بخش آب
1398/07/21 16:26:35
در راستای پویش «الف_ب_ایران»؛
سد سرنی میناب تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسد
سد سرنی در قالب پویش «الف_ب_ایران» تا پایان امسال در میناب استان هرمزگان افتتاح خواهد شد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون)، استاندار هرمزگان در جریان بازدید از فعالیت اجرایی تصفیه‌خانه میناب، سامانه انتقال و سد سرنی گفت: سد سرنی میناب بر اساس برنامه زمان‌بندی تا پایان سال جاری تکمیل و آماده بهره‌برداری می‌شود.
"فریدون همتی" برنامه‌ریزی و اقدامات صورت گرفته جهت تأمین آب شرب شهرستان‌های بندرعباس و بندر خمیر از طریق آب‌شیرین‌کن‌ها را مورد اشاره قرار داد و گفت: با این اقدام، دیگر از آب سدهای شرق هرمزگان برای شهرستان‌های بندرعباس و بندرخمیر استفاده نمی‌شود.
وی ادامه داد: با تحقق این مسئله، آب سدهای شرق هرمزگان جهت مصرف شرب و کشاورزی و همچنین تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی و دشت‌ها به ویژه در شهرستان میناب مورد استفاده قرار می‌گیرد.
بهروز مرادی مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران نیز ضمن ارائه جزئیات طرح و نحوه تامین مالی آن افزود: این پروژه شامل احداث سد، خط انتقال آب و تصفیه‌خانه است که ظرفیت ذخیره‌سازی آب در این سد، ۷۰ میلیون مترمکعب است که ۱۲ میلیون مترمکعب آن جهت تأمین آب شرب و چهار میلیون مترمکعب نیز برای تغذیه دشت‌ها در این منطقه و همچنین کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
وی خاطرنشان کرد: تصفیه‌خانه این سد نیز با روند مناسب در حال احداث است و در سه ماهه نخست سال آینده تکمیل می‌شود.
مرادی تصریح کرد: اجرای این پروژه نشان‌دهنده توجه ویژه دولت نسبت به تأمین آب به‌ویژه در شرق هرمزگان و شهرستان میناب است.
مدیرعامل شرکت آب و نیرو اظهار کرد: با استفاده از آب تصفیه شده سد سرنی، کیفیت آب شرب در شهرستان میناب ارتقا می‌یابد و شرایط این منطقه بهبود قابل‌ملاحظه‌ای خواهد داشت.
لازم به ذکر است عملیات اجرایی سد و نیروگاه سرنی و همچنین سامانه انتقال و تصفیه‌خانه آن، واقع در شهرستان میناب استان هرمزگان از دی‌ماه سال ۹۴ آغاز شده است.
سد سرنی با پیشرفت فیزیکی 95 درصد در ۳۴ کیلومتری جنوب شرقی میناب در حوضه آبریز اصلی خلیج فارس و دریای عمان، روی رودخانه سرنی احداث شده است که از قلل رشته کوه «بشاگرد» سرچشمه گرفته و به دریای عمان می‌ریزد.
این سد از نوع خاکی با هسته رسی است که طول تاج آن ۴۶۰ متر، عرض تاج آن ۱۲ متر، ارتفاع از پی آن ۵۲ متر، طول سرریز ۱۷۰ متر، عرض سرریز ۴۳.۵ متر، عرض در پی ۲۸۰ متر، طول تونل انحراف ۲۷۵ متر و حجم بدنه سد بیش از ۱.۸ میلیون مترمکعب است.
  • خبرنگار: مهدی کولیوند
  • منتشر کننده: حمید ثریانی/ دبیر خبر