بخش آب و فاضلاب
1398/07/15 11:05:04
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور خبر داد:
آبرسانی به 7 میلیون نفر جمعیت روستایی از اعتبارات صندوق توسعه ملی
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور از بهره‌مندی ساکنان بیش از ۱۰ هزار روستای کشور با اعتبارات صندوق توسعه ملی از آب آشامیدنی سالم و بهداشتی خبر داد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون)، "حمیدرضا جانباز" در نشست بررسی مشکلات آب آشامیدنی و فاضلاب لنگرود که در فرمانداری این شهرستان برگزار شد، با بیان اینکه از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی تاکنون به بیش از ۱۰ هزار روستا با جمعیت حدود 7 میلیون نفر آبرسانی شده است، افزود: با این اعتبارات به ۳۰۰ روستای گیلان با جمعیت ۱۸۰ هزار نفر آبرسانی شد.
وی با بیان اینکه باید از ظرفیت بخش‌ خصوصی به‌ صورت بهینه استفاده کرد، افزود: در استان‌های کویری بخش‌ خصوصی و کارخانه‌‌ها برای استفاده از آب موظف به تأمین آب تصفیه ‌شده هستند و در این زمینه بین فعالان رقابت نیز وجود دارد.
جانباز، از برنامه‌‌ریزی‌ برای تخصیص اعتبار آبرسانی به حدود 4 هزار روستا از اعتبارات صندوق توسعه ملی خبر داد و بر پیگیری و حل مشکلات آب و فاضلاب لنگرود، تکمیل رینگ آب شهری، نصب پکیج‌های مدرن تصفیه فاضلاب و تکمیل مجتمع آبرسانی روستایی شهید املاکی تاکید کرد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور با بیان اینکه تکمیل دو فاز از سه فاز رینگ آب شهری لنگرود از مهم‌‌ترین طرح‌هایی است که به ‌زودی به مناقصه گذاشته می‌شود، خاطرنشان کرد: حدود چهار کیلومتر از رینگ شهری باقی می‌‌ماند که به دنبال تأمین اعتبار برای انجام آن هستیم.
وی با اشاره به وجود مشکلات فاضلاب در گیلان تصریح کرد: جمع‌آوری و ساماندهی فاضلاب در محلات شهر لنگرود که مشکل جدی دارند از دیگر برنامه‌هایی است که مقرر شد با نصب پکیج‌های مدرن در مکان‌های آلوده و محل اتصال به رودخانه‌ها حل شود.
جانباز، با تاکید بر تسریع در تکمیل مجتمع آبرسانی شهید املاکی لنگرود گفت: امیدواریم تا پایان سال آینده بخش عمده‌‌ای از این طرح افتتاح شود.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی گیلان نیز با بیان اینکه 96 روستا از ۱۱۰ روستای با جمعیت بیشتر از ۲۰ خانوار شهرستان لنگرود از آب آشامیدنی بهره‌مند است، افزود: برای جلوگیری از بروز مشکل در آبرسانی به ۴۰ روستای جلگه‌‌ای زیرساخت‌های آبرسانی از سایت شهید خوش ‌سیرت فراهم شده است.
محب علی رنج ور با اشاره به ساخت مجتمع آبرسانی شهید املاکی در اطاقور لنگرود گفت: این مجتمع آب اهالی ۴۰ روستا را تامین خواهد کرد.
وی افزود: امیدواریم سال ۹۹ شاهد بهره‌‌برداری از این طرح باشیم.
  • خبرنگار: فاطمه بهبودی
  • منتشر کننده: حمید ثریانی/ دبیر خبر