بخش آب و فاضلاب
1398/08/11 10:59:06
اجرای طرح بازچرخاني آب خاكستري در ورزشگاه 22 بهمن شهر يزد
مدیر دفتر مدیریت مصرف و کاهش آب بدون درآمد شرکت آبفای یزد، از اجرای عملیات بازچرخانی آب خاکستری در ورزشگاه 22 بهمن این شهر با اعتباری بالغ بر دو میلیارد و 700 میلیون ریال خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون)، "سیاوش پاکدل" با بیان اینکه پساب حاصل از آب دوش‌ها در استخر 22 بهمن تا قبل از اجراي پروژه بدون استفاده به چاه فاضلاب جذبي تخليه و جهت آبياري چمن زمين فوتبال هم از آب شرب شبكه آب شرب شهر استفاده مي‌شد، گفت: با اجرای این پروژه، آب تصفيه شده فاضلاب خاكستري دوش‌های آب استخر این ورزشگاه جهت آبياري زمين چمن فوتبال استفاده شده و به‌جای تبدیل شدن به فاضلاب، برای گسترش فضای سبز استفاده می‌شود .
وی با اشاره به اینکه قبل از اجراي این پروژه، حدود 15 متر مكعب در شبانه‌روز مصارف آب دوش‌هاي استخر وارد چاه جذبي مي‌شده است، تاکید کرد: پس از بهره‌برداري از این پروژه، ميزان آبياري از آب شرب به صفر رسيده که علاوه بر مدیریت مصرف و کاهش پرت آب،‌ افزایش رضایت مشترکان همجوار را که در گذشته با افت شديد فشار آب مواجه بودند را به‌همراه داشته است .
پاکدل از دیگر مزایای اجرای طرح بازچرخانی آب را بررسي تاثير و تطابق آب تصفيه شده خاكستري روي چمن فضاي سبز دانست و خاطرنشان کرد: با توجه به كمبود شديد آب شرب در استان و وجود فضای سبز در اکثر مجتمع‌های مسکونی و مکان‌های عمومی، ضروری است این طرح اجرا شود تا ضمن افزایش فضای سبز تا حد زیادی در مصرف آب با کیفیت صرفه‌جویی شود .
 
صرفه‌جویی سالانه 5 میلیون لیتر آب شرب در ورزشگاه 22 بهمن
مدیر دفتر مدیریت مصرف و کاهش آب بدون درآمد شرکت آبفای یزد در ادامه با اشاره به صرفه‌جويي 5 ميليون ليتر آب شرب در سال با اجرای این طرح در ورزشگاه 22 بهمن گفت: سيستم بازچرخاني ورزشگاه 22 بهمن كاملا هوشمند بوده و فقط به سرکشی روزانه اپراتور نیاز دارد .
پاکدل ادامه داد: این سيستم به گونه‌اي طراحي شده كه به اندازه مورد نياز آب تصفيه مي‌کند و در صورت عدم نياز به آب، ‌سيستم خاموش شده و آب دوش‌ها مانند قبل وارد چاه‌هاي جذبي مي‌شود .
وی از دیگر دستاوردهای اجرای پروژه بازچرخانی آب خاکستری را، ساخت نمونه عملي جهت تشويق اجراي پروژه‌هاي بازچرخاني آب خاكستري و جلوگيري استفاده از آب قابل شرب براي فضاي سبز و ارائه جهت سرمايه‌گذاران بخش خصوصي، كمك به توسعه پايدار استان از طريق حفظ منابع محدود آب شرب استان، ايجاد اشتغال پايدار براي جوانان در راستای حفاظت از محيط زيست و منابع انرژي و ... عنوان کرد .
این پروژه توسط شرکت آبفای یزد و با همکاری و مشارکت اداره کل ورزش و جوانان استان صورت گرفته است.
  • خبرنگار: الهام‌السادات گلزاری
  • منتشر کننده: حمید ثریانی/ دبیر خبر