بخش آب و فاضلاب
1398/07/28 15:22:00
لزوم تامین آب شرب پایدار در مناطق سیل‌زده لرستان
روزهای آغازین سال ۹۸ بود که بارش‌های سیل آسا و جاری شدن سیل موجب شد تا لرستان به عنوان یک استان سیل زده در صدر اخبار قرار گیرد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون)، فروردین امسال همزمان با اعلام سازمان هواشناسی مبنی بر ورود سامانه بارشی متراکم در جنوب و غرب ایران، بر اثر بارندگی‌های شدید در شهرهای استان لرستان از جمله معمولان، دورود، خرم‌آباد، پلدختر و ویسیان سیل ایجاد شد.
این سامانه بارشی طی دو موج در تاریخ‌های پنجم تا نهم فروردین و نیز موج دوم از ۱۱ تا ۱۳ فروردین موجب ایجاد سیلاب و خسارت در شهرستان‌های استان لرستان شد.
هرچند خسارت سیل اول در آب و فاضلاب روستایی لرستان 173 میلیاردتومان عنوان شد، اما با شدت سیلاب‌ها در استان به این رقم افزوده شد تا اینکه خسارت سیل در این بخش به 262 میلیارد تومان رسید.
در اثر سیل ویرانگر، شبکه آب بیش از ۹۶۴ روستا و چند شهر از جمله شهرهای پلدختر، معمولان و چگنی دچار خسارت شد به گونه‌ای که تاسیسات آب برخی مناطق به‌طور کلی از بین رفت.
گرچه از همان ابتدای بروز سیل شرکت آبفار لرستان با جدیت پای کار آمد و آب آشامیدنی روستاها در کمترین زمان وصل شد، اما برای دسترسی مردم به آب شرب پایدار نیاز به اعتبار، همکاری و مساعدت مسئولان است.
مدیرعامل شرکت آبفار لرستان گفت: اکنون برای بازسازی کامل نیازمند اعتبار ویژه‌ای هستیم تا بتوانیم برای مهار سیلاب اقدام کنیم.
به گفته علیرضا کاکاوند پس از سیل امسال اجرای خط انتقال آب، عملیات حفر چاه، همچنین مطالعات حفر چاه‌ در شهرهای پلدختر، معمولان، خرم آباد، کوهدشت و دوره چگنی انجام شده است.
وی با اشاره به اینکه سیل به زیرساخت‌های آب و فاضلاب روستایی لرستان ۲۶۲ میلیارد و ۷۸۵ میلیون ریال  خسارت وارد کرد، اظهار داشت: ۲ هزار و ۸۹۶ روستا در این استان وجود دارد که ۹۷ درصد از آنها دارای شبکه آب شده و از این تعداد یک‌هزار و ۵۵۵ روستا بالای ۲۰ خانوار وجود دارد که یک‌هزار و ۴۹۷ روستا از نعمت آب شرب بهره‌مند هستند.
کاکاوند افزود: یک‌هزار و ۴۶۸ روستا تحت پوشش شرکت آبفار بوده و شاخص بهره‌مندی کل استان ۸۰.۴۲ درصد است.
وی اضافه کرد: ۹۶۴ روستا با جمعیت ۲۷۴ هزار و ۹۱۴ نفر در قالب ۶۱ هزار و ۹۸۰ خانوار از سیل فروردین ماه امسال متاثر شدند.
مدیرعامل شرکت ابفار لرستان گفت: سیلاب فروردین ماه به خطوط انتقال آب، شبکه توزیع آب، ایستگاه‎های پمپاژ، چاه، چشمه، پمپ، تابلو و ترانس برق تاسیسات آب روستایی ۲۶۲ میلیارد و ۷۸۵ میلیون ریال خسارت وارد کرد.
وی اضافه کرد: پس از سیل ۱۲۲ کیلومتر لوله‌گذاری انجام شد و ۵۲ دستگاه پمپ، ۳۸ دستگاه تابلو ترانس، ۱۸ دهنه بهسازی چشمه و قنات، ۹ حلقه حفر چاه و لایروبی و ترمیم ۱۶۸ واحد ایستگاه پمپاژ آب ترمیم و وارد مدار شد.
کاکاوند بیان کرد: استفاده از پنج دستگاه دیزل ژنراتور جهت تامین برق مورد نیاز مجتمع‌های آبرسانی و خدمات به ۱۸ روستا به لحاظ تسریع در انجام کار، آبرسانی به بیش از ۲۳ روستا از طریق چشمه‌های محلی پس از اطمینان از کیفیت و سلامت آنها، تسریع در خدمات رسانی به روستاها، ترمیم و بازسازی ۵۲۵ کیلومتر خط و شبکه آب آشامیدنی روستاها، بازسازی و ترمیم ۱۶۸ ایستگاه آبرسانی روستایی از دیگر اقدامات این شرکت در پساسیل بوده است.

جابه‌جایی ۳۷ روستای سیل‌زده لرستان
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی لرستان ادامه داد: ۳۷ روستا در شهرستان‌های پلدختر، الیگودرز، خرم آباد، کوهدشت، دلفان و چگنی به دلیل حجم خسارت وارد شده جابه‌جا شدند که برای تامین آب این روستاها ۱۰۸ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.
وی گفت: تاکنون ۲۰ میلیارد تومان اوراق به شرکت آب و فاضلاب روستایی لرستان اختصاص یافته که ۷۱ درصد یعنی ۱۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان اوراق اعتباربه شرکت آبفار تخصیص یافته است.
کاکاوند در پایان خاطرنشان کرد: اکنون احداث پنج مجتمع آبرسانی روستایی برای تعداد ۱۰۳ روستا واقع در کناره‌های رودخانه کشکان ضروری است.
  • خبرنگار: کیومرث حسن نژاد
  • منتشر کننده: حمید ثریانی/ دبیر خبر