بخش آب و فاضلاب
1398/07/11 15:56:50
رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس:
تحولات بخش آب ناشی از حرکت بر مدار علم و دانش بوده است/ قیمت اندک آب مصرف کنندگان را ملزم به استفاده صحیح از این کالای حیاتی نمی‌کند
رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس گفت: تا زمانی که قیمت آب در کشور بسیار اندک باشد طبیعتا مصرف کنندگان نیز خود را ملزم به اصلاح شیوه‌های مصرف آب و استفاده بهینه از این مایع حیاتی نخواهند کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، احمدعلی کیخا در مراسم اختتامیه پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت آب و تاسیسات آب و فاضلاب ایران با تاکید بر اینکه وزارت نیرو در حوزه تخصصی خود به خوبی پیش رفته است، عنوان کرد: تحولات رخ داده چند سال اخیر در بخش آب ناشی از حرکت بر مدار علم و دانش و مشارکت بخش خصوصی بوده است و با تدابیر صورت گرفته بیش از 6 هزار تحصیل‌کرده این حوزه، درگیر پروژه‌های صنعت آب و فاضلاب بوده‌اند.
وی با اشاره به اینکه امروز برخی خارج از مسئولیتشان، درخصوص تخصیص آب برای بخش توسعه برنامه‌ریزی می‌کنند، گفت: این افراد با تصمیمات خود باعث می‌شوند در بخشی از کشور شهر و کارخانه‌ای شکل بگیرد، بدون اینکه تامین آب مورد نیاز این حوزه مورد توجه قرار بگیرد.
کیخا با تاکید بر اینکه وزارت نیرو بایستی مانع از اینگونه اقدامات شود، ادامه داد: در بخش کشاورزی سالانه 3.5 میلیون تن سیب درختی تولید می‌شود که 500 هزار تن آن صادارت و 1.5 میلیون تن از آن صرف مصرف داخلی می‌شود. بنابراین سالانه حدود یک میلیون تن اضافه تولید تنها در این محصول وجود دارد.
رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: این روند هر ساله ادامه دارد و مصرف کنندگان بخش آب به دلیل اینکه این مایع حیاتی را به عنوان کالایی ارزان قیمت تلقی می‌کنند، از این رو خود را ملزم به برنامه‌ریزی مناسب برای مصرف صحیح آن نمی‌دانند.
  • خبرنگار: رسول صادقی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده: رسول صادقی/ دبیر خبر