بخش برق
1398/07/13 12:09:00
با حضور وزیر نیرو؛
پست 230 کیلوولت ساران به بهره‌برداری رسید/ آغاز عملیات اجرایی خط 230 کیلوولت نیروگاه چم‌شیر
همزمان با سفر وزیر نیرو به استان کهگیلویه و بویراحمد پست 230 کیلوولت ساران افتتاح و عملیات اجرایی خط انتقال برق 230 کیلوولت دو گنبدان – چنارشاهیجان در نیروگاه چم‌شیر آغاز شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، پست برق 230 کیلوولت ساران شامل دو دستگاه ترانس به ظرفیت 100 مگاولت آمپر، احداث 12 فیدرخروجی 33 کیلوولت و دو دستگاه بانک خازنی هرکدام به ظرفیت 4.8 مگاوار است.
این پست برق با ارزش سرمایه‌گذاری 700 میلیارد ریال و با هدف افزایش قابلیت اطمینان و پایداری شبکه برق شهرستان گچساران، فراهم کردن امکان اتصال نیروگاه DG احداث شده در منطقه، کاهش بارگیری ترانس‌های پست برق دو گنبدان و افزایش قابلیت ماتور شرکت توزیع در شهرستان گچساران و تامین برق مطمئن و پایدار مشترکان جدید خانگی، صنعتی احداث شده است.
برپایه این گزارش، خط انتقال برق 230 کیلوولت دو گنبدان – چنارشاهیجان هم که به صورت همزمان با افتتاح پست مذکور، عملیات اجرایی آن آغاز شده است، شامل ورود و خروج یک مدار از خط 230 کیلوولت در پست برق نیروگاه چم شیر به طول 26 کیلومتر است که به صورت دو باندل (دو مداره) تک سیمه اجرا می‌شود.
در این طرح 57 دستگاه دکل فلزی احداث خواهد شد که در مجموع وزن این دکل‌ها به 700 تن می‌رسد.
ارزش سرمایه‌گذاری این طرح 260 میلیارد ریال است و با هدف انتقال برق تولیدی نیروگاه آبی چم شیر به شبکه برق سراسری، پایداری و تثبیت ولتاژ در پست 230 کیلوولت دو گنبدان و افزایش ظرفیت و تقویت شبکه برق شهرستان گچساران اجرا می‌شود.
  • خبرنگار: روح‌الله حمیدیان
  • منتشر کننده: حمید ثریانی/ دبیر خبر