بخش آب
1398/07/11 14:00:00
وزیر نیرو در اختتامیه نمایشگاه بین‌المللی آب و فاضلاب:
آغاز کمپین "الف، ب، ایران" در کشور/ بهره‌برداری از 220 پروژه بزرگ صنعت آب و برق تا پایان امسال/ کشور در دوران تحریم نیازمند حرکت در مسیر کم‌اتکایی به نفت خام است
وزیر نیرو با اشاره به اینکه طی نیمه دوم امسال 220 طرح بزرگ صنعت آب و برق در کشور به بهره‌برداری خواهد رسید، گفت: با آغاز کمپین "الف، ب، ایران" و کمک بخش خصوصی درصددیم تا پایان امسال هر هفته یک پروژه مهم وزارت نیرو افتتاح شود.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، رضا اردکانیان در مراسم اختتامیه پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت آب و تاسیسات آب و فاضلاب ایران با اشاره به حضور شرکت‌های فعال داخلی در این رویداد بین‌المللی، گفت: این نمایشگاه فرصت خوبی برای تبادل افکار، آشناشدن با نوآوری‌ها و نیازهای طرح‌ها و پروژه‌های آب و فاضلاب فراهم کرده است.
وی با تاکید بر اینکه پروژه‌های آب و فاضلاب نقش مهمی در تامین آسایش و امنیت خاطر مردم دارد، ادامه داد: با توجه به نقش مهم پروژه‌های این حوزه در توسعه کشور امیدواریم نتیجه برگزاری نمایشگاه پانزدهم بتواند به شکل موثری در خدمت طرح‌های آب و فاضلاب کشور قرار بگیرد.
اردکانیان تاکید کرد: در تلاشیم تا با استفاده از ظرفیت‌های قانونی مانند تبصره 5، 18 و 19 بتوانیم حرکات جدیدی در تنوع بخشی به منابع مالی و کمک به بخش خصوصی پدید آوریم تا از این طریق فشار کمتری بر سازندگان و تولیدکنندگان آب و انرژی وارد شود.
وی با بیان اینکه ایران از پنجم آبان‌ماه رسما وارد اتحادیه اقتصادی اوراسیا خواهد شد، گفت: پس از پیوستن ایران به این اتحادیه بازار وسیعی در اختیار کشورمان قرار خواهد گرفت که اگر هوشمندانه با این مسئله برخورد نکنیم طبیعتا بازار کشور را در اختیار اعضای اوراسیا قرار داده‌ایم.
وزیر نیرو در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره اینکه بایستی از کنار تحریم‌های هوشمندانه بتوانیم دستاورد بزرگ کم اتکایی به نفت خام را برای کشور حاصل کنیم افزود: در شرایطی که کشور و ملت ما بیش از هرزمان دیگری آماج تحریم‌ها و عهدشکنی‌های دشمنان است و آثار هجمه‌های دشمنان فردفرد جمعیت کشور را هدف قرارداده است، بخش خصوصی به عنوان مهمترین نیروی محرکه اقتصاد کشور، نقشی بیش از پیش بر عهده داشته و حضور این بخش در عرصه‌ای مانند تامین آب که یکی از مهمترین ارکان توسعه هر کشوری به شمار می‌رود، بی‌تردید از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.
وی ادامه داد: این نمایشگاه فرصت مناسبی برای گروه سازندگان، صاحبان صنایع و خدمات از یک سو و کارفرمایان، مدیران اجرایی و پیمانکاران و مجریان طرح‌ها از سویی دیگر فراهم می‌آورد تا در یک مجموعه‌ تخصصی و متنوع، ضمن گفت‌و‌شنود و تبادل اندیشه و طرح نکته‌ها، زمینه‌ رقابت سازنده و رو به رشدی میان صنایع و تولیدکنندگان و تعامل با همتایان خود را فراهم کنند.
وزیر نیرو با تاکید بر اینکه بومی‌سازی فناوری، انتقال دانش و رشد فناوری ملی از ملزومات نیل به توسعه‌ و پایداری آن است، اظهار کرد: گسترش صنایع و خودکفایی نسبی در تولید کالاها و تجهیزات و ظهور شرکت‌های توانمند در طراحی و اجرای طرح‌های گوناگون آبی انجام و کشور به توفیق‌های خوبی در این زمینه دست یافته است.
اردکانیان تاکید کرد: حضور 248 شرکت داخلی از موفق‌ترین فعالان عرصه آب و تولیدکنندگان تجهیزات آب و فاضلاب و رشد هفت برابری حضور شرکت‌های دانش بنیان در نمایشگاه امسال، علاوه بر اینکه زمینه مناسبی را فراهم کرده است تا گفت‌‌وشنود سازنده‌ای بین دستگاه‌های اجرایی، سازندگان، فراهم کنندگان تجهیزات، پیمانکاران و مشاوران برقرار شده و اجتماع مناسبی برای حضور بخش‌های مختلف صنعت آب و فاضلاب در کنار یکدیگر شکل گیرد، نشان از عزم و اراده فعالان این عرصه برای مقابله با هجمه‌های اقتصادی دشمن و تلاش برای افزایش تاب آوری انقلاب و ملت شریف میهنمان دارد.
وی اضافه کرد: پیوستن رسمی جمهوری اسلامی ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا که رویداد بسیار مهم در روابط ایران و اتحادیه اوراسیا بوده و منجر به توسعه حجم مبادلات تجاری طرفین خواهد شد، این فرصت را فراهم آورده است که شرکت‌های فعال در زمینه صنعت آب و فاضلاب توانمندی‌های خود را برای حضور در پروژه‌ها و بازار گسترده کشورهای عضو این اتحادیه در معرض قضاوت و ارزیابی قرار داده و جای آن دارد که شرکت‌های حاضر در صنعت آب و فاضلاب کشور، فرصت نمایشگاه را مغتنم شمرده و با دیدی وسیع به این اتحادیه، توانمندی ‌خود در عرصه‌های گوناگون را به نمایش بگذراند.
وزیر نیرو خاطرنشان کرد: لازمه‌ پویایی و تعالی هر صنعتي و از جمله صنعت آب، به معناي فراگير آن، طرح ایده‌ها و نظریه‌های جدید در عرصه‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری است. در این عرصه یکی از مفاهیم آن که اقتصاد مقاومتی فعال و پویا را نیز محقق می‌سازد، صیانت از حقوق بخش خصوصی است.
اردکانیان افزود: برای تحقق این امر، اصرار بر این است که بخش خصوصی در قالب انجمن‌های صنفی متمرکز شوند و به عنوان یک نهاد با بنیه‌ی علمی، صنعتی و اجرایی بالا، طرف مذاکره قرار گیرند.
وی ادامه داد: كشور ما اگر چه در اجراي طرح‌ها و پروژه‌هاي بزرگ آب و فاضلاب به موفقيت‌هاي سترگي همچون خودكفايي و خوداتكايي نسبی در عرصه‌‌هاي گوناگون طراحي،‌ ساخت تجهيزات و اجراي سازه‌ها رسيده است، اما اين به منزله‌ پايان يافتن مشكلات نيست.
وزیر نیرو تاکید کرد: ما بايد در برنامه‌هاي خود، با تعريف ساز و كارهاي جديد و پيش‌بيني بسته‌هاي حمايتي و تشويقي، مشاركت سرمايه‌گذاران بخش خصوصي را در اجراي طرح‌هاي فاضلاب رونق و شتاب بيش‌تري بخشيم و در اين مسير، لازم است تا با همكاري ساير دستگاه‌ها و وزارتخانه‌هاي مسئول، حلقه‌هاي مفقوده اين بخش را كه بيش‌تر در مقوله‌هاي اقتصادي و حقوقي خودنمايي مي‌كند، احصاء و ساز و كارهاي رونق بازار آب و پساب را فراهم آوریم.
اردکانیان ادامه داد: به عنوان نمونه، "اجراي موفق طرح‌هاي فاضلاب توسط بخش‌ خصوصي در ازاي استفاده از پساب در يك بازه‌ زماني مشخص و رفع موانع و توسعه‌ آن" مي‌تواند به عنوان يك الگو مورد توجه قرار بگيرد.
وی تصریح کرد: موضوع دیگری که در مبحث توسعه پایدار آب محور باید مورد اهتمام  قرارگیرد ورود مفاهیم اجتماعی و اخلاقی است که در دوره جدید وزارت نیرو مورد توجه بوده است. دخالت مباحث انسانی و اجتماعی در موضوع آب در راستای تبدیل مشترکان و بخش‌های بدمصرف به خوش مصرف، یکی از مهمترین عوامل تاب آوری کشور و لازمه ادامه مسیر رشد و توسعه است که می‌بایست مورد توجه قرار گیرد که به نظر می‌رسد حضور نظام‌‌مند ایده‌هایی در این راستا، در نمایشگاه آتی باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.
وزیر نیرو گفت: ما می‌توانیم و باید مشکلات آب را از عوامل محدود کننده‌ توسعه‌ کشور حذف و آن را به یکی از محورهای توسعه‌ي صادرات دانش فنی و تجهیزات آبی و عامل همگرایی و تعامل محلی و منطقه‌ای بدل سازیم.
اردکانیان در پایان گفت: باید به این باور برسیم که در حوزه‌ آب، همه مسئول و تأثیرگذار هستند و با شناسایی فرصت‌ها، پذیرش عدم قطعیت‌ها و پویایی و تعامل است که گره از تنگناها گشوده می‌شود و این مهم با مشارکت و مسئولیت‌پذیری همگانی ممکن و میسر خواهد بود.
  • خبرنگار: رسول صادقی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر