال گذشته با رسوب زدایی شبکه فاضلاب شهری، ظرفیت هیدرولیک آن افزایش یافته است، گفت: تاکنون نزدیک به ۱۸۰ کیلومتر از شبکه فاضلاب شهری اصلاح و بازسازی و بیش از ۱۰۰ نقطه آسیب خیز خطوط فاضلاب شناسایی و اصلاح شده است. 
وی با بیان اینکه خطوط اصلی فاضلاب خیابان‌های مشتاق اول و دوم جایگزین شده و خیابان میر و آبشار در حال انجام است، ابراز داشت: با همکاری شهرداری و پلیس راهور شبکه فاضلاب این خیابان‌های پرترافیک اصلاح و بازسازی شد و تا ۵۰ سال آینده بیمه شده است.
مجری شبکه فاینانس شرکت آب و فاضلاب اصفهان با اشاره به اجرای روش سی. آی. پی. پی (CIPP UV)  برای اولین بار در کشور اظهار داشت: با این روش که در همکاری با دانشگاه اصفهان بومی‌سازی شده، شبکه فاضلاب خیابان‌های بوعلی سینا، امام خمینی، خیام، شهیدان، چمران بازسازی و اصلاح شد و خیابان‌های مطهری، طالقانی و بهشتی نیز با به‌کارگیری این روش در حال اصلاح و بازسازی است.
  • خبرنگار: سميرا خدري
  • منتشر کننده: حمید ثریانی/ دبیر خبر