بخش آب
1398/07/21 16:16:00
احداث سد خاییز از محل اعتبارات سفر ریاست جمهوری در استان بوشهر/ آغاز عملیات بتن‌ریزی بدنه سد باغان
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهر از احداث و پیشرفت 35 درصدی سد خاییز با اهدافی چون تامین آب بخش کشاورزی، تأمین حقابه‌های زیست محیطی رودخانه خاییز و کنترل سیلاب خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون)، "علی محمدی" در حاشیه بازدید از سد در حال ساخت خائیز افزود: این سد با تامین آب موردنیاز ۶۸۱ هکتار از نخیلات تحت پوشش شبکه آبیاری اهرم، موجب افزایش راندمان آبیاری و افزایش کیفیت محصولات می‌‌شود.
وی با بیان اینکه سد خاییز از نوع خاکی با هسته رسی و ارتفاع ۳۶ متر است، افزود: حجم مخزن این سد ۱۵.۶ میلیون مترمکعب است و سالانه ۴ میلیون مترمکعب در اختیار مدیران بخش آب قرار می‌دهد.
محمدی اظهار داشت: امور زیرساختی از جمله تجهیز کارگاه و ساخت جاده‌های دسترسی به صورت کامل انجام شده است.
وی با اشاره به اهمیت ساخت سیستم انحراف آب سد در روند اجرای پروژه خاطرنشان کرد: گالری انحراف آب سد خاییز به طول ۲۱۰ متر تکمیل شده و فرازبند ۱۲ متری آن نیز ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
محمدی تصریح کرد: اعتبار مورد نیاز برای اجرای این پروژه ۷۰۰ میلیارد ریال برآورد می‌شود و با توجه به قرار گرفتن این طرح در طرح‌های مصوب سفر ریاست جمهوری، تامین اعتبار آن با روند خوبی در حال انجام است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهر ادامه داد: با روند فعلی تامین اعتبار، تا پایان سال آینده امکان آبگیری و در سال ۱۴۰۰ امکان بهره‌برداری از آن وجود دارد.
در ادامه، مهرداد ستوده، معاون عمرانی استاندار بوشهر روند اجرای پروژه را مثبت ارزیابی کرد و گفت: پروژه سد خاییز به عنوان یکی از طرح‌های مصوب سفر ریاست جمهوری از اهمیت زیادی برای استان بوشهر برخوردار است.
ستوده خاطرنشان کرد: در سال ۱۳۹۸ مبلغ ۲۵۰ میلیارد ریال برای پیشبرد این پروژه تخصیص داده شده است.
وی اضافه کرد: با تکمیل و آبگیری این سد، اشتغال در بخش کشاورزی شهرستان تنگستان بهبود خواهد یافت.
 
آغاز عملیات بتن‌ریزی بدنه سد باغان
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهر همچنین از آغاز عملیات بتن ریزی بدنه سد باغان پس از تکمیل سیستم انحراف آب و دایک جانبی سد خبر داد و گفت: عملیات اجرایی بتن ریزی بدنه این سد از روز گذشته آغاز شده و حجم کل این بتن‌ریزی ۲۵۰ هزار مترمکعب خواهد بود که تا پایان سال جاری، ۹۰ هزار مترمکعب از آن انجام و عملیات بتن ریزی ۲۰ ماه به طول خواهد انجامید.
محمدی افزود: همزمان با این عملیات، فعالیت‌های مربوط به ابزار دقیق و هیدرومکانیکال نیز اجرا خواهد شد.
مدیرعامل آب منطقه ای بوشهر گفت: سد باغان از نوع بتنی غلتکی (RCC) بوده و ارتفاع آن ۵۸ متر و طول تاج آن ۳۱۰ متر است. سیستم انحراف آب این سد شامل فرازبند و گالری انحراف آب و همچنین دایک جانبی این سد به ارتفاع ۳۰ متر تکمیل شده است و پیشرفت فیزیکی پروژه ۳۰ درصد برآورد می‌شود.
وی با اشاره به اهمیت این سد در توسعه منابع آب منطقه خاطرنشان کرد: با تکمیل سد باغان، علاوه بر کنترل سیلاب‌های مخرب و جلوگیری از خسارت به پایین‌دست، آب پایداری در اختیار بخش‌های مختلف از جمله محیط زیست، شرب، کشاورزی و صنعت قرار خواهد گرفت.
محمدی در ادامه، روند اجرای خط انتقال از سد باغان را مورد ارزیابی قرار داد و خاطرنشان کرد: این خط از نوع فولادی با ظرفیت انتقال ۸.۲ میلیون مترمکعب در سال، آب را از محل سد تا روستای کوری حیاتی منتقل خواهد کرد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهر اضافه کرد: این خط با طول 27 کیلومتر دارای دو ایستگاه پمپاژ و دو مخزن ۵ هزار و یک‌هزار متر مکعبی است و پیشرفت فیزیکی این پروژه ۴۴ درصد است.  
محمدی اظهار کرد: خط انتقال از سد باغان ظرفیت انتقال سالانه ۸.۱ میلیون مترمکعب آب را دارا بوده و بخش شرب شهرهای ریز، انارستان و روستاهای اطراف و صنعت در منطقه را منتفع خواهد کرد.
محمدی افزود: همچنین بخشی از آب سد به حقابه کشاورزی در پایین‌دست اختصاص پیدا می‌کند و موجب بهبود شیوه‌های آبیاری می‌شود.
وی با بیان اینکه سد باغان باعث کنترل سیلاب‌های مخرب و خسارت‌زا می‌شود، خاطرنشان کرد: این سیلاب‌ها هر ساله علاوه بر تخریب زیرساخت‌های منطقه، بدون هیچ‌گونه استفاده‌ای به رود مند و نهایتا دریا تخلیه می‌شود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهر یادآور شد: دشت‌های جم و ریز به عنوان دو دشت ممنوعه بحرانی شناخته می‌شوند و اقدامات سازه‌ای مثل ساخت سد باغان و مطالعات چند سد کوچک و اقدامات حفاظتی در قالب طرح احیا و تعادل‌بخشی در این دشت در حال انجام است.
  • خبرنگار: محمدرضا جهانشاهی
  • منتشر کننده: حمید ثریانی/ دبیر خبر