بخش برق
1398/07/29 11:36:51
مجری برق روستايی كشور اعلام کرد:
برق‌رسانی به 500 روستا تا پایان امسال/ افزايش تاب‌آوری شبكه برق روستايي دراولويت برنامه‌های توانير
مجري طرح برق روستايي شركت توانير با اشاره به ابلاغ برنامه‌هاي برق روستايي به تمامي استان‌ها، گفت: امسال برق‌رساني به حدود 500 روستا در دستور کار برنامه‌های توانیر قرار گرفته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، علی چهل‌اميراني افزايش تاب آوري شبكه‌هاي برق روستايي را به عنوان يك اولويت در دستور كار شركت توانيرعنوان كرد و گفت: تامين به موقع منابع برای توسعه و نگهداري شبكه با توجه به نزديك شدن فصل بارش‌ها امری بسیار ضروری است.
وی هزينه شبكه‌هاي برق روستايي را به طور متوسط سه برابرهزينه شبكه‌هاي برق شهري دانست و افزود: درعين حال منابعي كه از حق انشعاب در اختيار برق روستايي قرارمي‌گيرد يك سوم حق انشعاب دريافتي از مشتركان شهري است.
چهل‌امیرانی با اشاره به اینکه امسال 16 برنامه در دستور کار فعالیت‌های برق روستایی کشور قرار گرفته است، گفت: این برنامه‌ها شامل برق‌رساني به 243 هزارمتقاضي جديد در محدوده روستاهاي برقدار، جابه‌جايي شبكه‌های برق ازمعابر عمومي روستاها جهت كاهش حوادث انساني، بهسازی شبكه‌های روستايی فرسوده با قدمت بالا، رفع آسيب‌پذيري و افزايش تاب‌آوري شبكه‌هاي روستايي، رفع ضعف ولتاژ شبكه‌های روستايی و... خواهد بود.
مجري برق روستايي شركت توانير با اشاره به به اختصاص 31 درصد از شبكه توزيع برق كشور به شبكه‌هاي برق روستايي، گفت: طول شبكه برق روستايي حدود 250 هزار كيلومتر است كه بيش از 50 درصد آن را شبكه‌های فرسوده با قدمت بالاي 25 سال تشكيل داده است كه درحوادث طبيعي مانند سيل، طوفان و زلزله بسيار آسيب‌پذيراست و لازم است تاب‌آوری آن در مقابل آسيب‌ها و حوادث بالا برود.
وي با اشاره به اختصاص بيش از85 درصد اعتبارات برق روستايي به حوزه نگهداری شبكه موجود و اختصاص 15 درصد منابع به پروژه‌هاي برق رساني به روستاها و عشاير كوچ‌رو فاقد برق، اظهارداشت: بي‌برق شدن روستاها و آسيب‌هاي وارده به شبكه برق روستايي درسيل اخير، تاكيدي برضرورت تقويت و افزايش تاب‌آوری شبكه در مقابل حوادث طبيعي است كه به عنوان يك اولويت در دستوركارتوانيرقراردارد.
چهل‌امیرانی اين نگرش كه اعتبارات برق روستايی را با توجه به روبه اتمام بودن روستاهای فاقد برق زير سوال مي‌برد، ديدگاهي نادرست توصيف كرد وگفت: شبكه نيازمند رسيدگي مداوم است و بايد علاوه بر حفظ و نگهداري، فرسودگي و افت ولتاژ آن برطرف شود كه متاسفانه به جهت كمبود مالي تاكنون این محقق نشده است.
  • خبرنگار: روح‌الله حمیدیان
  • منتشر کننده: رسول صادقی/ دبیر خبر