بخش برق
1398/08/12 11:04:35
همزمان با هفته پدافند غیرعامل؛
5 پروژه توزیع برق استان کردستان به بهره‌برداری رسید
پنج پروژه توزیع برق مرتبط با پدافند غیرعامل در استان کردستان، همزمان با هفته پدافند غیرعامل با اعتباری بالغ بر هشت میلیارد ریال به بهره‌برداری رسید.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، محمد سعید سلطانی، مدیر توزیع برق شهرستان سنندج در حاشیه این مراسم با بیان اینکه بهره‌برداری از طرح‌های پدافندی توزیع برق، نقش مهمی در پایداری شبکه و توسعه خدمت رسانی به مشترکان دارد، گفت: با هدف تعادل بار فیدرهای فول بار، کاهش خاموشی و نیز کاهش تلفات انرژی الکتریکی در شبکه توزیع برق، فیدر جدید اردلان از پست فوق توزیع سنندج 3، وارد مدار شد.
وی افزود: برای اجرای این پروژه، 1800 متر شبکه فشار متوسط هوایی و زمینی احداث و یک سلول از پست فوق توزیع بارگیری شده، همچنین یک دستگاه سکسیونرگازی جابه‌جا شد.
سلطانی با اشاره به راه‌اندازی فیدر جدید اردلان گفت: همواره نامتعادلی بار در شبکه توزیع، علاوه بر اشغال بی‌مورد ظرفیت شبکه و تجهیزات، موجب افزایش تلفات الکتریکی و در نتیجه کاهش ضریب اطمینان شبکه برق می‌شود، که با بهره برداری از این فیدر کمک شایانی در جهت رفع ضعف ولتاژ و کاهش خاموشی مشترکان خواهد شد.
وی در ادامه با اشاره به اینکه احداث 200 مترکابل کشی فشار متوسط زمینی بیمارستان کوثر به اتمام رسیده است، تصریح کرد: با تکمیل این طرح، امکان برق‌دارکردن بیمارستان کوثر از دو فیدرکوثر و خانقاه مهیا شده که این امر باعث افزایش قدرت مانور، مدیریت بحران در شرایط بحرانی و افزایش قابلیت اطمینان خواهد شد.
سلطانی ادامه داد: با احداث 217 متر شبکه فشار متوسط هوایی با هادی روکش دار، رینگ بین فیدرهای حکمت و خانقاه برق‌دار شد تا ضمن تأمین ایستگاه پمپاژ آب شرب بهاران، قدرت مانور در مواقع بحرانی ایستگاه‌های پمپاژ آب (حسن‌آباد و بهاران) افزایش یابد.
مدیر توزیع برق شهرستان سنندج همچنین از احداث 60 مترکابل کشی فشار متوسط زمینی با هدف ایجاد قدرت مانور دوسویه و تغذیه نمودن مسیر میدان مادر خبرداد و افزود: چهار سلول 20 کیلوولت در مسیر منتهی به بازار سنندج با هدف مناسب سازی و پایداری شبکه تعویض شد.
وی در پایان خاطرنشان کرد: کار اصلاح شبکه و تعویض هادی و تجهیزات، با اخذ خاموشی با برنامه و بدون کمترین انحراف از زمان خاموشی صورت گرفت.
  • خبرنگار: هانا نقشبندی
  • منتشر کننده: حمید ثریانی/ دبیر خبر